آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۳۴

 • صنف ما را آسیب‌پذیر تشخیص نداده‌اند

  دنیای اقتصاد: هر صنفی برای خودش نوروزی دارد. همان‌طور که اقلیم، عید را برای مردم مناطق مختلف در زمان‌های خاصی قرار داده و نوروز صیادان آخرین روز تیرماه است و نوروز دیلمیان سیزدهم آبان‌ماه، هر صنف و شغل هم برای خودش دوره‌ای ویژه‌تر از بقیه سال دارد. هر سال در این روزها پله‌های نوروزخان بازار بزرگ تهران، زیر پای بنکداران و کارمندان و کارگران و فروشندگان لوازم التحریر و نوشت‌افزار شاهد فوج جمعیت و رفت و آمد کارتن‌های کاغذ و دفتر و مداد و خودکار بود.
 • رونق صادرات با افزایش ۵ برابری گلخانه‌ها

  ایرنا: توسعه شهرک‌های کشاورزی و کشت گلخانه‌ای علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مختلف کشور در افزایش تولید، افزایش بهره‌وری منابع پایه مانند آب اثرگذار است که می‌تواند در نهایت منجر به رونق صادرات و ارزآوری مناسب در کشور شود. سطح گلخانه‌های کشور از ۸هزار و ۵۰۰ هکتار در ابتدای دولت یازدهم اکنون به بیش از ۴۳ هزار هکتار رسیده که با رشدی ۵ برابری، در کاهش مصرف آب بخش کشاورزی، افزایش بهره‌وری، توسعه کشاورزی کنترل‌شده، ایجاد زنجیره ارزش و رونق صادرات موثر است.
 • مردم مواد ضدعفونی‌کننده را از مراکز معتبر تهیه کنند

  مهر: رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی تهران ضمن درخواست از مردم درخصوص تهیه مواد ضدعفونی‌کننده از مراکز معتبر و داروخانه‌ها گفت: مشکلی در حوزه مواد ضدعفونی‌کننده نداریم. مهدی طاهری با اشاره به مشکلات پیش آمده پس از عدم اجازه به دفاتر این صنف، برای فعالیت در ناصر خسرو تهران بیان کرد: با توجه به اینکه شورای تامین استان مصوب کرده که صنوف مواد شیمیایی در خیابان ناصرخسرو اجازه فعالیت صنفی ندارند و در مصوبه شورای تأمین استان کلمه دفاتر نیز آورده شده، دفاتر ما امکان فعالیت و بازاریابی در این مناطق را ندارند.
 • مشورت خواهی از تشکل‌ها برای کاهش فساد

  دنیای اقتصاد- مهدی خاکی فیروز: قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را می‌توان نقشه راه توسعه تشکل‌ها به شمار آورد. این قانون که پیش‌نویس آن با مشارکت جدی مرکز پژوهش‌های مجلس و اتاق بازرگانی ایران تدوین شد، در عمل قانونی مهجور است و بیش از ۸۰ درصد آن هنوز به خوبی اجرا نشده است.
 • وام ودیعه مسکن قوز بالای قوز نشود

  تسنیم: نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه پرداخت وام ودیعه مسکن پس از تابستان نوشدارو پس از مرگ سهراب است، گفت: برنامه وزارت راه نباید قوز بالای قوز شود. اخیرا وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ودیعه مسکن یک وعده نیست، یک برنامه است و محقق خواهد شد، گفته است: این ودیعه به مستاجرانی تعلق می‌گیرد که قرارداد رسمی و کد رهگیری داشته باشند و مسکن آنها در پایتخت ۷۵ متر و در سایر شهر‌ها ۹۵ متر باشد.
 • جشنواره امین‌الضرب تا پایان تیرماه تمدید شد

  مهلت ارسال آثار از سوی روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای برای رقابت در سومین جشنواره فرهنگی امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران تا پایان تیرماه تمدید شد. به این ترتیب خبرنگارانی که آثارشان از ابتدای تیر ماه ۱۳۹۸ تا اول تیر ۱۳۹۹ منتشر شده باشد، می‌توانند تا ۳۱ تیر ۱۳۹۹ با پرکردن فرم فراخوان در وب‌سایت دبیرخانه جشنواره فرهنگی امین‌الضرب در این جشنواره شرکت کنند. این جشنواره در زمینه فعالیت‌های رسانه‌ای و مستند با موضوع کارآفرینی در بخش خصوصی برگزار می‌شود و شامل شش بخش تیتر، گزارش تحلیلی- توصیفی، گزارش خبری، سرمقاله و یادداشت، مصاحبه و چندرسانه‌ای است که در رسانه‌های چاپی، آنلاین و ویدئویی- تلویزیونی (و البته رادیویی) انتشار یافته باشد.
 • تغییرات زیستی را بپذیریم

  ایمان مهدی‌زاده
  چندماهی از ورود و موج‌سواری ویروس کرونا می‌گذرد و چراغ کسب‌و‌کارهای زیادی را در سراسر دنیا خاموش کرده‌است. ایران به یمن رعایت یکسری پروتکل‌های بهداشتی، توانست موج نخست کرونا را تا حدی از سر بگذراند. تعطیلی بازارهای شب عید توسط کسبه و غالب مردم و پس از آن تعطیلات نوروز، فرصتی فراهم کرد تا معتقدان به قرنطینه خود را در خانه پابند کنند و آنهایی که فاصله فیزیکی را برگزیده بودند، به‌راحتی از پس کرونا برآمدند. برای همین در اولین پیک کرونا، ایران در وضعیت مطلوب‌تری قرار داشت اما تعطیلی بازارهای سنتی شب عید صدمه سنگینی به اصناف مختلف وارد کرد.
 • ابتلای ۴۵۰ راننده تاکسی به کرونا

  ایرنا: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: تاکنون ۴۵۰ نفر از رانندگان تاکسی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد ۳۵ نفر فوت کرده‌اند. مرتضی ضامنی افزود: ‌در پی تشدید کرونا، اجرای طرح الزام فاصله‌گذاری اجتماعی و سلامت محیط کار در ناوگان تاکسیرانی شهری کشور برای رانندگان تاکسی و مسافران اجرا شد. وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه رانندگان تاکسی در بیشتر موارد از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند، اما در صورتی‌که از ماسک استفاده نکنند با آنها برخورد خواهد شد و توسط بازرسان تاکسیرانی و کمیته انضباطی به این تخلف رسیدگی می‌شود.
 • صنعت نساجی معطل ارز است

  تسنیم: دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک گفت: امروز صنعت نساجی لنگ دوزار پول است، بعد آقایان به فکر تخصیص ارز به واردات کالاهای غیرضروری برای کشور هستند. سعید قدیری با اشاره به اینکه ۴ ماه است صنعت نساجی معطل دریافت ارز برای واردات مواد اولیه است، اظهار کرد: امروز صنعت نساجی لنگ دوزار پول است، بعد آقایان به فکر تخصیص ارز به واردات کالاهای غیرضروری برای کشور هستند. وی با بیان اینکه در مجموع صنعت نساجی برای واردات الیاف و انواع ماشین آلات به حدود یک میلیارد دلار ارز نیازمند است، افزود: این میزان ارز فقط برای نیازهای ضروری و حل مشکلات آن هم به‌صورت مقطعی است اما دولت به جای تامین آن ۴ ماه ما را معطل کرده و در نهایت به‌صورت قطره‌چکانی تخصیص ارز را انجام می‌دهد. دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک گفت: در صنعت نساجی بیش از یک میلیون نیروی کار مشغول فعالیت هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر