آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۱۳۵

 • یک بام و دو هوای بازار مرغ

  دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی: نرخ مصوب مرغ با ۴ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. با توجه به اطمینان خاطری که دولتمردان نسبت به عرضه و تامین مرغ موردنیاز مردم در ایام عید دادند شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد در روزهای تعطیل ابتدایی بهار ۱۴۰۰ هم شاهد صف‌های خرید مرغ باشیم. فیلم و عکس‌هایی که در گوشی‌‌های مردم دست به دست می‌چرخید.
 • مرغ در هر استان چند؟

  دنیای اقتصاد: بازار مرغ به سبب شکاف قیمتی که در بازار خوراک طیور پدید آمد، دونرخی شد؛ آن‌هم گاهی با شکاف ۱۰ هزار تومان بین بازار آزاد و دولتی. از این موضوع که بگذریم به سبب تفاوت قیمت تمام‌شده در استان‌های مختلف جابه‌جایی بین استان‌ها افزایش یافت. روزهای آخر اسفند خروج مرغ از برخی از استان‌ها مثل کرمان ممنوع شد. دلیل این ممنوعیت کمبودی بود که به سبب ارزان‌تر بودن مرغ نسبت به استان‌های همجوار مثل سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان و خروج مرغ از کرمان به این استان‌ها پدید آمد. حسین مهدی عضو اتحادیه مرغداران کرمان به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: هم‌اکنون هیچ کمبودی در بازار مرغ کرمان وجود ندارد.‌ همین‌طور به گفته محمدعلی کمالی‌سروستانی مشاور عالی هیات‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور در بهمن ماه سال گذشته میزان جوجه‌ریزی از ۱۲۵‌میلیون قطعه به ۱۳۰میلیون رسید. اما بازار مرغ همچنان ملتهب است و قیمت‌های بازار آزاد از پیشی‌گرفتن تقاضا به عرضه می‌گویند.
 • مجلس به خرید تضمینی گندم ورود می‌کند؟

  مهر: مشاور عالی نظم صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ضمن انتقاد از عملکرد دولت در اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم، خواستار ورود مجلس شورای اسلامی به این مساله شد. جعفر حسینی گفت: سال گذشته سالی بسیار دشوار برای کشاورزان کشور بود و متأسفانه حمایت‌ها از بخش کشاورزی به حداقل رسید، به‌طوری که بسیاری از تولیدکنندگان در سال قبل در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند. دولت قصد اصلاح (افزایش) قیمت خرید تضمینی گندم را ندارد و اصرار دارد نرخ خرید این محصول همان ۴۰۰۰ تومان باقی بماند ولی چرا شورای قیمت گذاری به وظیفه خود عمل نمی‌کند؟ به استناد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، وظیفه قیمت گذاری و اعلام قیمت به‌عهده شورای قیمت گذاری است نه دولت، پس چرا شورا در اعلام رسمی قیمت گندم و جو اقدامی نمی‌کند؟ به گفته حسینی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه تاکنون در جلسات شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک شرکت نکرده‌اند و «به نظر می‌رسد که دولت به‌رغم ابلاغ رسمی قانون جهت اجرا به وزیر جهاد کشاورزی، اما رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزیر امور اقتصادی و دارایی این شورا را به رسمیت نمی‌شناسند و همچنان نگاه بودجه‌ای به گندم دارند. و به همین دلیل به‌رغم تکلیف قانونی، در جلسات شورا شرکت نمی‌کنند.» هم اکنون قیمت جو حدود ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان است و گندم ۴۰۰۰ تومانی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها خوراک دام و طیور می‌شود.
 • قیمت انواع لپ‌تاپ

  پس از دو هفته تعطیلی بازار لپ‌تاپ و تبلت هنوز باز نشده و قیمت‌ها تغییری نکرده است. نوسانات نرخ دلار که عملا کلید تنظیم بازار این لوازم است هم اثری روی بازار نگذاشته و همچنان قیمت‌ها نسبت به تقاضایی که بازار لپ‌تاپ دارد بالا است. البته باید دید در سال پیش رو دلار و در نتیجه بازار لپ‌تاپ و تبلت چه رفتاری نشان خواهند داد.
 • روند قیمتی یک‌ساله مرغ

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به مرغ ماشینی اختصاص دارد. شاید هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد مرغ ماشینی که در فروردین سال گذشته کیلویی ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته شد در فروردین امسال به ۳۰ هزار تومان برسد. این قلم از سبد معیشتی خانوارها در تابستان سال گذشته به ۱۸هزار تومان رسید که دلیل آن کمبود نهاده‌های دامی بود. با وجود اینکه نهاده‌های دامی تماما با ارز دولتی وارد می‌شود اما بیش از ۵۰ درصد از آن در بازار آزاد گاه تا سه برابر نرخ مصوب فروخته می‌شد؛ شکافی که باعث شد مرغدارها برای تامین خوراک دام خود با مشکلات زیادی روبه‌رو شوند و حتی برخی از جوجه‌ریزی پرهیز کنند. مرغ در زمستان سال گذشته دو نرخی شد؛ دولتی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان و آزاد بالای ۳۰ هزار تومان. دولت هم با عرضه مرغ دولتی سعی در شکست نرخ آزاد داشت که البته موفق شد اما یک ماه بیشتر دوام نیاورد. هفته گذشته نرخ مصوب مرغ به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید؛ تصمیمی که انتظار می‌رود در روزهای آینده نرخ آزاد مرغ را به زیر ۳۰هزار تومان بکشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر