آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۹۷

 • دشواری کنترل قیمت در بازار پرنوسان

  دنیای‌اقتصاد: گرانی کالاهای مختلف و کمبود مواد اولیه برای تولید باعث شده بازار برای تولیدکننده، تاجر و مصرف‌کننده دچار التهاب باشد. از سوی دیگر نبود قطعیت قیمت‌ها، روند فعالیت اقتصادی را کند کرده است. در شرایطی که مسوولان مدام از وفور کالاهای اساسی سخن می‌گویند مردم دچار مشکل گرانی هستند و بود و نبود بسیاری از کالاها برای مردمی که قدرت خرید ندارند، تفاوتی نمی‌کند. این روزها گزارش‌های مستمر از طرف رسانه‌های مختلف، باعث ایجاد شک و شبهه گران‌فروشی بازاریان و اصناف شد. گرچه روسای تشکل‌ها و اتحادیه‌های مختلف از ماه‌ها پیش نسبت به توزیع ارز دونرخی گله داشتند و چنین آشفتگی را در بازار پیش‌بینی می‌کردند اما در سیاست‌های کلی اتفاق خاصی در خلاف این مسیر روی نداد. کمبود مواد اولیه و انواع نهاده موجب کمبود و گرانی کالاها شده و از سوی دیگر نبود امکانات نظارتی به بی‌نظمی بازار دامن می‌زند. درحالی‌که سازمان حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده و ستاد تنظیم بازار نرخ کالاهای مختلف را مصوب و اعلام می‌کنند در بخش‌های مختلف این ارقام رعایت نمی‌شود و اغلب مصرف‌کننده یا چاره‌ای جز خرید ندارد یا از خرید منصرف می‌شود.
 • قیمت جدید نان روی میز سازمان حمایت

  تسنیم: رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با اشاره به اینکه آنالیز نرخ نان براساس هزینه‌های جدید تولید در سازمان حمایت قرار دارد، گفت: قیمت جدید در کارگروه تنظیم بازار مطرح و سازمان حمایت مکلف به بررسی شد، اما بعد از گذشت بیش از ۲ ماه این نرخ مصوب نشده است.
 • انتظار تشکل‌ها از وزیر جدید صمت

  سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران در نشست مشترک اتاق‌های اصناف، بازرگانی و تعاون با علیرضا رزم‌حسینی وزیر پیشنهادی صمت گفت: اصناف، بخش بازرگانی داخلی را عهده‌دار است و جمعیت وسیعی در شبکه توزیع دارد اما تصمیماتی که گاهی تنش‌هایی در حوزه تجارت ایجاد می‌کند را بدون هیچ دلیلی به پای اصناف می‌نویسند. با همه این بی‌مهری‌ها اصناف تا امروز در کنار دولت توانستند بسیاری از مشکلات را حل و‌ فصل کنند. ما انتظار داریم برنامه‌هایی که شما ارائه می‌دهید روشنگر این باشد که بدانیم در آینده نزدیک چه توقعی از وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشیم‌. امروز صنایع بزرگ و بیش از ۵۰ هزار واحد صنفی در کشور در آستانه تعطیلی قرار دارند یا تعطیل شده‌اند و عواملی از جمله قوانین تامین‌اجتماعی، کمبود نقدینگی، قیمت‌گذاری‌های دستوری در این امر دخیل است. برخلاف آنچه گفته می‌شود به نقش تشکل‌ها توجه کافی نمی‌شود.
 • کشف یک میلیون و ۲۰۰ هزار شامپوی تاریخ مصرف گذشته

  رئیس اتاق اصناف شهرستان ری گفت: یک انبار بزرگ با موجودی یک میلیون و ۲۰۰ هزار عدد شامپوی تاریخ مصرف گذشته خارجی به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان در بخش قلعه نو کشف و با دستور مقام قضایی پلمب شد. لطف‌الله ستاره، رئیس اتاق اصناف شهرستان ری اظهار کرد: بازرسان اتاق اصناف و کلانتری بخش قلعه نو شهرستان ری موفق به کشف انباری بزرگ از شامپوهای تاریخ مصرف گذشته خارجی شدند که تعداد آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار عدد بوده و ارزش ریالی آن حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است. وی افزود: مالک این انبار با تغییر برچسب کالا و تعویض جعبه‌ها اقدام به عرضه کالاهای فاسد در بازار می‌کرد که با هوشیاری بازرسان و نیروی انتظامی شناسایی و به دستور مقام قضایی پلمب شد. رئیس اتاق اصناف شهرستان ری در ادامه گفت: براساس اسناد موجود تاریخ مصرف شامپوها در حدود ۵ سال پیش به پایان رسیده اما توسط صاحبان کالا پس از تغییر لیبل و برچسب تاریخ مصرف با تعویض کارتن به بازار عرضه می‌شود. ستاره در پایان خاطرنشان کرد: اتاق اصناف شهرستان ری تلاش می‌کند تا ضمن شناسایی واحد‌های صنفی فاقد مجوز با متخلفان و سودجویان مقابله کند و با حفظ حقوق مصرف‌کنندگان در راستای بهداشت عمومی جامعه گام بردارد.
 • اتحادیه‌ای کاملا دیجیتالی

  رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه کفش‌های ماشینی و لاستیکی تهران با اشاره به اهمیت برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی برای ایجاد بازارهای جدید و گسترش فعالیت و رونق اقتصادی گفت: برای تحقق این مهم با شرکت در نمایشگاه کفش «موس شوز» که در کشور روسیه برگزار شد، با همکاری اعضا، اولین پاویون جمهوری اسلامی را در این کشور برگزار کردیم. در همین راستا قصد همکاری با شرکت نمایشگاهی «سی‌ان‌آر» ترکیه را داریم تا باب شرکت در نمایشگاه‌های مختلف در دنیا را در این صنف باز کنیم. علی اژدرکش در تشریح اقدامات هیات‌مدیره اتحادیه در چهار سال گذشته گفت: با فرآیندی جدید و نوآوری به روز و تکنولوژی‌های موثر در راستای موفق عمل کردن نمایشگاه، تلاش کردیم در مرکز نمایشگاهی ایران‌مال نمایشگاه ایران شابز را با حضور چهار اتحادیه فعال در حوزه کفش-کیف- چرم و لوازم ورزشی در دو دوره با بهترین شرایط ممکن برای شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان برگزار کنیم. اژدرکش با اشاره به دیجیتالی کردن تمام امور اتحادیه بیان کرد: به‌عنوان اولین اتحادیه دیجیتال در کشور خواهیم درخشید؛ به‌طوری‌که تمامی اعضا بتوانند بدون نیاز به حضور در اتحادیه تمام کارهای مربوطه از نام‌نویسی‌های اولیه، نامه‌نگاری‌ها، تمدید پروانه کسب، ارائه شکایات، درخواست‌های اداری و... را انجام دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر