آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۴۴

 • دلال‌ها جلوی عرضه انار را گرفتند

  دنیای اقتصاد- فرزین محمدی: انار از کیلویی ۲۰ هزار تومان هم گذشت. درحالی یکی از اعضای هیات‌مدیره اتحادیه میوه‌وتره‌بار نخوردن انار را چاره گرانی میوه می‌داند که ایران جزو پنج کشور برتر تولیدکننده انار است. کشاورزان می‌گویند انار را کیلویی ۵ هزار تومان از آنها می‌خرند و در بازار تا ۳ یا ۴ برابر قیمت می‌فروشند آن هم درحالی‌که به‌دلیل آزادسازی قیمت کود و سم هزینه‌های تولید چندبرابر شده است. البته نمی‌توان از تاثیر صادرات میوه که مدتی است رونق گرفته، گذشت. ولی فعالان بازار میوه می‌گویند دلیل گرانی انار کمبود نیست، بلکه میوه‌فروشان تنها انار مرغوب را می‌خرند و انارهای ارزان در میدان میوه‌وتره‌بار خریدار ندارد.
 • کاهش تولید تخم‌مرغ

  ایسنا: قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری‌ها از کیلویی۱۲ هزار تومان به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. ناصر نبی‌پور سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن در این باره گفت: دولت نرخ مصوب سویا را از کیلویی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان به ۳ هزار و ۲۲۰ و همین‌طور ذرت را از یک هزار و ۵۰۰ تومان به یک هزار و ۷۰۰ تومان رسانده است. درحالی‌که مرغ‌‌داری‌ها تنها ۵۰ درصد از نیاز خود را از طریق خوراک دولتی تامین می‌کنند و مابقی را باید از بازار آزاد تهیه کنند. اختلاف قیمتی نهاده‌های دامی به‌گونه‌ای است که دلالان از یک کامیون سویا نزدیک به ۱۳۰ میلیون سود نصیبشان می‌شود.او گفت: عدم تامین نهاده‌های دامی باعث ایجاد کمبود و کاهش تولید در واحدهای مرغداری شده است و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند مرغ‌های تخم‌گذار را به کشتارگاه تحویل بدهند. او درباره تاثیر صادرات تخم‌مرغ روی قیمت آن گفت: موضوع صادرات بی‌رویه کذب است و تنها به سبب کاهش تولید تخم‌مرغ گران شده است وگرنه ما روزانه ۲۵۰ تن مازاد نیاز کشور تولید می‌کنیم و تنها ۱۰۰ تن صادر می‌شود.
 • تعلل در توزیع نهاده‌های دامی

  مهر: یکی از اعضای اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی کاغذبازی‌های مدیران سامانه بازارگاه را یکی از دلایل تاخیر در عرضه نهاده‌ها به بازار دانست. حمیدرضا روحی گفت: در شرایطی که بازار معطل عرضه نهاده‌های دامی است بوروکراسی سامانه بازارگاه باعث تشدید و بر هم خوردن نظم بازار نهاده‌ها شده است و این تاخیر هم به واردکنندگان و هم به تولیدکنندگان ضرر وارد کرده است. او گفت: میسر نشدن توزیع نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه از سوی مدیران مربوطه باعث شده بسیاری از مرغ‌داران و دامداران برای تهیه خوراک دام خود به مشکل بخورند. واردکنندگان باید زمانی که محموله‌های نهاده‌های دامی را به بنادر و گمرکات می‌رسانند برای اینکه امکان عرضه در سامانه بازارگاه را داشته باشند از مدیران مرتبط با سامانه بازارگاه تایید اولیه را دریافت کنند، اما گاهی اوقات مدت زمان برای اخذ این تاییدیه به یک هفته نیز می‌رسد که این مساله به کمبود نهاده‌های دامی در بازار دامن می‌زند.
 • احتمال کاهش قیمت روغن جامد

  پس از کمبود چند روزه روغن، توزیع روغن مایع در فروشگاه‌ها شروع شد و حالا دبیر انجمن روغن‌نباتی می‌گوید در روزهای آینده روغن حلبی جامد نیز توزیع خواهد شد. امیرهوشنگ بیرشک گفت: پیش‌بینی می‌شود با توزیع روغن حلبی بازار طی ۱۰ تا ۱۲ روز آینده به تعادل قیمتی دو ماه گذشته برسد. او با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری در اختیار انجمن روغن‌نباتی نیست گفت: مولفه‌های متعددی همچون هزینه‌های حمل‌ونقل در نرخ تمام شده تولید تاثیر گذار است، اما بنابر پیش بینی‌ها بازار روغن مایع به ثبات رسیده است و این قول را به مردم می‌دهیم که با رفع بحران وقفه تولید، طی ۱۰ روز آینده بازار روغن حلب به آرامش می‌رسد. در شرایط فعلی روزانه بین ۴ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تن روغن تولید و توزیع می‌شود و در ۸ ماه امسال نسبت به سال گذشته با کاهش واردات روبه‌رو بوده‌ایم. در حال حاضر قیمت روغن حلب ۱۶ کیلویی از ۴۰۰ هزار تومان به ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تومان و روغن ۵ کیلویی از ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به ۹۰ هزار تومان رسیده است که ظرف ۱۰ روز آینده بازار روغن حلب به آرامش و نرخ منطقی خود می‌رسد.
 • ظرفیت بالای صنایع رنگ

  شاتا: ندا عطایی، دبیر میز محصولات شیمیایی و سلولزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مجموع واحدهای تولیدی رنگ و پوشش در ایران بیش از هزار واحد و ظرفیت اسمی کل تولید رنگ و پوشش کشور بیش از ۱۲میلیون تن در سال برآورد شده است که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است. وی با اشاره به ضرورت توجه به صادرات محصولات نهایی و با ارزش افزوده بالا گفت: براساس آمارهای رسمی گمرک ایران، ارزش صادرات رنگ ایران درسال۱۳۹۶ حدود ۸۲ میلیون دلار بوده است که در سال۱۳۹۷ با ۱۵ درصد افزایش به بیش از ۹۳ میلیون دلار رسیده است. ندا عطایی با بیان این مطلب اظهار کرد: بررسی آمارهای صادرات ایران نشان می‌دهد طی سال‌‌های گذشته سهم بازارهای صادراتی رنگ ایران در کشورهای چین ۲۷ درصد، افغانستان ۲۴ درصد، عراق ۱۷ درصد، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان به ترتیب ۱۳،۱۱ و ۷ درصد بوده که با توجه به حجم واردات رنگ این کشورها از دنیا، سهم صادرات ایران در کل واردات رنگ این کشورها جای افزایش دارد. وی افزود: ارزش واردات کشورهای بالقوه هدف صادرات ایران طی سال‌های مورد بررسی به ترتیب عبارتند از: ترکیه ۲۰۰۹ میلیون دلار، روسیه ۱۸۱۶ میلیون دلار، امارات ۶۰۹ میلیون دلار و پاکستان ۴۸۸ میلیون دلار که نمایانگر حجم بالای مصرف و تقاضای رنگ در این کشورهاست.
 • ثبات در بازار گوشت

  باشگاه خبرنگاران: علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از ثبات بازار گوشت خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۰۵ تا ۱۰۸ هزار تومان به مغازه‌دار و ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌شود‌. وی با اشاره به اینکه بازار گوشت رونقی ندارد، افزود: با توجه به تعطیلی اغلب صنوف و مغازه‌های صنف از ساعت ۸ شب، نوسان خاصی در بازار متصور نیستیم. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه دام به میزان کافی در میادین است، بیان کرد: با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، دامداران مدام از گرانی قیمت خوراک گله می‌کنند که این امر در التهاب بازار بی‌تاثیر نیست.
 • احتمال کاهش قیمت سخت‌افزار

  قیمت انواع لوازم جانبی کامپیوتر به خصوص سخت‌افزار متاثر از نرخ ارز نسبت به سال گذشته پنج برابر شده است. البته به گفته فعالان بازار شرایط کنونی بازار ارز و ترخیص و عرضه کالاها از گمرک، احتمالا درهفته‌های آینده تاثیر کاهشی روی قیمت این اقلام خواهد گذاشت.
 • نوسانات قیمت موز

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به موز اختصاص دارد. موز در آذر پارسال کیلویی ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته شد و پس از اینکه در بهمن‌ماه به کیلویی ۱۶ هزار تومان رسید، در قیمت ۱۸ هزار تومان سال ۹۸ را به پایان رساند. سال ۹۹ را با کیلویی ۱۹ هزار تومان شروع کرد و درحال‌حاضر نزدیک ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود. دلیل افزایش قیمت موز در سال گذشته افزایش تقاضا به سبب ویروس کرونا بود؛ پس از شیوع کرونا پزشکان نسبت به مصرف موز برای تقویت سیستم ایمنی بدن تاکید کردند و همین امر باعث شد تقاضا در بازار این میوه گرمسیری افزایش پیدا کند. از طرفی به سبب اینکه بخش اعظم تقاضای این میوه از طریق واردات تامین می‌شود نرخ ارز تاثیر زیادی روی آن گذاشته و با هر تکان نرخ ارز قیمت موز هم دستخوش تغییر می‌شود. مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد افزایش قیمت این میوه روی سلیقه خرید مردم تاثیر گذاشته و فروش دانه‌ای موز بیشتر شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر