بر اساس نظرسنجی Stack Overflow در سال ۲۰۲۲، بیش از۷۰‌درصد توسعه‌‌‌دهندگان از (VSCode(Visual Studio Code به‌‌‌عنوان محیط توسعه استفاده می‌کنند و این محیط توسعه پراستفاده‌‌‌ترین IDE (Integrated development environment)  است. بخش Cloud IDE محصول Shell ابری آروان یک VSCode ابری است. این محصول منعطف که با سایر محصولات ابر آروان مانند سرور ابری، شبکه توزیع محتوا، فضای ابری و کانتینر ابری یکپارچه است به‌‌‌ خوبی می‌تواند به نیاز بیشتر توسعه‌‌‌دهندگان برای توسعه‌‌‌ سرویس‌‌‌های مختلف پاسخ دهد. یکی از مزایای اصلی Cloud IDE ابر آروان در مقایسه با‌IDE، استفاده از منابع ابری است؛ برای نمونه توسعه‌‌‌دهندگان به‌‌‌جای استفاده از Disk کامپیوتر یا لپ‌‌‌تاپ خود از یک Volume یا دیسک ابری استفاده می‌کنند. بنابراین محدودیت منابع دیگر پارامتر تعیین‌‌‌کننده‌‌‌ای برای توسعه‌‌‌دهندگان نخواهد بود.

برنامه‌‌‌نویسی بدون محدودیت

«سیستمم باید باشه»، «افزونه‌‌‌ها و زبان برنامه‌‌‌نویسی مورد نظرم باید نصب باشه»، « Disk‌لپ‌‌‌تاپم کافی نیست»، «حتما باید سیستمم رو با خودم ببرم سفر» و تعداد بالایی محدودیت دیگر که ممکن است هر برنامه‌‌‌نویس را دچار چالش کند. اما خبر خوب این است که امکانات و مزایای Shell ابری آروان بخش بزرگی از این محدودیت‌ها را از بین می‌‌‌برد.  Cloud IDE به جای IDE؛ محیط توسعه‌‌‌ آنلاین: جایگزین شدن مرورگرها به جای سیستم‌ها‌‌ی مشخص بخش بزرگی از محدودیت‌ها برای برنامه‌‌‌نویسی را از بین می‌‌‌برد. با هر سیستم متصل به اینترنتی می‌توان وارد محیط توسعه‌‌‌ Shell ابری آروان شد و شروع به برنامه‌‌‌نویسی کرد.

منابع ابری به‌‌‌جای منابع سیستم شخصی؛ با تبلت هم کد بزن: با توجه به اینکه توسعه با Shell ابری آروان از Disk و CPU ابری استفاده می‌کند، دیگر مهم نیست لپ‌‌‌تاپ یا کامپیوتر توسعه‌‌‌دهندگان از چه میزان منابع برخوردار است. جالب‌‌‌تر اینکه حتی می‌توان با موبایل هوشمند و تبلت هم کد زد.

بدون نیاز به نصب زبان‌‌‌برنامه‌‌‌نویسی: تمام زبان‌‌‌های برنامه‌‌‌نویسی پراستفاده به ‌‌‌شکل پیش‌‌‌فرض در Shell ابری آروان موجود است؛Python, Java, Go, PHP, JavaScript, TypeScript,.NET, Perl. بدون نیاز به نصب افزونه‌‌‌های VSCode : افزونه‌‌‌های کاربردی VSCode مانند SSH Client برای کنترل ابرک‌‌‌های IaaS و Thunder Client برای تست‌APIها به‌‌‌شکل پیش‌‌‌فرض در Shell ابری آروان موجود است. دیگر افزونه‌‌‌های از پیش نصب شده عبارتند از: SQL/ NoSQL, ChatGPT, Jupyter Notebook, Ansible, MySQL, Redis, Client, Gitlens, Mintelify doc writer, Drawio.  بدون نیاز به نصب بسته‌‌‌های نرم‌‌‌افزاری لینوکس: در Shell ابری آروان به‌‌‌شکل پیش‌‌‌فرض، بیش از ۱۰۰ بسته‌‌ نرم‌‌‌افزاری لینوکس دردسترس قرار دارد. از این بسته‌‌‌های نرم‌‌‌افزاری لینوکس می‌توان به OpenSSL, Ansible, Terraform, Helm, Tmux¸ Python۳ اشاره کرد. محیط تست و پروداکشن یکسان: در Shell ابری آروان می‌توان محیط تست و پروداکشن را کاملا شبیه هم ایجاد کرد تا تفاوت این دو محیط باعث ناهمخوانی تجربه در محیط تست و پروداکشن نشود. وجود دسترسی به Git : برنامه‌‌‌نویسی با Shell ابری آروان امکان توسعه، یکپارچه‌‌‌سازی و تغییر کدهای موجود در مخزن گیت به‌‌‌شکل آنلاین و در کمترین زمان را فراهم می‌کند.امکان شخصی‌‌‌سازی: با امکان اضافه کردن زبان‌‌‌های برنامه‌‌‌نویسی، افزونه‌‌‌های کاربردی VSCode و بسته‌‌‌های نرم‌‌‌افزاری لینوکس، می‌توان Shell ابری آروان را شخصی‌‌‌سازی کرد. از دیگر ویژگی‌‌‌های Shell ابری آروان می‌توان به هماهنگی با API و CLI آروان برای استفاده از قابلیت‌‌‌های محصولات ابر آروان، ذخیره‌‌‌سازی دائمی داده‌‌‌ها، تغییرات و پیکربندی‌‌‌های انجام شده با حجم دلخواه و یادگیری توسعه بر بستر ابر (Cloud Native)، اشاره کرد.

قابلیت اجرا، تست و build کد در Shell ابری آروان

توسعه‌‌‌دهندگان با Shell ابری آروان می‌توانند کد پروژه‌‌ خود را Run و آن را تست کنند، Debug، Build و Packaging انجام دهند و اپلیکیشن خود را Deploy کنند. برای نمونه توسعه‌‌‌دهنده‌‌‌ای که یک پروژه‌‌ JavaScript  در گیت دارد می‌تواند سورس کد پروژه‌‌‌‌‌‌ را در Shell ابری آروان Clone و تست کند و ادامه‌‌ توسعه را در فضای Shell ابری آروان انجام دهد. مزیت اجرا، build  و تست کد در Shell ابری آروان این است که این فرآیند‌‌‌ها بر بستر ابر انجام می‌‌‌شوند و به روشن یا خاموش بودن سیستم توسعه‌‌‌دهندگان وابسته نیستند.

دسترسی به ChatGPT در Shell

امکان توسعه به‌‌‌کمک هوش مصنوعی در Shell ابری آروان فراهم است. با ابزار Rubberduck می‌توان در Shell  ابری آروان به ChatGPT دسترسی داشت و برای توسعه‌‌‌ سرویس‌‌‌های مختلف از کمک هوش مصنوعی استفاده کرد. برای بهره‌‌‌مندی از هوش‌‌‌مصنوعی در این محصول، کافی است کلید API سرویس ChatGPT را در Shell ابری آروان وارد کنید تا با یک کلیک ساده به طیف گسترده‌‌‌ای از ویژگی‌‌‌های کاربردی و قدرتمند هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید. ChatGPT به شما امکان می‌دهد بدون محدودیت همه‌‌ ایده‌‌‌های خود را به کدهای اجرایی تبدیل کنید و در کمترین زمان و با بهترین روش‌ها محصول‌‌‌تان را توسعه دهید.

پرداخت به‌‌‌میزان مصرف

مانند سایر محصولات ابر آروان از Shell ابری هم می‌توان به‌‌‌شکل PAYG استفاده و به‌‌‌ازای میزان مصرف هزینه پرداخت کرد. کاربران می‌توانند در قالب بسته‌‌‌های۸core, ۱۶core, ۲۰core ۳core, ۴core, از Shell ابری آروان استفاده کنند. همچنین با توجه به قیمت‌گذاری این محصول به‌‌‌شکل PAYG  امکان استفاده از کلادشل ابر آروان برای مصارف مختلف مانند تست کم‌‌‌هزینه‌‌ سرویس تا توسعه‌‌ محصول وجود دارد. به‌‌‌علاوه برای مدیریت هزینه‌‌‌ها می‌توان میزان CPU و Ram را با هر بار اجرای Shell افزایش یا کاهش داد. این افزایش و کاهش سبب تغییر در داده‌‌‌های موجود در Disk نخواهد شد. امکان ارتقای Disk در بسته‌‌‌های بالاتر وجود دارد. برای بررسی و تست Shell ابری آروان، علاقه‌‌‌مندان می‌توانند در هر ماه ۵ ساعت به‌‌‌شکل رایگان از بسته‌‌ ۴core و دیسک ۴۰GB استفاده کنند.