این روبات، پیش از شرکت در یک جلسه نهایی به‌صورت فردی، با استفاده از «اسکایپ» در بحث‌های کلاسی شرکت می‌کرد. بینا ۴۸ با موفقیت این دوره‌ را در دانشگاه نوتردام در شهر بلونت کالیفرنیا گذراند. به‌عنوان بخشی از این دوره، بینا، به همراه یک دانشجوی دیگر، کنفرانسی در مورد یک موضوع اخلاقی در «آکادمی نظامی ایالات‌متحده» (US Military Academy) در شهر وست‌پوینت آمریکا ارائه داد و در بحث میان کلاس و دانشجویان نیز شرکت کرد. این بحث در مورد استفاده از سلاح‌های مرگبار در برابر سلاح‌های غیرمرگبار با حمایت دانشگاه نوتردام از جنگ غیرمرگبار برگزار شد. پروفسور «ویلیام بری» (William Barry)، استاد این کلاس گفت: من و دانشجویان دیگر، در مورد تجربه و عشق انسان، بسیار آموختیم و تلاش کردیم احساسات‌مان را برای «بینا ۴۸» شرح دهیم. ما باید بر ترس وجودی از روبات‌ها غلبه و به آنها به چشم یک فرصت نگاه کنیم.

اگر ما با حس شأن و قداست زندگی به هوش مصنوعی نگاه کنیم، روبات‌هایی خواهیم ساخت که از این ارزش‌ها برخوردار باشند. «بینا ۴۸» ابداع «دیوید هانسون» (David Hanson)، متخصص روباتیک آمریکایی است که باور دارد موجودات مصنوعی اگر به شکل انسان درآیند، می‌توانند ارتباط بهتری با مردم داشته باشند. این روبات، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر عاطفی با الهام از زنی به نام «بینا آسپن» (Bina Aspen) که با «مارتین روت‌بلت» (Martine Rothblatt)، کارآفرین فناوری ازدواج کرده است، ساخته شده است. روبات بینا، از ایده‌ها و شخصیت بینا با ایجاد یک پایگاه داده از خاطرات، باورها و افکار او به همراه اطلاعات به دست آمده از رسانه اجتماعی و وبلاگ‌هایش، بهره می‌برد. این موضوع به بینا امکان می‌دهد نظراتش را بیان کند و مانند یک شخص واقعی و زنده در مکالمات تعامل داشته باشد.

به گفته روت‌بلت، ممکن است این روبات‌ها سرانجام، برای ارائه تعاملات اجتماعی به مردمی که تنها زندگی می‌کنند و حتی خلق دوباره شخصیت مردم پس از مرگ آنها، مورد استفاده قرار گیرند. این زوج با کمک شرکت مهندسی «هانسون روباتیک» که در ساخت روبات‌های شبه انسانی متخصص است، این سر روباتیک را ساختند. درهرحال، از نظر برخی از کسانی که برای مکالمه با این روبات تلاش کردند، این کار تاحدودی خسته‌کننده بود. آنها دریافتند که این روبات اغلب از سوالات دوری می‌کند یا پاسخ‌هایش تا حدودی گمراه‌‌کننده است. به نظر دیگران نیز، این تجربه ناامید‌کننده بود. بینا ۴۸ از زمان اختراع، موضوع گسترده رسانه‌ای بوده و حساس‌ترین روبات جهان نامیده شده است.