آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • نظارت بر رسانه‌های تصویری در اختیار «ساترا» است

  دنیای اقتصاد: در ماه‌های اخیر موضوع فیلتر سایت‌های دانلود فیلم حسابی جنجال‌برانگیز شده است و ضرورت دریافت مجوز این سایت‌ها از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، انتقادها و اعتراض‌های مختلفی را در پی داشته است؛ تا جایی که وزیر ارتباطات هم از عملکرد صدا و سیما برای درخواست فیلتر سایت‌های دانلود فیلم انتقاد کرده و گفته است چنین حکمی فاقد اعتبار بوده و به بازار تولید محتوا ضربه می‌زند. با این اوصاف رئیس ساترا در نشستی که روز گذشته در محل این سازمان برگزار شد، به توضیح و تبیین سیاست‌های کلان و گستره چارچوب فعالیت‌های این سازمان پرداخت.
 • سیر تحول نسل پنج اینترنت موبایل

  دنیای‌اقتصاد: پس از گذشت چند سال از معرفی اینترنت G۴، سرویس‌دهندگان مخابراتی چند ماه اخیر را صرف پیاده‌سازی شبکه‌های اینترنت G۵ کرده‌اند. این نسل از اینترنت قرار است با سرعت شگفت‌انگیزی که دارد، زندگی مردم دنیا را تغییر دهد. اما در حال حاضر به‌کارگیری این شبکه محدود است و نباید انتظار داشته باشید از همین حالا در محدوده پوشش اینترنت G۵ باشید.
 • رشد ۶۴ درصدی درآمدهای فصلی Alibaba از خدمات ابری

  همکاران سیستم: «علی‌بابا» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در فصل دوم امسال مجموع درآمدهای آن نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۰ درصدی را تجربه کرد تا با این رقم شرکت مذکور ۱۱۹ میلیارد یوآن (۷/ ۱۶ میلیارد دلار) درآمد کسب کند و به ازای هر سهام خود ۸۵/ ۳ دلار سود به دست آورد. در این گزارش مشخص شد درآمدهای غیرحسابرسی شده (non-GAAP) شرکت علی‌بابا برای سه ماه دوم امسال نسبت به سال گذشته رشد ۳۶ درصدی را تجربه کرده است. کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند مجموع درآمدهای این شرکت چینی در فصل دوم سال‌مالی جاری به ۸/ ۱۱۶ میلیارد یوآن برسد. سود خالص علی‌بابا در این بازه زمانی منتهی به سپتامبر ۲۰۱۹ حدود ۷۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد یوآن معادل ۱/ ۱۰ میلیارد دلار برآورد شد. درآمد شرکت علی‌بابا از بخش خدمات ابری در این فصل رشد ۶۴ درصدی را تجربه کرد تا به رقم ۹۲۹۱ میلیارد یوآن معادل ۳/ ۱ میلیارد دلار برسد.
 • فیروزآبادی خبر داد: ایجاد اپراتورهای VPNرسمی در کشور

  مهر: دبیر شورای‌عالی فضای مجازی از تهیه دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی متفاوت افراد به اینترنت در کارگروه فیلترینگ خبر داد و گفت: به‌زودی اپراتورهای VPNرسمی در کشور ایجاد می‌شود. ابوالحسن فیروزآبادی در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست صبحانه کاری در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: ما موافق تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت برای کاربران هستیم و در این رابطه پیشنهادی به کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ داده‌ایم. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی افزود: این کارگروه در حال حاضر در حال تهیه آیین‌نامه و دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی به اینترنت و فیلترینگ است و امیدواریم در اسرع وقت این طرح به سرانجام برسد.
 • اختیار قانونی در زمینه سایت‎های دانلود فیلم نداریم

  ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از عملکرد صداوسیما برای درخواست فیلتر سایت‌های دانلود فیلم تاکید کرد: از نظر ما این حکم فاقد اعتبار قانونی است و صدمه بسیاری به تولید محتوا و این بازار در کشور می‌زند؛ اما ما اختیار قانونی در این زمینه نداریم. محمدجواد آذری‌جهرمی در جریان سفر استانی یزد به سپردن مسوولیت صوت و تصویر فراگیر به صداوسیما در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: از همان زمان این موضوع مطرح شد که هم صوت و تصویر فراگیر معنی شود و هم منظور از نظارت و صدور مجوز مشخص شود که مجلس یا شورای عالی فضای مجازی باید به این موضوع وارد شوند. آذری‌جهرمی با اعلام اینکه فیلتر سایت‌های دانلود فیلم به درخواست صداوسیما بوده است، تاکید کرد: ازنظر ما این حکم فاقد اعتبار قانونی است و صدمه بسیاری به تولید محتوا و این بازار در کشور می‌زند، اما ما اختیار قانونی در این زمینه نداریم. وزیر ارتباطات از پیگیری برای اصلاح این قانون خبر داد و با عنوان اینکه ما انتخاب می‌کنیم ولی مطالبه نمی‌کنیم، از دانشجویان خواست اصلاح این قانون را از قانون‌گذاران مطالبه کنند. وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ سایت‌های دانلود فیلم و تلگرام در کشور با اشاره به قانون جرائم رایانه‌ای و تاکید بر اینکه فیلترینگ در کارگروه تعیین مصادیق تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: این کارگروه ۶ عضو دولتی و ۶ عضو غیردولتی دارد که وزیر ارتباطات نیز یک عضو این کارگروه است. وی تاکید کرد: وزیر ارتباطات، وزیر ارتباطات است نه قطع ارتباط و تنها در این کارگروه یک رای دارد.
 • توصیه مدیرعامل پلی‌استیشن

  آی‎تی ایران: جیم رایان، مدیرعامل پلی‌استیشن از دارندگان کنسول‌های بازی پلی‌استیشن ۴ خواست تا به محض ورود پلی‌استیشن ۵ به بازار، این کنسول را خریداری کنند. سونی اخیرا اعلام کرد که نسل جدید کنسول‌های بازی این شرکت که با نام پلی‌استیشن ۵ عرضه می‌شود، در فصل تعطیلات ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد و این یعنی، حداقل یک سالی تا زمان ورود این محصول به بازار باقی مانده است.
 • ظرفیت شبکه ابری کشور دو برابر می‌شود

  مهر: سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد با اجرای پروژه «شبکه‌ ابری یکپارچه توزیع‌شده (ابر ایران)»، ظرفیت شبکه ابری کشور حداقل دو برابر شده و تمرکززدایی ترافیک دیتا از تهران به ۸ شهر تحقق می‌یابد. سازمان فناوری اطلاعات ایران در نظر دارد پروژه «شبکه‌ ابری یکپارچه توزیع‌شده (ابر ایران)» را با هدف ارتقا، بهینه‌سازی و یکپارچه‌سازی مراکز داده استانی، برون‌سپاری کند. بر این اساس فراخوان عمومی شناسایی متقاضیان سرمایه‌گذاری، ساخت، بهره‌برداری و انتقال شبکه‌ ابری یکپارچه توزیع‌شده توسط این سازمان منتشر شده است. این سازمان اعلام کرد این پروژه را با رعایت قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوطه، از طریق جلب مشارکت بخش دولتی و خصوصی (PPP) به روش ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) و با اعلان فراخوان عمومی و رقابت عمومی، به سرمایه‌گذار واجد شرایط واگذار می‌کند. با اجرای این طرح ظرفیت ابری کشور حداقل دو برابر شده و تمرکززدایی ترافیک دیتا از تهران به ۸ شهر تحقق می‌یابد.
 • محبوبیت اپلیکیشن ‎های چینی در میان آمریکایی ‎ها

  ایسنا: آمارهای منتشر شده حاکی‌است که علاقه و تمایل کاربران آمریکایی به استفاده از اپلیکیشن‌های چینی در طول یک سال گذشته ۶۵ درصد رشد و افزایش یافته است. بر اساس گزارش شبکه CNBC، به عنوان مثال یکی از اپلیکیشن‌های چینی که در طول یک سال اخیر به شدت از سوی کاربران در سراسر جهان مورد استقبال و محبوبیت قرار گرفت، Tik Tok است که یک شبکه اجتماعی با پلت‌فرم ویدئو محور است که فیلم‌های کوتاه و جذاب با ترند روز را برای کاربران به نمایش در می‌آورد. طبق اطلاعات منتشر شده در این گزارش، اپلیکیشن‌های توسعه داده شده توسط شرکت‌های چینی موفق شده‌اند در سه ماهه گذشته سال‌جاری میلادی، ۷۴۵ میلیون دلار درآمدزایی کنند. همچنین آمارها حاکی است که کاربران آمریکایی در سه ماهه سوم سال‌جاری میلادی ۴۳/ ۳ میلیارد دلار برای خریداری و استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در پلت‌فرم گوگل پلی‌استور و اپ‌استور اپل هزینه کرده‌اند که ۲۲ درصد از آنها، اپلیکیشن‌های چینی بوده‌اند. طبق وب‌سایت phonearena، این به آن معناست که از میان ۱۰۰ اپلیکیشن محبوب و برتر برای کاربران آمریکایی، ۲۵ اپلیکیشن به توسعه‌دهندگان چینی تعلق داشته است. این رقم در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته با اندکی افزایش روبه‌رو شده است. از میان بازی‌های محبوب چینی در میان کاربران جهان، می‌توان به اپلیکیشن بازی PUBG اشاره کرد.
 • همچنان به تدبیر وزیر ارتباطات برای برون‌رفت از مشکلات امیدواریم

  گروه بنگاه‌ها: مدیران‌عامل ۱۱ شرکت بخش خصوصی ارائه‌کننده خدمات اینترنتی در آخرین نشست مشترک خود تاکید کردند همچنان به تدابیر وزیر ارتباطات برای برون‌رفت از مشکلات شدیدی که با آن مواجه هستند امیدوار هستند. به گزارش روابط‌عمومی شرکت «حلما گستر تلاش»، در این نشست حاضران با انتقاد از عدم اعطای پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این شرکت که از محل مشارکت ۱۱ شرکت دارای مجوز تشکیل شده است، لزوم احقاق حقوق خود را مورد تاکید قرار دادند.
 • بازدید رئیس‌جمهور از طرح‌های موردحمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

  گروه بنگاه‌ها: در حاشیه نشست شورای اداری و توسعه استان یزد به ریاست دکتر روحانی، رئیس‌جمهوری از ۱۲ محصول دانش‌بنیان مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در محل شرکت برق منطقه‌ای یزد و در حاشیه نشست شورای اداری و توسعه استان یزد به ریاست دکتر حسن روحانی برپا شد.

بیشتر