مدیرعامل ‌تیک‌تاک: با فروش این پلتفرم هم نگرانی‌های امنیتی آمریکا رفع نمی‌شود

مقامات چند کشور پیش‌تر نگرانی‌هایی را در خصوص احتمال دسترسی دولت چین به اطلاعات شهروندان آنها مطرح کرده‌اند. در همین رابطه، مدیرعامل ‌تیک‌تاک به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفت که در صورت فروش ‌تیک‌تاک توسط بایت‌دنس، هیچ اقدام اضافی جدا از مواردی که اکنون در حال انجام است، برای محافظت از اطلاعات کاربران صورت نخواهد گرفت. تیک‌تاک پیش‌تر وعده داد که از اطلاعات کاربران آمریکایی در برابر دسترسی‌های احتمالی دولت چین محافظت می‌کند و این کار را از طریق روت کردن داده‌ها به سرورهای داخلی اوراکل و دیگر اقدامات امنیتی انجام می‌دهد.

این شرکت همچنین پیشنهاد نظارت مجموعه‌های بی‌طرف بر الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی را نیز برای تضمین حفاظت از اطلاعات کاربران مطرح کرده است. ‌تیک‌تاک اخیرا میلیون‌ها دلار را برای اطمینان‌دهی به مقامات کشورهای اروپایی و آمریکا هزینه و سعی کرده نگرانی‌های امنیتی آنها را برطرف کند. این اقدامات از دو سال پیش و از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا سعی داشت تا بایت‌دنس را مجبور به فروش ‌تیک‌تاک کند، دنبال می‌شود. ‌تیک‌تاک اخیرا نیز طرحی را برای تامین امنیت اطلاعات کاربران اروپایی مطرح کرده است. برخی مقامات کشورها از اینکه بایت‌دنس ممکن است ‌تیک‌تاک را مجبور کند که اطلاعات کاربران را در اختیار دولت چین قرار دهد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته آنها، ممکن است چین بخواهد با این اطلاعات، تغییراتی را در الگوریتم‌های ‌تیک‌تاک برای نمایش محتوا برای کاربران آمریکایی و اروپایی اعمال کند. از طرفی دیگر، یکی از کارکنان سابق ‌تیک‌تاک در مصاحبه‌ای مدعی شد که در صورت انتقال اطلاعات به آمریکا نیز بازهم امکان دسترسی چین به داده‌های کاربران وجود دارد؛ چراکه ‌تیک‌تاک همچنان به یک اپلیکیشن چینی به نام Toutiao لینک است. با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که این فرد چند ماه قبل از آنکه پروژه تگزاس اجرایی شود، این شرکت را ترک کرده و ممکن است از همه جزئیات این طرح و نحوه عملکرد آن بی‌اطلاع بوده است.

مدیرعامل ‌تیک‌تاک می‌گوید: ایده پروژه تگزاس بر این اصل پایه‌گذاری شده که تحت تاثیر هیچ قانونی در چین قرار نخواهد گرفت، چراکه ما با اطلاعات کاربران آمریکایی سروکار داریم و آنها را برای چین غیرقابل دسترس خواهیم کرد. با این حال، وی حرفی درباره تمایل بایت‌دنس به فروش ‌تیک‌تاک نزد. او همچنین شایعات مربوط به عرضه عمومی ‌سهام این شرکت را رد و عنوان کرد که این طرح فعلا در دستور کار نیست، اما شاید در آینده اجرا شود.

قرار است مدیرعامل تیک‌تاک طی چند روز آینده در کمیته تجارت و انرژی آمریکا حاضر شود و توضیحات خود را در جهت رفع این نگرانی‌ها مطرح کند. وی همچنین درباره ارتباط ‌تیک‌تاک با چین و همچنین تاثیرات این پلتفرم بر کودکان توضیح خواهد داد. طی هفته‌های اخیر دولت آمریکا و چندین کشور اروپایی استفاده از اپلیکیشن ‌تیک‌تاک را برای کارمندان خود ممنوع کرده‌اند.