«علی‌محمد رجبی» رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا، در این خصوص گفت: اپلیکیشن لایکی توسط مارکت‌های داخل کشور با رصدهای انجام شده ارائه نمی‌شود و عمدتا از طریق گوگل‌پلی در دسترس قرار می‌گیرد. او افزود: این امر سبب شده تا کنترل این نرم‌افزار سخت‌تر شود و به شکلی گسترش پیدا کرده که امروز تعداد کاربران آن از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان عبور کرده است و تبدیل به یک شبکه اجتماعی شده است. این محبوبیت به‌واسطه قابلیت‌های این نرم‌افزار در تنظیم و ویرایش عکس و فیلم است. فعالیت این نرم‌افزار در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه آن نیستند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در مقابله با چنین پدیده‌هایی غالبا چند اقدام می‌توان انجام داد که از جمله مهم‌ترین آنها بحث فیلترینگ است که این امر در حوزه اختیارات پلیس نیست و مرکز ملی فضای مجازی، دادستانی و وزارت ارتباطات در رابطه با آن تصمیم‌گیری می‌کنند. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با تشریح ماهیت شبکه اجتماعی لایکی اذعان کرد: ماهیت این قبیل شبکه‌ها که امروزه از خارج از کشور مدیریت می‌شوند بر مبنای این است که چالش‌های فرهنگی ایجاد کنند. ذاتا این نوع شبکه‌های اجتماعی این مشکل را دارند اما برخی همچون لایکی به شدت بیشتری در این زمینه مورد توجه قرار گرفته‌اند در صورتی که این پدیده به‌صورت محدودتر در اینستاگرام نیز وجود دارد.

سرهنگ رجبی گفت: در راستای مقابله با چنین پدیده‌هایی باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد و خانواده‌ها آگاه شوند تا ارتقای سواد و فرهنگ کاربری نهادینه شود. متاسفانه امروزه بسیاری از خانواده‌ها با این معضلات و چالش‌ها آشنا نیستند و این شاید بزرگ‌ترین آسیب این حوزه باشد. این مقام مسوول در پلیس فتا درخصوص عضویت شهروندان در چنین شبکه‌هایی اظهار کرد: قانون‌گذار برای عضویت در شبکه‌های مجازی مختلف جرم‌انگاری نکرده است. بنابراین چنین اقدامی و عضو شدن تخلف و جرم محسوب نمی‌شود زیرا در قانون تعریف نشده است. آنچه که اهمیت دارد این است که رفتار مجرمانه یا یک محتوای مجرمانه در هر شبکه اجتماعی داخلی یا خارجی صورت گیرد تفاوتی ندارد و جرم شناخته می‌شود و مورد پیگرد قرار می‌گیرد.

او افزود: گاهی اوقات جرم نیاز به شاکی خصوصی و گاهی نیز جرم در فضای مجازی جنبه آشکار دارد و به‌عنوان مصادیق مجرمانه از طریق پلیس فتا مورد پیگرد قرار می‌گیرد و شخص متخلف و مجرم به مراجع قضایی معرفی می‌شود. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا درخصوص درج کامنت در چنین فضاهایی اذعان کرد: درخصوص کامنت‌های توهین‌آمیز یا مجرمانه در ذیل محتواهای مجازی اگر شخص بتواند آن را حذف کند و این اقدام را انجام ندهد مقصر و شریک در جرم شناخته می‌شود، اما اگر تولیدکننده محتوا به نظرات و کامنت‌ها برای حذف کردن دسترسی نداشته باشد، مقصر نخواهد بود.

سرهنگ رجبی در پایان گفت: کاربران باید مراقب باشند تا بستر ارتباط آنها با سایرین به محلی برای وقوع جرم تبدیل نشود، زیرا آنها نیز دخیل در این امر شناخته می‌شوند. نظر نهایی در این رابطه را مرجع قضایی و کارشناسان حقوقی اعلام می‌کنند اما باید کاربران مراقب بستر مجازی خود باشند تا دیگران از آن سوءاستفاده نکنند و با استفاده از آن مطالب توهین‌آمیز و مجرمانه منتشر نکنند.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند