اکانت ترامپ در شبکه توییتر بیش از ۸۰ میلیون دنبال‌کننده یا فالوور دارد. ترامپ گفت: اگر وکلای وی راهی قانونی پیدا کنند، او شبکه توییتر را مسدود خواهد کرد. سهام توییتر پس از فرمان اجرایی ترامپ علیه شبکه‌های اجتماعی چهار و نیم درصد سقوط کرد و سهام فیس‌بوک هم ۶/ ۱ درصد کاهش یافت. قانون اجرایی جدید ترامپ تلاش می‌کند تا قانون حفاظت از شبکه‌های اجتماعی را که در اوایل دهه ۱۹۹۰ در روزهای نخست توسعه اینترنت وضع شده بود، هدف قرار دهد. آن قانون در ۱۹۹۶ تحت عنوان Communications Decency Act در کنگره آمریکا به تصویب رسیده بود. توییتر و گوگل با انتشار اطلاعیه‌های جداگانه‌ای این دستور اجرایی رئیس‌جمهور را مورد انتقاد قرار دادند. در بیانیه گوگل آمده است که این فرمان اجرایی به اقتصاد آمریکا و وجهه این کشور و آزادی اینترنت خدشه وارد می‌کند. با این حال فیس‌بوک دیگر شبکه اجتماعی مهم در آمریکا و جهان به نوعی طرف ترامپ را گرفت. چاک شومر رهبر دموکرات‌ها در سنای آمریکا در واکنش به فرمان اجرایی ترامپ برای شبکه‌های اجتماعی یک توییت نوشت: اگر ترامپ توییتر را دوست ندارد ‌می‌تواند لطفی به همه بکند و دیگر توییت نکند. متخصصان حقوق در آمریکا معتقدند که فرمان اجرایی ترامپ علیه شبکه‌های اجتماعی به سرعت منجر به محدودیت علیه این شبکه‌ها نخواهد شد ضمن اینکه به شکل وسیع توسط متخصصان حقوق و دادگاه‌ها مورد اعتراض قرار خواهد گرفت که اجرای آن را با دشواری زیادی مواجه خواهد کرد.

تنها ساعاتی پس از آنکه توییتر توییت ترامپ را با نشانه احتمال نادرست بودن اطلاعات نشانه‌گذاری کرد او پلت‌فرم‌های شبکه‌های اجتماعی را به خاموش کردن صدای جمهوری‌خواهان محافظه‌کار متهم کرد. ترامپ اعلام کرد: قبل آنکه اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد، قطعا یا مقررات شدیدی را بر شبکه‌های اجتماعی وضع خواهیم کرد یا آنها را خواهیم بست. وی خطاب به شبکه‌های اجتماعی گفت: شبکه‌های اجتماعی، عملکرد خود را اصلاح کنید؛ همین حالا. این ماجرا زمانی شروع شد که ترامپ با انتشار توییتی مدعی شد که استفاده از سیستم رای‌گیری از طریق پست در آمریکا، منجر به تقلب گسترده خواهد شد؛ ادعایی که هیچ سندی برای اثبات آن ارائه نشد و توییتر نیز در واکنش به این توییت، پیام هشداری را درخصوص احتمال نادرست بودن این اطلاعات به توییت ترامپ، پیوست کرده است. توییتر تاکنون از سیستم راستی‌آزمایی تنها برای توییت‌های حاوی اطلاعات مربوط به ویروس کرونا بهره می‌گرفت و هرگز پیام هشداری را برای توییت‌های ترامپ استفاده نکرده بود. بحث‌های پیرامون وضع قوانین و مقررات برای پلت‌فرم‌های شبکه‌های اجتماعی از انتخابات سال 2016 آمریکا تاکنون مطرح بوده است.

 اظهارات ترامپ در این خصوص، واکنش دانیل کاسترو نایب رئیس بنیاد فناوری و نوآوری را نیز به دنبال داشته و وی اعلام کرد که رئیس‌جمهور اشتباه می‌کند. او ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی هیچ سیاستی را علیه محافظه‌کاران دنبال نمی‌کنند. شبکه‌های اجتماعی، پلت‌فرمی‌ ارزشمند را برای رساندن صداهای متعلق به طیف‌های سیاسی گوناگون به منظور اشتراک دیدگاه‌ها و اطلاعات آنها فراهم می‌کنند. کاسترو گفت: ‌انتشار اطلاعات نادرست در فضای آنلاین، یک مساله جدی است و شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی، با همکاری جامعه مدنی و دولت‌های سراسر جهان، برای رفع این معضل به پا خاسته‌اند. اگرچه شاید اشتباهاتی ناخواسته در این زمینه وجود داشته باشد، اما بخش خصوصی تعهد خود را برای حل این مساله از طریق روش‌هایی مناسب و شفاف نشان داده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند