به تازگی گزارش‌ها و اخبار فراوانی مبنی بر کشف آسیب‌پذیری‌ها و ضعف‌های امنیتی جدیدی در نرم‌افزارها، سخت‌افزارها، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی به گوش می‌رسد که همگی هشداردهنده افزایش بی‌سابقه نفوذ هکرها و سرقت اطلاعات کاربران در فضای مجازی هستند، چراکه استفاده از این حفره‌های امنیتی به مجرمان سایبری این امکان را می‌دهد تا بتوانند با دسترسی به حریم شخصی و اطلاعات کاربران آنها را در معرض سوءاستفاده قرار دهند.

بر اساس گزارشی که هکرنیوز منتشر کرده است، محققان فعال در حوزه امنیت سایبری به تازگی دریافته و اعلام کرده‌اند که در برخی از نرم‌افزارهای پخش ویدئو نظیر VLC و MPlayer یک ضعف امنیتی و آسیب‌پذیری وجود دارد که به هکرها و مجرمان سایبری این امکان را می‌دهد تا به اطلاعات موردنیاز خود از طریق نفوذ به دستگاه‌های الکترونیکی و رایانه‌های کاربران که توسط این برنامه‌های کاربردی فیلم و ویدئوهای خود را تماشا می‌کرده‌اند، دسترسی یابند. نام و شناسه این حفره امنیتی به گفته این محققان LIVE۵۵۵ Streaming Media library است که از سوی شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزارهایی همچون وی‌ال‌سی پلیر (VLC Player) و ام‌پی پلیر (MPlayer) نیز به‌کار برده شده است. بنابراین کشف این آسیب پذیری می‌تواند برای تمامی کاربرانی که از چنین برنامه‌هایی استفاده می‌کنند، تهدیدآمیز به شمار رود. ضعف‌های امنیتی موجود در نرم‌افزار و سخت‌افزارهای به‌کار رفته از سوی شرکت‌های تکنولوژی مختلف، اخیرا جنجال‌های بسیاری به پا کرده و به شدت مبحث امنیت اطلاعات کاربران را زیر سوال برده است.

اما تازه‌ترین آمار و گزارش‌های منتشر شده از سوی این موسسه تحقیقاتی نشان می‌دهد تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ در جهان هنوز در توسعه برنامه‌های خود از کدهای امنیتی استفاده می‌کنند که خطر افشای اطلاعات مالی و خصوصی مشتریان و کاربران در تمامی نقاط جهان را به دنبال دارد و امکان دسترسی‌های گسترده‌ای را به هکرها و مجرمان سایبری می‌دهد. به عبارت دیگر، آسیب‌پذیری مذکور این اجازه را به هکرها می‌دهد تا تمامی اطلاعات مربوط به کاربر، حتی همه وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را که رویت کرده است را جاسوسی کرده و به سرقت ببرند و موجبات سوءاستفاده از آنها را فراهم بیاورند.