اولین بار یان بیر، محقق امنیتی گوگل موفق به شناسایی این آسیب‌پذیری شد که به هکرها امکان می‌دهد از راه دور کنترل گوشی‌های آی‌فون را از طریق شبکه‌های وای‌فای در دست بگیرند. حفره امنیتی که چنین حمله‌ای را ممکن می‌کند مربوط به پروتکل‌های شبکه‌ای مورد استفاده آی‌فون است.مهاجمان با سو‌ءاستفاده از این مشکل می‌توانند بدافزارها و جاسوس افزارهای خود را روی اسنادی که قصد دارند به آی‌فون منتقل کنند نصب کنند و از این طریق برای سرقت اطلاعات مدنظر خود اقدام کنند. به‌عنوان مثال از این طریق می‌توان یک عکس آلوده به بدافزار را از طریق شبکه‌های وای‌فای به آی‌فون منتقل کرد و به آن نفوذ کرد.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد از این روش می‌توان برای نفوذ به گوشی‌های آی‌فون از طریق رایانه‌های عادی، لپ‌تاپ، آداپتورهای وای‌فای نت‌گیر و... استفاده کرد. یکی از خطرات این روش حمله مخفی‌کاری و نامحسوس بودن آن است که باعث می‌شود کاربران متوجه وقوع آن نشوند و سرقت داده‌های شخصی به سرعت و به شکلی نامحسوس صورت بگیرد.

نکته مهم اینکه اپل با عرضه آی‌او‌اس ۱۳.۳.۱ آسیب‌پذیری یادشده را برطرف کرده، اما بسیاری از کاربران هنوز این به‌روزرسانی را نصب نکرده‌اند و امکان آلوده شدن گوشی‌های آنها وجود دارد. بنابراین ضروری است کاربران آی‌فون سیستم عامل‌های خود را به روز کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند