این ماموریت که مشابه آن را در فیلم‌‌‌های علمی-تخیلی دیده‌‌‌ایم، تحت‌عنوان دارت (DART) دنبال می‌شود و طبق گفته ناسا، فضاپیمای مذکور قرار است به‌زودی و در تاریخ ۲۳ نوامبر سال‌جاری (۲ آذر) به فضا پرتاب شود. اقدامی که به‌عنوان اولین تلاش بشر برای منحرف‌کردن یک سیارک از مسیر حرکتی آن محسوب می‌شود. اگرچه این هدف صخره‌‌‌ای که دیمورفوس (Dimorphos) نام دارد، تهدید برای زمین محسوب نمی‌شود، اما محققان ناسا این ماموریت را برای پی‌بردن به این امر که چگونه می‌توان مسیر یک سیارک تهدیدآمیز در حال حرکت به سمت زمین را تغییر داد، دنبال می‌کنند. بنابراین، این ماموریت ناسا که هزینه ۳۳۰میلیون دلاری به آن اختصاص یافته، برای بشریت و آینده این سیاره آبی بسیار حیاتی است.

مارکوس وایلد، از محققان علوم فضایی موسسه فناوری فلوریدا معتقد است که ما در حال‌حاضر، در برابر هرگونه سیارکی که به سمت زمین حرکت می‌کند، بی‌‌‌دفاع هستیم. کوبیدن یک فضاپیما به سیارک دیمورفوس ممکن است دراماتیک به‌نظر برسد، اما هدف، وارد کردن یک ضربه کوچک و تغییر مسیر جزئی این سیارک است. به‌طور طبیعی، این تغییر مسیر کوچک، ممکن است سال‌ها و یا ده‌ها سال طول بکشد، اما این تغییر مسیر جزئی می‌تواند منجر به تغییری بزرگ در مسیر نهایی این سیارک شود. اما پیاده‌‌‌سازی این ماموریت، نیازمند اطلاعات دقیقی پیرامون سیارک‌هاست. خوشبختانه ستاره‌‌‌شناسان تاکنون بیش از ۲۷ هزار شی نزدیک به زمین را شناسایی کرده‌‌‌اند و از سال ۲۰۱۵ تاکنون، در سال حدود ۱۵۰۰ شی را شناسایی می‌کنند. اما در دهه‌های پیش‌رو، باید تحقیقات و شناسایی‌‌‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد. بر اساس برآوردهای محققان، هزاران سیارک با عرض بیش از ۱۲۰ متر هنوز ناشناخته باقی ماندند و در نزدیکی زمین حضور دارند.

در این بین، سیارک و شی‌‌‌های کوچک‌تر هم می‌توانند در برخی مواقع، برای زمین بسیار خطرناک باشند. برای مثال حدود ۵۰ هزار سال پیش یک سیارک ۳۰ تا ۵۰ متری به زمین اصابت کرد و دهانه‌‌‌ای به عمق ۱۸۰ متر را برجای گذاشت. دیوید کرینگ، از پژوهشگران   فضایی در این‌خصوص می‌گوید که اگر چنین برخوردی از سوی سیارکی با اندازه مشابه اتفاق بیفتد، می‌تواند شهری به اندازه کانزاس‌سیتی را نابود کند. کتی پلسکو، دانشمند آزمایشگاه ملی‌ لوس‌آلاموس که تحقیقات گسترده‌‌‌ای را پیرامون سیارک‌‌‌ها انجام داده و در ماموریت اخیر ناسا یعنی «دارت» نیز حضور دارد، اعلام کرد که ما باید خیلی زود این سیارک‌‌‌ها را شناسایی و پیدا کنیم. طبق اطلاعات منتشرشده، فضاپیمای دارت در روز یکم اکتبر سال آینده میلادی (۹ مهر ۱۴۰۱) با سیارک دیمورفوس در فاصله ۸/ ۶میلیون مایلی زمین برخورد خواهد داشت. دیمورفوس حول یک سیارک بزرگ‌تر به‌نام دیدیموس (Didymos) می‌‌‌چرخد که این مساله، آن را به یک هدف ایده‌‌‌آل برای برخورد فضاپیما با آن تبدیل می‌‌‌کند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند