شرکت ال‌جی در بیانیه‌ای اعلام کرد در ۳۱ژوئیه به تولید و فروش تلفن‌همراه خاتمه می‌دهد تا منابع خود را در حوزه‌های برخوردار از رشد مانند خودروهای برقی، خانه هوشمند، روباتیک و هوش‌مصنوعی متمرکز کند. تلفن‌ها ۲/ ۸ درصد از فروش ال‌جی را در سال میلادی گذشته تشکیل دادند. پیش‌بینی می‌شود در کوتاه‌مدت این شرکت با اندکی ضرر مواجه شود اما این تعطیلی نهایتا در بلندمدت به‌نفع این شرکت باشد. ال‌جی کسب‌وکار قطعات خودرو را تقویت خواهد کرد و به طراحی فناوری‌های موبایل مانند شبکه نسل ششم و دوربین‌ها ادامه می‌دهد. ارزش سهام ال‌جی در پی اعلام این خبر ۱/ ۴ درصد صعود کرد. شرکت ال‌جی‌دیسپلی که زیرمجموعه این شرکت است هم صعودی ۳/ ۶ درصدی داشت.

ال‌جی یکی از پیشگامان سیستم‌عامل اندروید بود و با گوگل در خط تولید تلفن‌هوشمند نکسوس و تولید بخشی از بهترین فناوری‌های دوربین و صفحه نمایش در نخستین روزهای این حوزه همکاری کرد. این شرکت در آمریکا سومین برند پس از آی‌فون اپل و سامسونگ‌الکترونیکس کره‌جنوبی بود اما سال‌هاست که توان رقابتی خود را از دست داده و وان‌پلاس چینی این شرکت را کنار زده است.

ال‌جی‌الکترونیکس در ژانویه اعلام کرده بود مسیر کسب‌وکار تلفن‌هوشمند خود را بازبینی خواهد کرد و پیش‌تر قول داده بود امسال یک تلفن تاشو خواهد فروخت. به گفته منابع آگاه، این شرکت مذاکراتی برای فروش واحد تلفن‌هوشمند خود داشته اما به‌دلیل اختلافات بزرگ بر سر ارزش پتنت‌های فناوری، مذاکرات به نتیجه نرسید. ال‌جی در حال توسعه کسب‌وکار قطعات خودرو بوده و با شرکت «مگنا‌اینترنشنال» برای جوینت‌ونچری به منظور تولید قطعات مهم خودروهای برقی متحد شده است. ارزش سهام این شرکت کره‌ای از زمان اعلام خبر مذکور بیش از ۳۰درصد صعود کرده و این امیدواری را برانگیخته که این همکاری ممکن است به پروژه خودروی برقی اپل کمک کند. تخصص ال‌جی از طراحی فناوری موبایل ممکن است به محصولاتی که این شرکت در فضای خودرو ارائه می‌کند مانند شناسایی قصد کاربر، خواب آلودگی یا فرمان‌های اشاره‌ای کمک کند. براساس گزارش بلومبرگ، ال‌جی الکترونیکس ممکن است خود را به‌عنوان یک فراهم‌کننده راهکارهای قطعات خودروی الکتریکی معرفی کند و جذابیتش را برای غول‌های فناوری مانند اپل و خودروسازان سنتی که مایلند خودروهای برقی هوشمند تولید کنند، افزایش دهد. کاهش ضرر در واحد قطعات خودرو در سه ماهه اول امسال نشانه آن است که ال‌جی در مسیر یک تحول اساسی قرار دارد.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند