در این راستا سجاد بنابی، نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت درباره ADSL توضیح داد: در این فناوری، اینترنت روی سیم مسی تلفن، از مرکز مخابراتی تا خانه مشترک با فرکانس بالاتری ارسال می‌شود که سرعت آن بسیار وابسته به مسیر است. از آنجا که منازل معمولا تا یک‌ونیم کیلومتر با مراکز مخابراتی فاصله دارند، این فاصله باعث می‌شود پهنای باندی که مشترک می‌تواند استفاده کند، حداکثر اسمی تا ۲۰ مگابیت‌برثانیه و واقعا تا ۱۶ مگابیت‌برثانیه باشد.

وی با بیان اینکه سرعت ۱۶مگ در ADSL برای کسانی است که فاصله‌شان تا مرکز مخابراتی کمتر از یک کیلومتر باشد، افزود: درواقع اگر این فاصله بیشتر از یک کیلومتر باشد، سرعت کمتر هم می‌شود. درحالی‌که در تکنولوژی VDSL، بین مرکز مخابراتی و کابینتی که حداکثر ۵۰۰ متر با منزل مشترک فاصله دارد، فیبر نوری برقرار است و از کابینت تا منزل، همان سیم مسی است و به دلیل فاصله کمتر، این تکنولوژی اجازه می‌دهد مشترکان روی کاغذ تا ۷۰ مگابیت‌برثانیه سرعت دانلود داشته باشند.

نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین با مقایسه‌ سرعت اینترنت مشترکان قم، قبل و بعد از نصب VDSL گفت:‌ هنوز مودم‌های مشترکان تعویض نشده و با تعویض مودم متوسط سرعت به حدود ۵۰ مگابیت خواهد رسید. البته تنها ۳۳ درصد قمی‌ها به تعویض مودم، بله گفتند و مابقی همین ارتقای سرعت را کافی می‌دانند. بنابی با بیان اینکه کاربران برای دریافت سرعت بیشتر می‌توانند اقدام به خرید مودم VDSL از بازار کنند، درباره زمان گسترش این فناوری در شهرهای دیگر اظهار کرد: این جایگزینی اکنون در بسیاری از شهرها شروع شده و ما از جایی که تجهیزات مراکز مخابراتی آماده‌تر بود، فرآیند را آغاز کردیم. این کار تقریبا از یک سال پیش در دزفول و مشهد انجام شده و درحال گسترش است و بقیه FCPها هم درحال فراهم کردن امکانات هستند.

وی با بیان اینکه جایگزینی ADSL با VDSL هزینه‌ای برای کاربران ندارد، گفت: مودم‌های قبلی کاربران هم روی تکنولوژی جدید کار می‌کند و کاربران بدون عوض کردن مودم می‌توانند تا حداکثر پنج برابر سرعت ADSL‌شان از این امکان استفاده کنند. البته به گفته محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به افزایش سرعت اینترنت، درصورتی ‌که میزان مصرف کاربران افزایش یابد، به همان میزان هم هزینه اینترنت را پرداخت می‌کنند، ‌اما برای توسعه ارتباطات به VDSL، هزینه جدیدی از مشترکان دریافت نمی‌شود و می‌توانند با همان هزینه ثابتی که پرداخت می‌کنند، از خدمات بهره‌مند شوند.

این مطلب برایم مفید است
41 نفر این پست را پسندیده اند