آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۴۹۴۷

 • ذبح گوسفند درمنزل با بیم کرونا

  دنیای اقتصاد- ندا جعفری: با فرا رسیدن عید قربان بازار فروش گوسفند زنده داغ می‌شود. بر اساس جدیدترین مصوبه ستاد مبارزه با ویروس کرونا و با توجه به شرایط خاص کشور و به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، عرضه دام در مراکزی نظیر میادین میوه و تره بار ممنوع شده و توصیه شده تا شهروندان به اشکال دیگر نذورات و قربانی‌های خود را ادا کنند. هر چند امسال مناسک حج برگزار نمی‌شود اما برخی از افراد با اصرار به برگزاری مراسم عید قربان به روش سنتی و سر بریدن دام در حیاط و درب منازل به استقبال بیماری کووید- ۱۹ می‌روند که ممکن است پیامدهای ناگواری برای آنها و حتی همسایگان در پی داشته باشد.
 • مشکل اصلی تخصیص ارز است

  مهدی معصومی عضو اتاق بازرگانی تهران
 • بازار لوبیا هم گرم شد

  در حالی که انواع لوبیا با این نرخ‌ها، قیمت‌گذاری شده است تا اسفند ماه سال گذشته هر بسته ۹۰۰ گرمی در محدوده ۱۹ تا ۲۲ هزار تومان و به صورت فله‌ای هر کیلوگرم آن به قیمت ۱۷ هزار تومان به فروش می‌رسید. بنابراین گزارش مشخص نیست که دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف‌کنندگان موافقتی با این افزایش نرخ‌ها داشته‌اند یا آنکه شرکت‌های بسته‌بندی مستقلا برای افزایش قیمت اقدام کرده‌اند.
 • افزایش فروش برنج نیم دانه

  نمودار امروز بازارچه به برنج ایرانی درجه یک اختصاص دارد؛ غذای اصلی سفره‌های ایرانی که همچنان قیمت آن روند صعودی دارد.مطابق آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران که از خرداد ماه سال ۹۸ تا خرداد ماه سال جاری است، سال گذشته قیمت این محصول کشاورزی ثبات داشته و حدود قیمتی آن بین ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان بوده است، اما در سال جاری همزمان با بالا رفتن تورم و مشکلات ارزی روند صعودی آن آغاز شده و در اردیبهشت ماه که بحث کمبود ارز برای واردات برنج هندی مطرح شد، قیمت این محصول شتاب بیشتری به خود گرفت؛ به‌طوری‌که به گفته فعالان این حوزه، اکنون برنج نیم دانه خواهان بیشتری نسبت به سایر برنج‌ها دارد. کشاورز، رئیس انجمن واردکنندگان برنج هشدار داده که اگر در بحث تخصیص ارز بازنگری نشود و روند ترخیص برنج‌های مانده در گمرک تسریع پیدا نکند، قیمت انواع برنج بیش از این افزایش خواهد داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر