آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۱۰۰

 • چالش نوسان قیمت و افزایش فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  دنیای‌اقتصاد: نوسان قیمت، تغییر مدل خرید و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به چالش یکی از قدیمی‌ترین صنف‌های کشور تبدیل شده به‌طوری‌که مالکان سوپرمارکت یا بقالی هم به فکر تغییر شغل هستند.
 • بازار لوازم‌خانگی اشباع است

  ایلنا: نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی اظهار کرد:‌ بازار لوازم‌خانگی در رکود کامل است. اگر کسی واقعا نیاز داشته باشد وسیله‌ای خریداری می‌کند در غیر این صورت خریدی انجام نمی‌شود، با توجه به این شرایط افزایش قیمت منطقی نیست و فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت وجود ندارد.
 • احتکار روغن توسط تولیدکنندگان

  ایلنا: این روزها کمبود و گرانی روغن در برخی استان‌ها خبر ساز شده است و شاهد تصاویری در فضای مجازی از صف بستن مردم برای خرید این کالا هستیم. کارشناسان چند دلیل برای کمبود روغن در سال‌جاری عنوان می‌کنند. آمار انجمن روغن نشان می‌دهد تولید روغن در ۱۰ ماهه سال‌جاری یک میلیون و ۴۴۰ هزار تن است که نسبت به سال گذشته کاهش ۱۰ درصدی داشته است. به‌رغم این کاهش تولیدکنندگان روغن معتقدند تولید پاسخگوی نیاز کشور است و نباید کمبود روغن احساس شود و بستن صف برای خرید روغن با توجه به میزان عرضه جای سوال دارد.
 • قیمت انواع ابزار اندازه‌گیری

  به‌دلیل اینکه عمده ابزارآلات اندازه‌گیری وارداتی هستند نوسانات نرخ ارز قیمت‌ آنها را نسبت به ابتدای سال حداقل دوبرابر کرد. تحریم‌ها باعث شد قیمت تمام‌شده محصولات داخلی هم افزایش قابل‌توجهی داشته باشد. پس از کسادی یکی دوماه ابتدایی سال و شروع ساخت‌وسازها بازار ابزارآلات هم رونق تازه‌ای پیدا کرد.
 • نمودار یک‌ساله قیمت موز

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به موز اختصاص دارد. موز میوه‌ پرسروصدای این روزها است. این میوه خو‌ش‌رنگ و مقوی در بهمن سال گذشته کیلویی ۱۵ هزار تومان فروخته شد و در اسفند ۱۶ هزار تومان. با شیوع کرونا و توصیه پزشکان مبنی بر تقویت سیستم ایمنی بدن تقاضای موز در بازار افزایش یافت و این میوه با کیلویی ۱۹ هزار تومان امسال را شروع کرد. در آخر بهار به ۲۰ هزار تومان رسید و آخر تابستان ۳۰ هزار تومان فروخته شد. از دو هفته پیش قیمت موز در میادین میوه‌وتره‌بار افزایش قابل‌توجهی یافت. میوه‌فروشان تهران می‌گویند فروشندگان میوه‌وتره‌بار موز را کیلویی ۵۰ هزار تومان نرخ‌گذاری کردند و برخی از میوه‌فروشی‌های جنوب شهر از خرید آن صرف‌نظر کردند، چراکه «صرفه ندارد.» اوایل امسال صحبت از بخشنامه‌ای شد که واردات موز را به سبب محدودیت‌های ارزی ممنوع یا محدود کرده بود اما الان ناظران بازار می‌گویند دلیل گرانی موز انحصار در واردات است. موز در میادین میوه‌وتره‌بار شهرداری تا ۳۰ هزار تومان و در میوه‌فروشی‌ها تا ۵۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر