آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۸۸۲

 • ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ۱۳ رسته شغلی

  تشکل‌ها: روز گذشته بانک‌مرکزی طی اطلاعیه‌ای اصناف و رسته‌هایی که بیشترین آسیب را به‌طور مستقیم از کرونا دیده‌اند به‌روزرسانی و اعلام کرد. وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی نیز از ایجاد سازوکاری تازه‌ای به نام «سامانه کارا» خبر داد که قرار است از طریق آن ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار به ۱۳ رسته شغلی اختصاص یابد. به گفته فعالان و نمایندگان اصناف، ‌بخش بزرگی از اصناف به‌دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند. این درحالی است که براساس بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» تاکنون هیچ یک از کسب‌وکار‌ها بسته حمایتی یا تسهیلاتی در مقابله با ویروس کرونا از سوی دولت دریافت نکرده‌اند. از سوی دیگر میزان آسیب‌پذیری اصناف مختلف از ویروس کرونا نیز متفاوت بوده است.
 • بازگشایی آرایشگاه‌های مردانه و زنانه

  بنا به مصوبه ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا، فعالیت کلیه آرایشگاه‌های زنانه و مردانه کشور با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی مجاز شد. در این مصوبه تاکید شده است که فعالیت سایر مشاغل و صنوف پرریسک همچنان ممنوع خواهد بود.
 • تعرفه؛ عامل گرانی چادر مشکی

  رئیس اتحادیه بنکداران و پارچه‌فروشان تهران افزایش شدید قیمت‌های چادر مشکی در بازار را کاذب دانست و گفت: قیمت یک قواره چادر مشکی مورد مصرف عام در بازار عمده‌فروشان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است و فقط قیمت برخی از آنها که دارای طرح و نقش و نگارهای متفاوت است بیشتر است.
 • قیمت‌گذاری دست دلالان است!

  نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران معتقد است بر خلاف آنچه عنوان می‌شود این دلالان هستند که در دفترهای کوچک خود قیمت مرغ را در بازار تعیین می‌کنند. این دلالان که به اصطلاح به آنها دفتردار گفته می‌شود، مرغ را از مرغداران می‌خرند و پس از کشتار به بازار عرضه می‌کنند. حبیب اسدالله‌نژاد با بیان این مطلب اظهار کرد: افرادی در بازار حضور دارند که به‌صورت دستوری قیمت مرغ را در سطحی نگه می‌دارند که حاشیه سود خود را تامین کنند.
 • نباید بازار مهم قزاقستان را از دست دهیم

  رئیس کنفدراسیون صادرات ایران درخصوص خبر ممنوعیت واردات سیمان ایران از سوی کشور قزاقستان گفت: به‌دلیل اینکه قزاقستان یکی از خریداران اصلی محصول سیمان ما در شمال کشور بود با ممنوعیت واردات این کالا، تولیدکنندگان ما یکی از بازارهای هدف خود را از دست خواهند داد. محمد لاهوتی افزود: به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعداد ۸۸ کشور در تمام دنیا به ‌رغم تعهدات خود به سازمان تجارت جهانی واردات خود را ممنوع کرده‌اند، که قزاقستان نیز یکی از این کشورها است. وی همچنین با اشاره به کاهش تقاضا در مسکن، پروژه‌های عمرانی و اختلال در امر ساخت‌وساز افزود: برخی کشورها سیاست انقباضی را به‌دلیل احتمالات آتی بیماری کرونا در پیش گرفته‌اند و قزاقستان نیز یکی از این کشورها است. رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: ما از طریق سازمان توسعه تجارت درحال رایزنی هستیم تا این مشکل حل شود. اما باید توجه کرد همان‌طور که ما در کشورمان واردات کالا را کنترل می‌کنیم کشورهای دیگر نیز این اقدام را انجام می‌دهند و هرچه کشور کوچک‌تر باشد درآمد ارزی آنها کمتر بوده و در نتیجه سختگیری‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر