آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۴۹۷۸

 • اولویت؛ لوازم خانگی قاچاق

  دنیای اقتصاد-بسیم لاله- فرزین‌محمدی: افرادی که توانایی مالی دارند به هیچ عنوان سراغ برند‌های ایرانی یا جی‌پلاس و سام نمی‌روند و حاضر هستند جنس قاچاق بدون گارانتی خریداری کنند. دو برند کره‌ای که تا پیش از تحریم‌ها ۶۰ درصد بازار را در اختیار داشتند و مدعی تولید داخل بودند با قطع همکاری طرف کره‌ای مشخص شد که نمی‌توانند بازار را تامین کنند و همین خلأ عامل اصلی افزایش قیمت‌ها در بازار شد و زمانی که با حمایت دولت قطعات چینی را جایگزین کردند نتوانستند حتی به کیفیت برند‌های ایرانی برسند.مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد» از سه راه امین‌حضور و خیابانی جمهوری نشان از جولان کالای قاچاق در بازار دارد.
 • نهاده‌ها عامل اصلی افت کیفیت مرغ

  مهدی یوسف‌خانی/ رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی
 • قیمت نجومی انواع دوربین عکاسی

  قیمت انواع دوربین از سال گذشته دوبرابر شده است. دوربین‌ که کالایی وارداتی است و نرخ ارز روی قیمت آن تاثیر مستقیم دارد نسبت به سه سال پیش چهار برابر و از سال گذشته دوبرابر افزایش قیمت داشته است. علاوه نرخ ارز، سختی‌های واردات و کمبود در بازار عامل دیگر گرانی این کالا است. برای مثال قیمت دوربین canon ۷۵۰c در سال ۹۷، ۲میلیون بوده که امسال به ۸میلیون تومان رسیده است. باید دید نوسانات نرخ ارز در آینده قیمت دوربین‌های عکاسی را به چه سمتی می‌برد.
 • پنیر ایرانی ۵۰۰گرمی ۱۳هزار تومان

  قیمت پنیر ایرانی ۵۰۰ گرمی از سال گذشته ۳۰ درصد گران شده است. لبنیاتی‌ها از اصنافی بودند که در دو سال گذشته چند‌بار قیمت اجناس خود را بدون مجوز گران کردند و سازمان تعزیرات بابت این اقدام غیرقانونی آنها را ۱۲میلیارد تومان جریمه کرد اما فایده نداشت. تولیدکنندگان بالا رفتن هزینه‌های تولید اعم از دستمزد کارگران و گران شدن حامل‌های انرژی را به‌عنوان دلایل افزایش قیمت نام می‌برند و دولت هم اقدام به افزایش نرخ شیر کرد که روی همه فرآورده‌های لبنی تاثیر گذاشت. ناگفته نماند شکاف قیمتی قابل توجهی بین نرخ دولتی و آزاد در بازار آشفته نهاده‌های دامی دلیل اصلی گرانی محصولات لبنی است. قیمت پنیر ۵۰۰ گرمی ایرانی در مردادماه سال گذشته ۱۰ هزار تومان بود که تا پایان سال ۹۸ به ۱۱ هزار تومان رسید و از ابتدای سال تولیدکنندگان قیمت پنیر را به ۱۳هزار تومان رساندند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر