آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۲۶

 • مراقب کلاهبردار‌ها باشید

  دنیای اقتصاد: معمولا بهمن و اسفند، ماه‌های پرمراجعه‌کننده‌ای برای قالیشویان هستند. اما کرونا باعث تغییراتی در سبک زندگی مردم شد. برای بررسی تحولات کسب‌و‌کار در این بخش، به سراغ حمید محمدی کمسرخ رئیس اتحادیه قالیشویان تهران رفتیم. همچنین در این گفت‌وگو از وی درخصوص برنامه‌های اتحادیه برای حمایت از حقوق مشتریان این صنف نیز پرسیدیم.
 • قیمت برخی‌ نهاده‌ها هفتگی بالا می‌رود

  نان پرمصرف‌ترین خوراک ایرانیان است و قیمت آن روی زندگی مردم اثر مستقیم دارد. برای همین یک خوراک استراتژیک تلقی می‌شود و برای مردم جامعه یک شاخص هزینه‌های جاری زندگی به‌حساب می‌آید. دورریز نان اما در ایران نسبت به مصرف بسیار بالاست. شیوه‌های پخت و کمبود فرهنگ‌سازی در حوزه توسعه نان‌های صنعتی و مدرن باعث شده نسبت به مصرف، اسراف زیادی داشته‌باشیم. نانوایی همواره از مشاغل مورد احترام جامعه بوده و فرهنگ احترام به نان در مردم شهر و کوچه رعایت می‌شود و ناسپاسی به هر تکه نان جزو مصادیق نکوهیده است.
 • تجمع وانت بارها مقابل اتحادیه

  رئیس اتحادیه حمل بار سبک شهری و پیک موتوری تهران به عدم اجرای پرداخت تسهیلات کرونایی به رانندگان وانت اشاره کرد و گفت: از ۱۰ هزار عضو اتحادیه، حتی یک مورد هم تسهیلات کرونای دولت را دریافت نکرده است.
 • پیشنهاد اتحادیه نان سنگکی برای یارانه نان

  رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی تهران با اشاره به عدم کمبود گندم در کشور بیان کرد: با شرایطی که در کشور وجود دارد، کشاورز نیازمند تامین منابع مالی خود است؛ اما دولت تسهیلاتی برای کشاورزان قائل نیست. ضمن اینکه طرح خرید تضمینی گندم از کشاورز هم دردی از نانوا را دوا نمی‌کند. اصغر پابرجا گفت: کشاورز محصول خود را با توافق، به خریداران می‌فروشد، بسیاری از مشتریان نیاز به آرد بیشتری دارند و پول‌شان کاملا نقد است. کشاورز نیز تمایل به فروش به این افراد دارد و بسیاری از این گندم‌ها پس از آسیاب شدن صرف تولیدات صنعتی نظیر ماکارونی و... می‌شود. او افزود: خوراک اصلی افراد نان است و صرف این یارانه برای خرید سرمایه را به گردش درمی‌آورد. با شرایط فعلی نباید دولت به آرد، یارانه بپردازد. ۶۰ درصد افرادی که از این یارانه استفاده می‌کنند نیازی به این مراعات ندارند و پرداخت قیمت نان برایشان سهل است اما افرادی که در دهک‌های پایین اقتصادی هستند، اگر کارت یارانه مخصوص نان برایشان صادر شود، می‌توانند یارانه واریزی هر ماهه را در این کارت ذخیره کنند و تنها به خرید نان اختصاص دهند. به اعتقاد من همین عامل منجر به گردش مالی در حوزه آرد و نان می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر