آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۵۳

 • صنعت بازرسی در اغما

  بازرسی و ممیزی یکی از خدمات بسیار مهم در بازرگانی است. شرکت‌های بازرسی، ممیزی و ارزیابی کالا نقش موثری در حفظ حقوق خریداران دارند و کمک می‌کنند تا مشخصات فنی کالای خریداری‌شده منطبق بر ادعاهای مطرح‌شده توسط فروشنده باشند.
 • قیمت لاستیک وارداتی، مبنای تولید داخل

  ابتدای فصل تابستان قیمت لاستیک به‌صورت علی‌الحساب ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد که دلیل آن حذف ارز دولتی برای واردات مواد اولیه عنوان شد. رشد قیمت دلار و تبعیت قیمت محصول داخلی از نمونه‌های خارجی باعث افزایش ۵۵ درصدی قیمت لاستیک طی دو ماه گذشته شده است. انجمن تولیدکنندگان لاستیک توانستند از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش قیمت را بگیرند و حالا این سازمان ناظر دولتی، طی دستورالعملی خواسته هر کدام از واردکنندگان لاستیک قیمت کالا را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند. سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از این پس واردکنندگان انواع لاستیک سبک و سنگین قبل از عرضه به بازار باید قیمت تمامی محصولات‌ را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.
 • معرفی بیش از یکصد واحد صنفی متخلف بهداشتی

  ایسنا: سیدراشد جزایری، رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: در نظارت‌ تیم‌های ستاد استانی کرونا از اصناف، ۱۰۱ واحد صنفی متخلف در این خصوص شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد که چهار واحد متخلف پلمب شده است.
 • دادستان گلستان: به‌جای تعطیلی اصناف نظارت‌ها افزایش یابد

  ایسنا: دادستان مرکز استان گلستان گفت: به‌جای اینکه برخی اصناف از جمله رستوران‌ها را تعطیل کنیم، نظارت‌ها را افزایش دهیم و تنها با واحدهایی که پروتکل‌ها را رعایت ‌نمی‌کنند، برخورد کنیم.
 • راهکارهایی برای ارتقای جایگاه جامعه ممیزی و بازرسی

  دنیای‌اقتصاد-مهدی خاکی‌فیروز: هر چند جامعه ممیزی و بازرسی ایران به دلیل شرایط مختلف از جمله شرایط عمومی کشور و فشار مالی به اعضای جامعه، در شرایط خوبی قرار ندارد ولی شاید با برخی راهکارها بتوان کمک کرد تا این تشکل از پیچ سخت تاریخی عبور کرده و بتواند به دوران طلایی فعالیت‌های خود بازگردد.
 • مراکز خرید پرتردد در آستانه تعطیلی بهداشتی

  فارس: قاسم نوده فراهانی گفت: با توجه به شیوع پیک دوم کرونا و در راستای کنترل این بیماری بر اساس دستور ستاد ملی مقابله با کرونا برخی صنوف از دو هفته گذشته مجدد تعطیل شدند.
 • رشد تولید فرش دستباف در سامانه بهین‌یاب

  فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه امکان صدور مجوز‌های تولیدی فرش دستباف از طریق سامانه بهین‌یاب از این هفته برای تولیدکنندگان و متقاضیان راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی فراهم می‌شود، اظهار کرد: تسهیل در ایجاد کسب و کار‌های تولیدی، ساده‌سازی و ساماندهی فرآیند صدور مجوز واحد‌های تولیدی یکی از اولویت‌های مهم در راستای تحقق جهش تولید است.
 • نیاز اصناف به اطلاع‌رسانی

  ایمان مهدی‌زاده / پژوهشگر توسعه پایدار
  اخبار دقیق اقتصادی به مردم قابلیت پیش‌بینی می‌دهد. سرعت و شفاف‌سازی علاوه بر اطلاع‌رسانی، موجب همگرایی در تصمیم‌های خرد و کلان شده و باعث افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود. سازمان‌ها و تشکل‌ها برای پیشبرد اهداف مدنظرشان از تریبون‌های مختلف استفاده می‌کنند. یکی از هنرهای روابط عمومی هر سازمان دولتی یا خصوصی ارتباط‌گیری با رسانه‌های مختلف برای پوشش دادن اخبار آن حوزه است. اتاق‌های اصناف در کنار اتاق‌های بازرگانی دربرگیرنده فعالان و کارشناسان واقعی حوزه‌های مختلف کسب و کارها به‌حساب می‌آیند. این سازمان‌ها به کارشناسان و کاربلدانی در حوزه روابط عمومی نیازمندند که قدرت رسانه‌ای قابل اعتنایی داشته باشد و بتواند ضمن تعامل سازنده با جراید مکتوب، دیداری، شنیداری و مجازی، خواسته‌های اعضای سازمانش را نیز در جامعه انعکاس دهد.
 • نوبرانه‌ها رفتند قیمت پایین نیامد

  دنیای اقتصاد: قیمت میوه در بازار چند وقتی است سر به فلک کشیده، در حالی که ایران سالانه ۵/ ۱۸ میلیون تن محصولات باغی متنوعی تولید می‌کنداما قیمت‌ها آنقدر گران است که از سبد خانوارها پر کشیده و قشر متوسط توان خرید آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارد.میوه به‌عنوان یک محصول اصلی و مهم در افزایش قدرت سیستم ایمنی افراد به ویژه در دوران کرونایی همواره مورد تاکید مسوولان بهداشتی است. از سوی دیگر آن‌طور که کارشناسان بهداشتی می‌گویند کمبود این محصولات در سبد خانوار، باعث ایجاد بیماری و مشکلاتی می‌شود که هزینه‌های سنگین‌تری به شهروندان وارد می‌کند. چند هفته پیش اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفته بود صرفا به دلیل نوبرانه بودن بعضی میوه‌ها گران است و به‌زودی تب بازار فروکش می‌کند.
 • مسدود شدن مرزها بهانه‌ای برای سودجویان

  ابوالفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم درخصوص بخشنامه بانک مرکزی و برخورد با بدهکاران ارزی و موضع اتاق ایران مبنی بر لغو و تعلیق کارت‌های بازرگانی گفت: پیش از این کمیته‌ای تحت عنوان پایش تجارت با حضور سه مجموعه شامل بانک مرکزی، اتاق بازرگانی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد که پیشنهادهای خوبی در آن جلسات ارائه شده بود اما بعد در کمیته‌های تخصصی پالایش، این پیشنهاد‌ها موجب آن شد که تصمیمات متغیری گرفته شود و نارضایتی تجار و فعالان اقتصادی را به همراه داشته باشد. خاکی در ادامه افزود: کرونا امروز در حوزه بازرگانی آسیب‌های جدی به بدنه اقتصاد وارد کرده است. از یکسو بسته شدن مرزهای زمینی از جمله مرزهای کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه و همچنین مرزهای هوایی به ویژه ترکیه، گرجستان و امارات موجب شده تا سودجویان به دنبال افزایش قاچاق برخی کالاهای اساسی و لوازم بهداشتی با توجه به سیاست‌های برخی از کشورهای همسایه در افزایش ذخیره‌سازی این محصولات باشند که امیدواریم به این هدف دست نیابند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر