آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۰۳۸

 • تعطیلی اصناف بدون حمایت جبرانی

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که تهران و شهرهای بزرگ به استقبال تعطیلی دست‌کم دو هفته‌ای می‌روند، اصناف از کم‌توجهی به منافع خود در این تعطیلی گلایه دارند.
 • چرخ صادرات با واردات مواد اولیه می‌چرخد

  زمانی که رزم‌حسینی از سوی مجلس یازدهم برای تصدی‌گری وزارت صنعت، معدن و تجارت رای اعتماد را کسب کرد و سکان امور این دستگاه عریض و طویل و اثرگذار را به دست گرفت، از همان ابتدا، تامین کالاهای اساسی مردم را اولویت واردات دانست و بر جلوگیری از واردات کالاهای غیرضرور به کشور تاکید کرد. در همین زمینه عضو هیات‌رئیسه فدراسیون مدیریت واردات ایران تاکید می‌کند که در شرایط فعلی واردات کالاهای لوکس به‌هیچ‌عنوان هدف و موردنظر واردکنندگان نیست و اگر قرار باشد تسهیلی در واردات صورت گیرد، قطعا واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات است.
 • انتظارات اصناف برای تعطیلات کرونایی

  نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران گفت: سلامتی اولویت اول کشور است اما باید تمهیداتی اندیشیده شود تا زندگی اصناف هم تعطیل نشود. به گزارش بازار، ابراهیم درستی، نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران گفت: اصناف از زمانی که بحران کرونا شروع شد، نهایت همکاری را با دولت و جامعه انجام دادند. وی گفت: کسبه در مقابل انتظار حمایت دارند، چون بسیاری از اصناف مستاجرند و حمایت‌های مالیاتی و بیمه‌ای هم قابل انجام است. درستی گفت ما ۵۷ گروه کالایی شامل یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صنفی داریم. از بسته ۴۰ هزار میلیارد تومانی، اصناف حداکثر ۷ درصد استفاده کردند چون این بسته جذابیت لازم را نداشت. نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران اظهار کرد: جا دارد از نمایندگان مجلس تشکر کنم که در روزهای گذشته با حضور نمایندگان اصناف جلساتی تشکیل دادند و در این جلسات سه بسته حمایتی پیشنهاد شد. درستی گفت: یکی از پیشنهادهای ما این بود که برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صنفی، تسهیلاتی با بهره مناسب ارائه شود. وی افزود: درحال‌حاضر، هر سیاست حمایتی لازمه‌اش این است که بوروکراسی اداری کنار رود و به سرعت عملیاتی شود. وی گفت: در بحث مالیات الان وضع اصناف به گونه‌ای نیست که بتوانند مالیات بپردازند چون مشاغل خدماتی واقعا در حال ورشکستگی‌اند.
 • خواب زمستانی بازار گل

  بازار گُل لرستان هم مثل این بازار در بقیه استان‌های کشور در این روزهای بحرانی کرونا و تعطیلی مراسم عروسی و عزا به خواب زمستانی رفته و به عقیده کارشناسان کاهش شدید مشتری و عرضه گل‌ها سبب شده کسبه گل‌فروش در این استان حتی از عهده مخارج روزمره‌شان نیز بر نیایند. به گزارش بازار، یکی از مشاغل استان لرستان که در بحران کرونا آسیب‌های زیادی دید صنعت گل و گیاه بود. از آنجا که برگزاری مجالس جشن و عزا در کشور ممنوع و محدود شده، تقاضا برای خرید گل نیز به‌طور چشمگیری کاهش یافته است‌. کرونا تولیدکنندگان گل را در شرایط سختی قرار داده چون نمی‌توان غنچه را از گل دادن باز داشت از طرفی امکان انبار گل برای مدت طولانی وجود ندارد در نتیجه گلخانه‌داران مجبور می‌شوند تولیدات خود را دور بیندازند که این کار از نظر اقتصادی برای آنها تبعات سنگینی دارد. گل‌فروشی‌های سطح شهر هم که همیشه بیشترین فروش خود را در آستانه عید نوروز و در آغاز سال داشتند اما امسال کاملا با رکود مواجه شدند و مشتری‌های خود را از دست دادند. تا امروز حدود ۱۰ ماه از شروع کرونا می‌گذرد و بازار گل لرستان همچنان تعریفی ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر