آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۲۱

  • توان افزایش ۱۰ درصدی اشتغال

    دنیای اقتصاد: نزدیک به یک قرن از ورود مبلمان به خانه‌های مردم می‌گذرد. پیش از آن اغلب از پشتی و مخده برای نشستن و تکیه زدن استفاده می‌کردند. راحت بودن هنگام نشستن‌های طولانی و فشار کمتر به ستون فقرات، این اثاث اداری و شیک را روانه خانه‌های شهری کرد. آن روزگار مبل و صندلی‌ها را از غرب و شمال کشور و اغلب از روسیه و اروپای شرقی وارد می‌کردند. به‌طوری که میز و صندلی‌های لهستانی توانست پای ثابت منازل و کافه‌ها شود و حتی در ادبیات داستانی معاصر نیز شاهد رخدادها و گپ و گفت‌های روشنفکران زیادی به ویژه مشروطه‌‌خواه بود. گویا فرهنگ استفاده عمومی از میز و صندلی و مبل، همگام با جوانان از فرنگ‌برگشته مشروطه‌خواه به کوی و برزن شهرهای بزرگ ایران رسیده بود.
  • اتحادیه مرغداران میهن مسوول تنظیم بازار تخم‌مرغ شد

    براساس اطلاعیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی ۲۰ هزار تومان تعیین شد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه با متخلفان برخورد می‌شود.
  • تحلیل انجمن صنف تایر از دلایل گرانی لاستیک

    سخنگوی انجمن صنف تایر ایران علت آشفتگی در بازار لاستیک کشور را تشریح کرد. مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنف تایر ایران در برنامه تلویزیونی درخصوص علت آشفتگی بازار تایر اظهار کرد: بازار تایر مدتی دچار آشفتگی بود که یکی از علت‌های آن این شایعه بود که قرار است تایر گران شود؛ در نتیجه این کالا را احتکار کردند تا قیمت تصویب شود و سپس اقدام به فروش کنند.
  • واردات مبلمان صفر شد

    رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران با اشاره به خالی بودن نیمی از ظرفیت صنعت مبلمان در ایران گفت این امکان وجود دارد که با فعال کردن ظرفیت‌های خالی طی چهار تا پنج سال، صادرات مبلمان بیش از ۶برابر شود. به گفته وی واردات مبلمان تقریبا به صفر رسیده است.حسن احمدیان در گفت‌وگو با «ایسنا» سهم کنونی ایران از بازار بین‌المللی با ارزش حدود ۷۵ میلیون دلار را معادل ۴/ ۰ درصد دانست و تصریح کرد: بالغ بر ۵۰ درصد ظرفیت تولید مبل خالی است،‌ اما این امکان وجود دارد که طی چهار تا پنج سال ظرفیت‌های خالی فعال شود و صادرات محصولات این بخش به ۵۰۰ میلیون دلار برسد.وی همچنین با بیان اینکه ارزش سالانه واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات و یراق‌آلات ۵/ ۱ میلیارد دلار است، از مشکل تامین ارز برای واردات مواد اولیه در این بخش خبر داد و گفت در صورت ادامه این مشکل ظرفیت خالی تولید مبلمان بیشتر خواهد شد.
  • تنظیم بازار مرغ و جایگاه تشکل‌ها

    لیلا لطفی
    چند هفته‌ای است که بازار مرغ و زنجیره ارزش افزوده آن، با نوسان‌های مختلفی مواجه است. در ابتدا، با افزایش عرضه مرغ مواجه شدیم که کاهش قیمت عرضه تا کیلویی ۱۱ هزار تومان را در سطح خرده فروشی به همراه داشت. درست در همان ایام، تمایل به جوجه‌ریزی در واحدهای مرغ گوشتی کاهش یافت که موجب سقوط قیمت جوجه یکروزه شد. البته دیگر نهاده‌های تولید نظیر خوراک و دارو، به دلیل توان ذخیره‌سازی، با کاهش قیمت مواجه نشدند. جوجه‌های یکروزه که بی‌مشتری مانده بودند، همانند دره‌های قیمتی که در سال‌های قبل رخ داده بود، منهدم شدند. هر چند این بار شبکه‌های اجتماعی و فیلمبرداری‌های موبایلی، عواطف دوستداران حیوانات را هدف‌گیری و جریحه‌دار کرد.
  • راهکار نفوذ به بازار منطقه‌ای مبلمان

    مهدی‌خاکی‌فیروز
    چین، ایتالیا و آلمان بیشترین سهم از تجارت جهانی مبلمان را در اختیار دارند. از بازار حدود ۲۰۰ میلیارد دلاری تجارت مبلمان بین کشورها، به ترتیب ۱۶، ۱۱ و ۵/ ۸ درصد صادرات در اختیار سه کشور یاد شده است. اما ایران با صادرات بسیار پرنوسان خود که در فاصله ۵ تا ۲۰ میلیون دلار در نوسان است سهمی کمتر از یک‌صدم درصد صادرات جهانی مبلمان را در اختیار دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر