پیش‌تر نیز اخبار و گزارش‌های متعددی مبنی‌بر استقبال روسیه از حضور و فعالیت‌های مخابراتی شرکت چینی هوآوی و دهان‌کجی به دولت ترامپ، ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا منتشر شده بود. حالا بر اساس گزارش مجله فوربس، ولادیمیر پوتین، ریاست‌جمهوری روسیه در جریان برگزاری فروم بین‌المللی اقتصادی سنت پترزبورگ در ملاقات با شی‌جی‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، که در ژوئن ۲۰۱۹ میلادی برگزار شد، آمریکا را به تلاش‌های عامدانه و خصمانه برای بیرون انداختن هوآوی از بازارهای جهانی و تصاحب سهم آن در کشورهای مختلف متهم کرده و این اقدامات را آغاز جنگ‌های تکنولوژیک توصیف کرده بود.

حالا همزمان با ملی شدن اینترنت در روسیه، به‌نظر می‌رسد ضرورت بیشتری برای همکاری با شرکت چینی هوآوی در خصوص توسعه و راه‌اندازی شبکه‌های مخابراتی و اینترنتی دیده و تصمیم گرفته است که با آغوش باز پذیرای حضور و فعالیت بیشتر و گسترده شرکت هوآوی باشد. همان‌طور که از گزارش‌های منتشر شده هویداست، دولت روسیه قصد دارد از حضور و فعالیت هوآوی در زمینه توسعه شبکه ۵G  بهره ببرد و به این ترتیب در زمانی که این شرکت به شدت از سوی دولت‌های غربی و متحد آمریکا تحت‌فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته و از سوی بسیاری از غول‌های تکنولوژی همچون گوگل، کوالکام، اینتل و مایکروسافت نیز تحریم شده است، برای ورود و توسعه زیرساخت‌های لازم برای شبکه ۵G  فرش قرمز انداخته است.

این در حالی است که برخی از کارشناسان پیش‌تر برآورد و اعلام کرده بودند که دولت روسیه تنها به‌منظور ارتقای سرویس‌های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی تصمیم گرفته است شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G  را راه‌اندازی کند. اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت‌نظر سازمان ملل برنامه‌ای برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به‌دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت ۵G  در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات‌متحده آمریکا، استرالیا و... هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.

کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات‌متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و... با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه ۵G  هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هوآوی، ال‌جی، اسپرینت و... به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم ۵G  هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G ، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند