آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۴۹۲۷

 • روغن در انبار هست در بازار نیست

  دنیای اقتصاد- امیرعباس کلهر: شنبه‌شب نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و در کانال‌های پیام‌رسان تلگرام منتشر شد مبنی بر اینکه بر اساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار مقررشده است کلیه روغن‌های مایع ۱۲ درصد و کلیه روغن‌های جامد و نیمه جامد ۱۴ درصد افزایش قیمت را نسبت به قیمت‌های تعیین‌شده قبلی دریافت کنند. البته قرار شده است که تاریخ اجرای این مصوبه از طریق سازمان حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان اعلام شود اما گفته می‌شود که احتمالا از اواسط هفته جاری افزایش قیمت روغن اعمال می‌شود. حالا اما مساله این است که چه روغن گران شود و چه نشود، در بازار نایاب است. عده‌ای می‌گویند شرکت‌ها روغن را در بازار توزیع نکردند تا مجوز افزایش قیمتش را از دولت بگیرند و بعد دست به این کار بزنند و عده‌ای دیگر هم می‌گویند دلیل کمبودش نبود مواد اولیه برای بسته‌بندی است.
 • برای روغن ارز گرفتند ولی وارد نکردند

  علی شریعتی عضو کانون صنایع غذایی
 • قیمت شکر آزاد شد

  مدتی است که ارز دولتی به تولیدکنندگان شکر تعلق نمی‌گیرد بنابراین فعالان این حوزه با ارز نیمایی یا آزاد به فعالیت خود ادامه می‌دهند. طی چند ماه اخیر بانک مرکزی ارز نیمایی به فعالان اقتصادی اختصاص نمی‌دهد که همین موضوع باعث افزایش نوسان قیمت شکر شده است. دولت در سال ۹۹ بر مبنای ارز نیمایی قیمتی را برای کارخانه‌های شکر تعریف کرد که از این پس تولیدکنندگان باید شکر را بر اساس نرخ مصوب به خریداران عرضه کنند. قیمت شکر در سال ۹۹ حدود ۱۸درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت. بنابراین حذف ارز دولتی برای تولیدکنندگان شکر و عدم‌تخصیص ارز نیمایی را می‌توان از جمله مهم‌ترین عوامل گرانی شکر دانست.
 • افزایش ادامه دار قیمت کره

  نمودار بازارچه امروز درمورد روند بررسی متوسط قیمت کره حیوانی پاستوریزه ۱۰۰ گرمی در یک‌سال گذشته است. همچنان که از نمودار مشخص است کره حیوانی ۱۰۰ گرمی که در خرداد ماه سال گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود در ابتدای پاییز همان سال به ۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. پس از آن اندکی کاهش یافت و از آذرماه سال گذشته تا خردادماه امسال روند صعودی را طی کرده و به بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. عدم تخصیص ارز دولتی برای کره‌های وارداتی و گرانی قیمت شیر برای تولید کره‌ را می‌توان از جمله مهم‌ترین عوامل گرانی کره حیوانی پاستوریزه دانست. شیر توسط دولت قیمت‌گذاری می‌شود و طی ماه‌های اخیر افزایش قیمت شیر باعث شد کارخانه‌های تولید کره نیز هزینه بیشتری بابت خرید شیر از دامداران بپردازند و طبیعتا قیمت نهایی تولیدات آن هم افزایش بیابد. با توجه به افزایش قیمت برخی از کالاهای خوراکی مانند روغن، شکر و مرغ باید ببینیم این نمودار رو به صعود برای کره در ماه‌های آتی تا کجا به افزایش خود ادامه می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر