کرونا چه تاثیری بر بازار اتحادیه شما گذاشته است؟

کرونا باعث ریزش درآمد ۹۰ درصدی همکاران من شده است. کار ما به مراسم‌ها و شلوغی تالارها بستگی دارد که با شیوع کرونا تمام برنامه‌ها کنسل شد و کار اعضای اتحادیه هم خوابید. شرایط به گونه‌ای است که اکثر همکارانی که مغازه اجاره‌ای داشتند کرکره را پایین کشیده‌اند و کاسبی را تعطیل کرده‌اند چراکه باز نگه داشتن مغازه همراه با ضرر بود. کاسب هم یک ماه یا دو ماه نهایتا سه ماه می‌تواند کرایه مغازه و هزینه‌ها را از جیب بدهد؛ وقتی درآمدی نیست بالاجبار در مغازه را می‌بندند. همکارانی که هنوز فعالیت می‌کنند هم برای کم کردن هزینه‌ها مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند. 

   باتوجه به ضرری که اعضای اتحادیه متحمل شدند، برنامه‌ای برای تغییر نرخ‌نامه دارید؟

فعلا در مورد نرخ‌نامه جدید تصمیمی اتخاذ نشده است. باید ببینیم واکسن کرونا کی توزیع می‌شود و در آغاز مراسم‌ها در این خصوص برنامه‌هایی در نظر گرفته شود. 

  مشکلات صنف عکاسان و فیلمبرداران بیشتر به چه مساله‌ای برمی‌گردد؟

بیشترین مشکل ما دخالت دفاتر پلیس +10 و پیشخوان‌های دولت است. پیش از شیوع کرونا بخش عمده‌ای از درآمد همکاران من از طریق عکس‌های پرسنلی تامین می‌شد چه برسد به الان که هیچ مراسمی نیست و تنها منبع درآمد آنهاست. دفاتر پلیس +10 و پیشخوان‌های دولت اقدام به گرفتن عکس پرسنلی برای شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت می‌کنند. حتی اتفاق افتاده افرادی با عکس آماده به این دفاتر مراجعه کردند که مسوولان دفاتر عکس‌ها را قبول نکردند و مشتری مجبور شده که در این دفاتر عکس بگیرد؛ ضرری که از این بخش متحمل می‌شویم که تقصیر کرونا نیست. 

   بابت این مساله به ارگان‌های دولتی شکایت کردید؟

بله، مکاتبات زیادی هم با وزارت صمت، اتاق اصناف و هرجا که فکر بکنید صورت گرفته اما همچنان بی‌فایده است. اعضای اتحادیه چند بار بابت مساله با این ارگان‌ها جلسه گذاشتند اما صرفا قول پیگیری می‌دهند. دفاتر پلیس+10 و پیشخوان دولت ملزم به ارائه خدمات دولتی هستند نه خدمات صنفی. وقتی در این دفاتر عکس گرفته می‌شود و بابت این موضوع از مشتری پول می‌گیرند عملا یک نوع فعالیت صنفی می‌کنند. دولت اگر نسبت به این اقدام دفاتر پلیس+10 و پیشخوان دولت اقدامی انجام ندهد ضرر غیرقابل‌ جبرانی به اعضای اتحادیه ما وارد می‌شود. 

   هزینه‌ها و قیمت مواد اولیه چه میزان افزایش پیدا کرده است؟

تمام مواد اولیه صنف ما اعم از کاغذ عکاسی و رنگ دستگاه‌های چاپ، وارداتی هستند و با بالا رفتن نرخ ارز گران می‌شوند؛ البته نه به آن میزان بلکه بیشتر. متاسفانه مشکلاتی که در مراودات مالی با کشورهای خارجی به سبب تحریم‌های ایالات متحده به وجود آمده باعث شده که کمبود این اجناس در بازار قیمت‌ها را به‌صورت غیرمنطقی بالا ببرد. این در حالی است که همکاران من در بدترین شرایط درآمدی قرار دارند و همان‌طور که گفتم بسیاری از همکاران بالاجبار مغازه را تعطیل کرده‌اند. 

   از طرح‌های حمایتی دولت استفاده کردید؟

بسیاری از اعضای اتحادیه از وام 20 میلیونی که دولت برای نیروی انسانی اتحادیه‌ها درنظر گرفته بود استفاده کردند و مشکلی هم در دریافت آن نداشتند. اگر دولت یک کار درست انجام داده باشد روند آسان اتخاذ این وام است. هر چند این کمک نتوانسته حتی یک درصد از مشکلات ما را حل کند و مانند یک مسکن موقتی است که به زودی اثر آن از بین می‌رود همان‌طور که گفتم اگر واقعا دولت به فکر کمک به این صنف و جلوگیری از تعطیلی و بیکاری آنهاست بهتر است تکلیف عکس‌های پرسنلی و دخالت دفاتر پیشخوان را یک بار برای همیشه مشخص کند. 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند