آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۸۳

 • اسباب‌بازی اتحادیه متولی ندارد

  عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی با بیان اینکه آمار در زمینه تولید، واردات و مصرف اسباب بازی ناقص و محدود است، تصریح کرد: در زمینه مصرف اسباب بازی پژوهش‌هایی انجام شده که خیلی دقیق نیست، اما این پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف سرانه اسباب بازی برای هر کودک زیر ۱۴ سال در ایران حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار است.
 • رشد کشاورزی با حضور شرکت‌ها

  ایانا: مدیرعامل شرکت مرکزی سهامی‌زراعی‌های ایران اظهار کرد: ۳۱ شرکت سهامی‌زراعی در این دولت، اقدام به ثبت کرده‌اند که تاکنون ۲۵ شرکت سهامی‌زراعی وارد عملیات شده‌اند. مدیرعامل شرکت مرکزی سهامی‌زراعی‌های ایران در نشست خبری خود با بیان اینکه ۹۳ شرکت سهامی‌زراعی در ابتدای انقلاب وجود داشت که ۵۰۰هزار هکتار اراضی تحت پوشش داشت، گفت: تعداد زیادی از این شرکت‌های سهامی‌زراعی در همان اوان از سوی برخی مدیران ارشد وقت منحل شدند، اما هشت شرکت سهامی‌زراعی باقی ماند که از این تعداد نیز، سه شرکت پس از مدتی متوقف شد. در این میان پنج شرکت سهامی‌زراعی باقی ماندند که به‌عنوان شرکت‌های سهامی‌زراعی نسل اول شناخته می‌شوند.
 • آخرین وضعیت اصلاح قانون نظام صنفی

  اتاق اصناف ایران: عضو هیات‌رئیسه و خزانه‌دار اتاق اصناف ایران آخرین وضعیت اصلاح قانون نظام صنفی را تشریح کرد. عضو هیات‌رئیسه و خزانه‌دار اتاق اصناف ایران با اشاره به برگزاری جلسه کمیته بررسی آیین‌نامه اجرایی مواد ۱۲ و ۳۱ قانون نظام صنفی در هفته گذشته به تشریح آخرین وضعیت روند اصلاح قانون نظام صنفی پرداخت. محمود بنانژاد اظهار کرد: اتاق اصناف ایران، پیش‌تر، طرح اصلاح برخی از مواد قانون نظام صنفی را به نمایندگان دوره قبل مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد و در کمیسیون اقتصادی چکش‌کاری و در نهایت در بهمن ۹۸ تایید شد. اما مجلس به‌دلیل برگزاری انتخابات تعطیل شد و در نهایت این طرح به صحن مجلس نرسید. پس از آن هم بلافاصله به‌دلیل شیوع کرونا، مجلس قبل نتوانست به اصلاح قانون نظام صنفی ورود پیدا کند.
 • نیاز به اعتماد به بخش‌خصوصی

  ایسنا: عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید همان‌طور که بسیاری از کشورها برای کاهش مشکلات و معضلات اقتصادی، نسبت به تغییر رویه در سیاست‌گذاری‌های کلان اقدام کردند، ایران نیز باید همین مسیر را طی کند. ناصر ریاحی اظهار کرد: بررسی وضعیت اقتصادی بسیاری از کشورهای منطقه مانند ترکیه نشان می‌دهد این کشورها نیز در سال‌ها و دهه‌های گذشته با مشکلات اقتصادی کلانی دست و پنجه نرم می‌کردند اما با درک دقیق مشکلات و تغییر در سیاست‌گذاری‌های این حوزه توانسته‌اند این مشکلات را کاهش دهند. وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی وجود دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه ما نتوانسته‌ایم برنامه‌ریزی مناسبی برای مشکلات فعلی داشته باشیم، هر اتفاق و تغییر جدیدی به اقتصاد ایران شوک منفی وارد می‌کند، شوکی که تا درک آن و تلاش برای برطرف کردنش، اثرات منفی جدی روی اقتصاد می‌گذارد. عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در ایران فراموش شده، لزوم اعتماد به بخش‌خصوصی و میدان دادن به این بخش است.
 • قطعه‌سازان خواهان اصلاح منصفانه قراردادند

  آرش محبی‌نژاد می‌گوید به‌رغم برخی افزایش‎های موردی که در قیمت‌های تعدادی از قطعه‌سازان صورت گرفته همچنان بیشتر قطعه‌سازان تکلیف‌شان مشخص نیست و تا این لحظه به لحاظ قیمتی در قراردادها اتفاق خاصی رخ نداده است. متاسفانه در اصلاح قیمت قرارداد قطعه‌سازان، هزینه‌های دستمزد به شکل واقعی در نظر گرفته نمی‌شود و به نرخ گذشته و با نیروی صفر و حداقل دستمزد وزارت کار محاسبه می‌شود؛ مشکلات و اختلافاتی که همواره بین قطعه‌ساز و خودروساز در آنالیز قیمت‌ها وجود داشته و قطعه ساز نیز چاره‌ای نداشته و معمولا در این جریان متضرر شده است. درخواست قطعه‌سازان در خصوص مفاد قراردادها این بود که تیمی تشکیل شود و چارچوب قراردادها را منصفانه و به صورت برد- برد اصلاح کند.
 • کره در ایران زیرقیمت جهانی

  براساس اطلاعیه انجمن صنایع فرآورده‌‌های لبنی از ابتدای شهریور ماه کره تولید داخل با قیمتی ۳۵ درصد کمتر از قیمت جهانی (بر اساس قیمت دلار آزاد) وارد بازار شده است. طبق اعلام انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی میزان مصرف روزانه کره حیوانی در کشور ۱۰۰ تن، میزان واردات کره با ارز مرجع (۴۲۰۰تومانی) ۴۵ هزار تن از انتهای سال ۱۳۹۷، تعداد روز‌های برآوردی برای مصرف کره حیوانی از ابتدای ۱۳۹۸ تا انتهای مردادماه ۵۲۰ روز و نیاز کشور از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون۵۲‌هزار تن است. تحلیل آمار فوق نشان می‌دهد که موجودی ذخیره استراتژیک کشور برای کره حیوانی تا تابستان قابل اتکا بوده است که با پایان ذخایر کشور در انبار‌ها به‌واسطه ظرفیت‌سازی و توانمندی‌های صنعت لبنی کشور از ابتدای شهریور ماه کره تولید داخل با قیمتی ۳۵ درصد کمتر از قیمت جهانی (براساس قیمت دلار آزاد) وارد بازار شده است.
 • صادرات محصولات قزوین به سلیمانیه

  ایرنا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان، اطمینان داریم که محصولات تولیدی استان قزوین با کیفیت عالی به اقلیم کردستان عراق صادر خواهد شد.
 • راه‌اندازی ۲۰۰ مرکز نیکوکاری در کشور

  غلامرضا حسن‌پور در نشست تخصصی اصناف و بازاریان استان گلستان مطرح کرد: امسال ۲۰۰ مرکز نیکوکاری در سطح کشور با تعامل و همکاری با کمیته امداد امام‌خمینی(ره) راه‌اندازی کردیم و راهبرد اصلی بسیج اصناف در مراکز نیکوکاری ایجاد اشتغال است. وی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته، شکل دهی اردو‌های جهادی به‌صورت تخصصی است تا اصناف متخصص ما خدمت‌رسان مردم باشند. حسن‌پور افزود: متولی بازرسی و نظارت بر شرایط فعلی بازار، ادارات صنعت، معدن و تجارت هستند و بسیج اصناف در بسیاری از موارد برای تامین نیروی انسانی همکاری دارد. وی گفت: اصناف در کرونا واقعا خوش درخشیدند و ما هیچ‌یک از صحنه‌هایی که در دوران کرونا در غرب رقم خورد را در کشور ندیدیم. رئیس سازمان بسیج اصناف کشور اظهار کرد: کارگاه‌های نیمه صنعتی اصناف در کشور روزانه ۱۴ میلیون ماسک و کارگاه‌های صنعتی ما روزانه ۶ میلیون ماسک تولید می کنند که اگر تفکر بسیجی نبود این ۲۰ میلیون ماسک در روز تولید نمی‌شد. وی افزود: با اقدامات ضدکرونایی سازمان بسیج اصناف و فعالان اقتصادی تاکنون ۱۷‌هزار شغل ایجاد کرده‌اند که بسیار حائز اهمیت است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر