در ماه‌های گذشته، کاربران فضای‌مجازی نسبت‌ ‌به کندی سرعت اینترنت در ساعات مختلف شبانه‌‌روز اعتراض داشتند و درباره این نارضایتی بارها از سوی کاربران و کسب‌‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی بحث و اظهارنظر شده است. حتی عده‌‌ای از کاربران و رسانه‌ها این افت کیفیت را به اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران فضای‌مجازی و خدمات پایه کاربردی ارتباط دادند و کاهش دستوری پهنای باند را دلیل اختلال اینترنت بیان کردند.

با وجود این، عیسی زارع‌‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  چندی پیش درباره مشکلات اینترنت در هفته‌های اخیر توضیح داد: مشکل کلان‌‌تر ما این است که در چند سال گذشته سرمایه‌‌‌گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی‌‌ از دلایل مشکلات تحریمی و افزایش هزینه‌ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه‌‌‌گذاری لازم را انجام دهند که حالا بعد از تحریم‌‌ها، خیلی از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی‌‌سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به‌‌سرعت در کشور دنبال کنیم.

بحث بعدی هم بحث کرونا بود که این صنعت را غافلگیر کرد و نیازمندی‌‌های مردم به ترافیک چند‌برابر گذشته شده و شبکه برای این‌اندازه ظرفیت طراحی نشده بود. البته ما در هسته شبکه مشکلی نداریم و درحالی که کل ترافیک کشور پنج ترابایت است، ما تا ۲۰ ترابایت ظرفیت داریم.

این اظهارات در حالی مطرح شد که در این مدت، اخباری مبنی‌‌بر وجود مشکل در کمبود پهنای باند اینترنت کشور مطرح شد و مدیران برخی اپراتورهای اینترنتی اینطور عنوان کردند که مشکل از زیرساخت‌های خدماتی آنها نبوده، بلکه پهنای باندی که از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می‌کنند، کاهش یافته و با افت کیفیت مواجه بوده است. بر این اساس، «ابوالفضل روحانی»، معاون فناوری مرکز ملی فضای‌مجازی، درباره اخبار منتشره مبنی بر مخالفت این مرکز با افزایش پهنای باند در کشور گفت: پهنای باند اینترنت در کشور نه کاهش داشته و نه منعی برای توسعه آن وجود دارد. مساله اینجاست که به دلیل بی‌‌توجهی چند سال گذشته به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت و عقب‌‌ماندگی جدی کشور در این بخش، هر میزان از توسعه پهنای باند اینترنت پس از مدتی پاسخگوی نیازهای کشور نخواهد بود. وی در پاسخ به چرایی اختلالات اخیر در کشور گفت: تنظیم‌‌گری وزارت ارتباطات در سال‌های اخیر به‌نحوی بوده که مزیت رقابتی توسعه ارتباطات ثابت در کشور از بین رفته و عمده توسعه کشور بر مبنای ارتباطات سیار بوده است. در چنین شرایطی خواه ناخواه افزایش تقاضا برای دسترسی به محتوا یا خدمات داخلی و خارجی موجب اختلال و کاهش کیفیت دسترسی خواهد شد؛ مخصوصا اینکه در دو سال گذشته با فراگیری بیماری کرونا، میزان استفاده از خدمات پرترافیک مثلVODها و آموزش آنلاین به‌شدت افزایش یافته است. طبق اعلام روابط‌عمومی مرکز ملی فضای‌مجازی، روحانی در پاسخ به چرایی عدم‌ورود مرکز ملی فضای‌مجازی به این شکل از توسعه در شبکه ارتباطی کشور توضیح داد: ما از سال ۱۳۹۶ توسعه زیرساخت ارتباطی ثابت و تغییر معماری شبکه ارتباطی را به‌عنوان اولین نیازمندی و مهم‌ترین مطالبه از وزارت ارتباطات پیگیری می‌کردیم، ولی همراهی مناسبی در این‌خصوص صورت نمی‌‌گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند