شماره روزنامه ۶۰۲۰
|

 • بحران کاهش جمعیت بزرگ‌ترین تهدید آینده

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: موضوع کاهش جمعیت جهان در حال حاضر در کنار چالش‌‌‌های متعدد اقتصادی و سیاسی به یکی از نگرانی‌های بزرگ دولت‌‌‌های مختلف تبدیل شده و این نگرانی در ایران نیز سال‌هاست مورد تاکید مقامات و مسوولان دولت‌‌‌های مختلف قرار گرفته است. هرچند کارشناسان و عامه مردم جامعه بر این باورند تا زمانی که بهبود اقتصادی رخ ندهد سخن گفتن از رشد جمعیت منتفی است، با این حال در صد سال آینده یکی از موانع اصلی عدم‌رشد اقتصادی کاهش چشمگیر جمعیت خواهد بود و در این بین ایجاد تعادل بین شرایط حال و آینده ضروری است.
 • ‎پزشکان حوصله پر کردن برگه‏‏‌های عوارض دارویی را ندارند

  دنیای‌اقتصاد: دومین همایش اقتصاد و مدیریت دارو با موضوع «همایش کمبودهای دارویی؛ ریشه‌‌‌ها و راهکار (Pharma۳۶۰)‌» به همت شرکت آسترازنکا برگزار شد. دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌‌‌بنیان سلامت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌‌بنیان رئیس‌‌‌جمهوری دراین برنامه گفت: هیچ مدل و نقشه راهی در کشور برای برطرف کردن کمبودهای دارویی نداریم.
 • اصلاح سیاست‌‌‌های ارزی مترادف عدم‌افزایش پرداختی از جیب مردم

  دنیای‌اقتصاد: در صورت اصلاح سیاست‌‌‌های ارزی حوزه تجهیزات پزشکی هیچ افزایش پرداختی از جیب مردم وجود نخواهد داشت. به گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو، سید‌حیدر محمدی، رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این مطلب تاکید کرد: تفاوت قیمت‌ها در مورد اقلامی که بیمه‌‌‌ای هستند مانند طرح دارویار پوشش داده شود. به گفته معاون وزیر بهداشت، سازمان غذا و دارو در حوزه ارز طی سال گذشته شرایط بهتری در حوزه تجهیزات داشت و حدودا ۲۸‌درصد تخصیص در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی رشد داشته است. محمدی خاطرنشان کرد: با همکاری معاونان غذا و داروی سراسر کشور باید مراقبت کنیم که ملزومات و تجهیزات پزشکی با قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده برسد و در مورد محصولاتی که سیاست‌‌‌های ارزی در مورد آنها اصلاح می‌شود نظارت‌‌‌های کافی صورت گیرد تا فرآورده در انتهای زنجیره بدون تغییر قیمت به مردم عرضه شود.
 • انبارهای نگهداری دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: طی چند ماه اخیر مساعدت‌‌‌های لازم برای ایجاد انبارهای دپو و نگهداری دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی، در معاونت‌‌‌های غذا و داروی سراسر کشور که فاقد انبار بوده‌‌‌اند، کلید خورده است. معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان غذا و دارو با بیان این مطالب و با تاکید بر اینکه تجهیزات و ملزومات پزشکی موردنیاز بیمارستان‌ها باید به صورت متمرکز و هدفمند خریداری شود، گفت: باید از خرید اجناس بی‌‌‌کیفیت و بدون اصالت جلوگیری کرده و در ضمن میزان خرید به اندازه مصرف باشد تا هدر‌رفت منابع نیز کاهش پیدا ‌کند. فرشته میرزازاده افزود: در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی برخی از اموال دانشگاه‌‌‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی بیش از یک‌سال ذخیره می‌شود؛ نتیجه آن پایین آمدن کیفیت محصول، هدررفت منابع و بدون مصرف باقی ماندن آن می‌شود. میرزازاده تصریح کرد: محل نگهداری ملزومات و تجهیزات پزشکی باید در انبار‌‌‌های مناسب باشد، ترجیح ما این است که دانشگاه‌ها همواره ذخیره استراتژیک داشته باشند، طی دو سال اخیر تمامی دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی مورد بازدید قرار گرفته و اقدامات لازم برای ایجاد انبار در هر دانشگاهی که فاقد انبار تجهیزات پزشکی است، صورت گرفته است.
 • راه‌‌‌حل پیشنهادی برای فروش تک‌نسخه‌‌‌ای تجهیزات پزشکی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو راه‌‌‌حل پیشنهادی برای تامین هزینه خرید تک‌نسخه‌ای تجهیزات پزشکی را بیان کرد. سعیدرضا شاهمرادی گفت: برخی مراکز درمانی هزینه لازم برای خرید تجهیزات از شرکت را ندارند و از طرفی هم اعزام بیمار به بیرون بیمارستان جهت تهیه تجهیزات پزشکی ممنوع است، برای حل این موضوع جلسات متعددی برگزار کردیم و دو راه‌‌‌حل عنوان شد. وی ادامه داد: بر این اساس یکی از آن پیشنهادها استقرار مراکز عرضه تجهیزات تک‌نسخه‌‌‌ای در برخی مراکز درمانی برای عرضه محصول به بیمار و دیگری عرضه محصول از شرکت به بیمار و الزام درج کالا توسط بیمارستان در صورت‌حساب و تایید آن ازطرف بیمارستان است.
 • اخلال در نظام توزیع دارو

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: بانک مرکزی در فروردین ۱۴۰۳ بیش از ۳ میلیارد و ۱۴۳ میلیون دلار ارز برای چهار گروه کالاهای اساسی و دارو، تجاری و بازرگانی، تامین کرده است. کالاهای تجاری و بازرگانی با یک میلیارد و ۸۵۴ میلیون دلار بیشترین حجم را با میانگین نرخ ۴۱‌هزار تومان به خود اختصاص داده است. کالاهای اساسی و دارو با ۶۳۶ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد؛ ۵۶۱ میلیون دلار از این گروه به کالاهای اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه‌‌‌‌های روغنی و نهاده‌‌‌‌های دامی‌‌‌‌ و ۷۵ میلیون دلار دیگر نیز به دارو، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص یافته است. با این حال فعالان صنعت دارو و نمایندگان مجلس، دل خوشی از نحوه تخصیص ارز به این صنعت ندارند و خواستار رفع مشکلات موجود در این بخش هستند.
 • مدیریت جامع بیماری سرطان در کشور اجرایی می‌شود

  مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از اجرایی شدن طرح مدیریت بهینه و جامع بیماری سرطان در کشور خبر داد. به گزارش معاونت ارتباطات و جذب مشارکت‌‌های مردمی مکسا، دکتر کوروش اعتماد در بازدید از بخش‌‌های مختلف کلینیک تخصصی سرطان استان قم در بیمارستان شهید بهشتی با خرسندی از اجرای موفقیت‌‌آمیز طرح مدیریت بهینه و جامع بیماری سرطان گفت: با اجرای این طرح صف انتظار درمان سرطان پستان در شهر قم به صفر رسیده است.
 • عدالت؛ گمشده بزرگ نظام پرداخت مالیات پزشکان

  پرداخت مالیات و تسلیم اظهارنامه مالیاتی در قبال درآمد، یک امر قانونی است که جامعه پزشکی نیز از آن مستثنی نیست؛ اما همواره پرداخت مالیات از سوی جامعه پزشکی با حاشیه‌‌‌هایی همراه بوده و حرف و حدیث‌‌‌هایی پیرامون فرار مالیاتی شاغلان حِرَف پزشکی مطرح می‌شود که چندان با واقعیت‌‌‌ها همخوانی ندارد. اگرچه گزارش‌‌‌های ضد پزشک و البته خلاف واقعیت از جامعه پزشکی در موضوع پرداخت مالیات وجود دارد در این میان باید پرسید که چند نفر از پزشکان فرار مالیاتی دارند؟ در سایر مشاغل فرار مالیاتی چقدر است؟ مسوولان سازمان امور مالیاتی به این نکته اعتراف کرده‌‌‌اند که جامعه پزشکی از خوش‌حساب‌‌‌ترین مؤدیان مالیاتی کشور است؛ هر چند نمی‌توان منکر فرار مالیاتی معدود افرادی از جنس جامعه پزشکی شد، درست مثل دیگر حِرَف و اصناف و مشاغل که فرار مالیاتی دارند، اما به‌‌‌رغم جریان‌‌‌سازی‌‌‌های رسانه‌‌‌ای مطابق تازه‌‌‌ترین آماری که از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود از بین بیش از ۳۵۰‌هزار عضو سازمان نظام پزشکی بالغ بر ۱۰۰‌هزار عضو در قالب پروانه مطب و موسسات درمانی و امثالهم فعالیت مستقل شخصی دارند و از مجموع این تعداد کمتر از ۷۵۰ نفر در لیست فرارمالیاتی قرار می‌‌‌گیرند یعنی چیزی حدود ۷۰۰ نفر از ۳۵۰هزار عضوسازمان نظام پزشکی! در گفت‌‌‌وگو با دکتر آرش انیسیان، مدیرکل برنامه‌‌‌ریزی اقتصاد سلامت سازمان نظام پزشکی پیرامون ‌سازوکار مالیات‌ستانی از سوی شاغلان حرف پزشکی مطرح شد.
 • رونمایی سه محصول تشخیص آزمایشگاهی ساخت ایران در نمایشگاه ایران‌هلث

  صبح‌ شنبه ۲۹ اردیبهشت‌‌‌ماه، در بیست‌‌‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌‌‌هلث، طی مراسمی با حضور روح‌‌‌الله دهقانی، معاون علمی ریاست جمهوری و حیدر محمدی، معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، از سه محصول در حوزه تشخیص آزمایشگاهی رونمایی شد؛ این فناوری‌‌‌ها برای اولین بار، توسط گروه شرکتی پیشتازطب در ایران بومی‌‌‌سازی و تولید شده‌‌‌اند.
 • ارز چندنرخی؛ پاشنه آشیل صنعت تجهیزات پزشکی

  دنیای اقتصاد-سعیده نبی‌زاده: طی سال‌‌‌های اخیر صنعت تجهیزات پزشکی به طرز چشمگیری در حال رشد و توسعه بوده است. ظهور تکنولوژی‌‌‌های پیشرفته و نوآوری‌‌‌های علمی‌‌‌ در این بخش، امکاناتی را فراهم کرده که ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را برای جوامع بهبود می‌‌‌بخشد و تسهیل می‌‌‌کند، اما یکی از چالش‌‌‌های موجود در این صنعت، محدودیت دسترسی به تجهیزات پزشکی پیشرفته در کشورهای در حال توسعه است. این کشورها به دلیل مشکلات مالی، زیرساخت‌‌‌های بهداشتی ناکافی و کمبود منابع، نمی‌توانند به طور کامل از فناوری‌‌‌های پزشکی مدرن بهره‌‌‌برداری کنند. در ایران نیز به دلیل مشکلات موجود، وضعیت تجهیزات پزشکی نامساعد گزارش شده است. از این رو با توجه به مسائلی از قبیل نوسانات ارزی، محدودیت‌‌‌های بودجه‌‌‌ای، حذف ارز ترجیحی، افزایش نرخ تورم، گرانی کالاها و… شرایط دشواری برای این صنعت ایجاد شده است.
 • مطالبات صنعت دارو در چند پرده

  محمدمهدی خورشیدوند/مدیرعامل شرکت داروسازی رازک
  امروزه تقریبا تمام صنایع کشور با مشکل تامین ارز روبه‌رو هستند، با این حال از یک سو نیاز ارزی صنایع گوناگون با هم متفاوت است و از سوی دیگر میزان امنیت و ضریب استراتژیک بودن صنایع نیز با هم فرق می‌‌‌کند. صنعت دارو از جمله صنایع استراتژیکی است که از نظر گردش مالی صنعت کوچکی محسوب می‌‌‌شود و سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی باید دلیل عدم تخصیص به موقع ارز برای این صنعت را تشریح کنند.
 • صادرات محصولات دارویی افزایش یافت

  مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین «تیپیکو» با بیان اینکه برای افزایش صادرات برنامه مدونی طراحی و اجرا می‌شود، گفت: شرکت‌های گروه دارویی تامین حدود ۸ همت از دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی طلب دارند. عقیل آرین‌نژاد در بازدید دکتر مرتضی لطفی، عضو هیات‌‌‌مدیره سازمان تامین اجتماعی از شرکت کارخانجات داروپخش که با حضور جمعی از مدیران و مشاوران این مجموعه برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر مجموعه‌‌‌های دارویی کشور با چالش‌‌‌های متعددی رو‌‌‌به‌‌‌رو است. وی افزود: نقدینگی یکی از چالش‌‌‌های صنعت دارویی کشور است و بانک‌‌‌ها هم در این شرایط در تامین نقدینگی نقش‌‌‌آفرینی نمی‌‌‌کنند.
 • تولید داخلی داروهای تالاسمی

  رئیس سازمان غذا‌‌‌و‌‌‌دارو درباره روند تامین داروهای بیماران خاص و صعب‌‌‌العلاج گفت: داروی بیماران خاص به‌‌‌صورت مستمر تامین می‌‌‌شود، اما داروی بیماران نادر داروهایی هستند که بعضا هزینه‌‌‌ اثربخشی آنها به اثبات نرسیده و ممکن است خود کشور تولیدکننده نیز در حال بررسی هزینه اثربخشی آن باشد؛ بنابراین هزینه اثربخشی دارو قبل از ورود به کشور باید بررسی شود. عمده داروی بیماران خاص در کشور تولید می‌‌‌شود، اما ممکن است در مورد برخی کمبودها بحث تولید داخل و نمونه خارجی مطرح باشد که طبیعتا مکلف هستیم داروهایی را که دارای مشابه تولید داخل هستند و اثربخشی آنها به اثبات رسیده مورد حمایت قرار دهیم، اما در صورتی‌‌‌که اثبات شود نمونه داخلی روی بیمار اثرگذار نیست سهم کمی از بازار از طریق واردات تامین می‌‌‌شود.
 • ۳۰۰ بیماری مشمول دریافت بسته‌‌‌های حمایتی ویژه

  دکتر محمدمهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: ۳۰۰ بیماری (۱۰۷ گروه بیماری) تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌‌‌العلاج قرار دارند و تعداد گروه‌‌‌های بیماری‌‌‌هایی که از حمایت این صندوق برخوردار می‌‌‌شوند تا پایان سال افزایش می‌‌‌یابد. سرطان جزو بیماری‌‌‌هایی است که تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌‌‌العلاج قرار دارد. هنگامی‌‌‌که از بیماری سرطان سخن به میان می‌‌‌آید منظور فقط یک نوع خاص از گروه سرطان نیست؛ بلکه تمام سرطان‌‌‌ها را در کانون توجه قرار داده‌‌‌ایم و حمایت‌‌‌ها تنها از یک نوع خاص نیست. همچنین ارائه بسته حمایتی برای بیماری‌‌‌هایی که چندین نوع دارند فقط مختص سرطان نیست بلکه بیماری‌‌‌های متابولیک نیز چندین نوع دارند؛ حداقل ۲۲ نوع بیماری متابولیک شناسایی شده است. بیماران مبتلا به بیماری‌‌‌های متابولیک نیز از بسته‌‌‌های حمایتی صندوق بیماران خاص و صعب‌‌‌العلاج استفاده می‌‌‌کنند. معاونت درمان وزارت بهداشت با توجه به اهمیت موضوع بیماری‌‌‌ها و گستردگی خدماتی که باید برای بیماران ارائه شود، درصدد نگارش موارد دیگر است و پس از آن به سازمان بیمه سلامت ابلاغ می‌‌‌شود.
 • ۲۴ داروی تک‌نسخه‌‌‌ای پرمصرف در فهرست دارویی دو سال اخیر کشور

  دبیر کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران از ورود ۲۴ داروی تک‌‌‌نسخه‌‌‌ای پرمصرف به فهرست دارویی کشور در دو سال گذشته خبر داد و گفت: داروهای خارج از فهرست و تک‌‌‌‌نسخه‌‌‌ای تنوع بالایی دارند و معمولا برای تعداد کمی از بیماران درخواست می‌‌‌شود، اما از آنجا که این داروها باید در بازه زمانی کوتاهی تامین شوند، مانند سایر داروهای دارای پروانه ثبت در کشور امکان اینکه از نظر اثربخشی، ایمنی و کیفیت مورد بررسی‌‌‌ها و کنترل‌‌‌های دقیق کارشناسی قرار بگیرند را ندارند. این داروها مطابق قانون مشمول سیاست‌‌‌های حمایتی بیمه‌‌‌ای و غیربیمه‌‌‌ای با استفاده از منابع دولتی نیستند، لذا از نظر اقتصادی، دارای بار مالی بالا برای بیماران هستند. به‌‌‌‌‌‌رغم اینکه سازمان غذا و دارو، بارها از پزشکان خواسته که از تجویزهای خارج از فهرست دارویی کشور خودداری کنند و در این مسیر فرهنگ‌‌‌سازی هم می‌‌‌کند، اما تمام تلاش خود را برای تامین داروهای تک‌‌‌نسخه‌‌‌ای پردرخواست به فهرست دارویی به‌‌‌کار گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر