اکنون امروز در کنفرانس توسعه‌دهندگان «۲۰۲۰ Build» شاهد اولین نتایج این سرمایه‌گذاری هستیم. مایکروسافت اعلام کرد که برای تست مدل‌های هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ که توسط شرکت «OpenAI» توسعه‌یافته، یک ابررایانه با میزبانی «آزور» (Azure) ساخته است. درحالی‌که ما شاهد اجرای بسیاری از برنامه‌های هوش مصنوعی متمرکز بر وظایف گوناگون، مانند شناسایی اشیای خاص از روی تصاویر یا ترجمه زبان‌های مختلف هستیم، موج جدیدی از تحقیقات روی مدل‌های گسترده‌تر متمرکز است که می‌توانند چندین کار را به‌طور همزمان انجام دهند.

همان‌طور که مایکروسافت خاطرنشان می‌کند، این کار می‌تواند شامل تعدیل جریان بازی‌ها باشد. در واقع، این مدل‌های بزرگ می‌توانند هوش مصنوعی را برای مصرف‌کنندگان و توسعه‌دهندگان بسیار مفیدتر کنند. این ابررایانه از ۲۸۵ هزار پردازنده مرکزی و ۱۰ هزار پردازنده گرافیکی تغذیه می‌کند که هریک از آنها با سرعت ۴۰۰ گیگابیت در ثانیه متحد می‌شوند و ارتباط برقرار می‌کنند. درحالی‌که مایکروسافت اطلاعات مشخصی درباره قابلیت سرعت این ابررایانه فاش نکرده، می‌گوید این ابررایانه در فهرست برترین ۵۰۰ ابررایانه‌های افشا‌شده عمومی قرار دارد.

در این مرحله مشخص نیست که شرکت «OpenAI» دقیقا چگونه از چنین سیستم قدرتمندی بهره خواهد برد، اما حداقل می‌توان انتظار داشت که نتایج جالبی به‌دست بیاورد. این شرکت بیشتر به ایجاد الگوریتمی شناخته شده است که می‌تواند اخبار جعلی قانع‌کننده بنویسد و همچنین اثبات این نکته که حتی روبات‌ها نیز می‌توانند تقلب یاد بگیرند. شاید «OpenAI» توصیه‌ای از مایکروسافت بگیرد و چیزی شبیه به مدل‌های ریزمعماری(Turing) خود برای تولید زبان طبیعی بسازد که یک پیاده‌سازی مقیاس بزرگ از هوش مصنوعی است که باعث ایجاد چیزهایی مانند تولید زیرنویس به‌صورت زنده می‌شود. این هوش مصنوعی با ۱۷ میلیون پارامتر برای درک زبان پشتیبانی می‌شود. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که اقدام به تولید مدل‌های ریزمعماری با منبع باز می‌کند، بنابراین توسعه‌دهندگان به‌زودی می‌توانند از آن برای نیازهای پردازش زبان خود استفاده کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند