آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۹۰۴

 • نبض بازار در دست دلالان است

  نماینده سرپرست وزارت صمت در اصناف کشور و عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران با تاکید بر ضرورت قطع دست دلالان و انحصارگران گوشی تلفن‌همراه اظهار کرد: اتحادیه‌ها دارای تعداد اعضای مشخص و خرده‌فروش هستند که کالاها را به‌صورت مویرگی در واحدهای صنفی خود به متقاضیان توزیع می‌کنند، این افراد هیچ‌گونه نقشی در گران‌سازی کالاها ندارند، چراکه کالا را با سود مشخصی به مصرف‌کننده می‌فروشند. به گزارش اتاق اصناف تهران، ابراهیم درستی خاطرنشان کرد: واردکنندگان گوشی تلفن‌همراه کاملا معلوم و مشخص هستند و آمار این افراد را گمرکات کشور و سازمان تعزیرات در اختیار دارند.
 • ۵۰ درصد تالارها در آستانه ورشکستگی

  همه‌گیری کرونا حدود ۵۰ درصد تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس را به مرز تعطیلی و ورشکستگی کشانده است.
 • کودکان کار؛ محروم از همه چیز

  مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان کار می‌گوید: آمار و اطلاعات مسوولان نشان می‌دهد بخش زیادی از کودکان محصل از اپلیکیشن‌های آموزشی استفاده نکرده‌اند که علت آن تبعیض و فقر در جامعه است.
 • تعیین قیمت آب میوه تا ۳ روز دیگر

  عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره ایران گفت: تا سه روز دیگر میزان افزایش قیمت محصولات آبمیوه مشخص خواهد شد.مهرداد شمس‌مولوی در گفت‌وگو با «ایلنا» درخصوص شایعه افزایش قیمت نوشیدنی‌ها گفت: باتوجه به مشکلاتی که به‌دلیل بروز کرونا در کشور پدید آمد، محصولات آبمیوه هم مانند محصولات دیگر به‌دلیل کاهش فروش و افزایش دستمزد کارکنان این صنعت به شدت متضرر شده و ناچار به افزایش قیمت است.وی با بیان اینکه تاکنون افزایش قیمتی نداشته‌ایم، گفت: درحال رایزنی با سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده هستیم تا قیمت‌ها متناسب با وضع موجود افزایش یابد. وی ادامه داد: محصولات با کیفیت و صاحب‌نام که بیشترین میزان اشتغال‌زایی را دارند نمی‌توانند در مقابل افزایش نهاده‌های تولید مقاومت کنند زیرا در این صورت با پایین آمدن کیفیت، فروش هم کاهش یافته و در نتیجه کارخانه‌ها مجبور به تعدیل کارگران می‌شوند که نتیجه آن افزایش بیکاری است.
 • شناسه‌دارکردن کالاها از ۲۰ خرداد پی گرفته می‌شود

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی مشهد گفت: شناسه‌دارکردن کالاها قراربود تا پس از پایان ماه مبارک رمضان اجرایی شود، از ۲۰خرداد بازرسان اتاق اصناف مراجعه خواهند کرد و ما به تمام همکاران در این صنف اعلام کردیم تا از خرید و فروش کالای فاقد شناسه خودداری کنند.
 • اغذیه‌فروشان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند

  رئیس اتحادیه اغذیه‌فروشان و موادغذایی تهران گفت: اگرچه اکثر اغذیه‌فروشی‌های سطح شهر پروتکل‌های بهداشتی را در این ایام رعایت می‌کنند ولی شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، واحدهای متخلف را گزارش دهند.اسدالله احمدی‌شهریور در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه واحدهای اغذیه‌فروشی برای ادامه فعالیت در سامانه اصناف و صنایع وزارت بهداشت ثبت‌نام و کد رهگیری دریافت کرده‌اند و وزارت بهداشت نیز بر آنها نظارت دارد، اظهار کرد: اگر شهروندان با اغذیه‌فروشی‌ای مواجه شدند که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و مرتکب تخلف شده می‌توانند با اتحادیه صنف اغذیه‌فروشان و موادغذایی تماس بگیرند و تخلفات را گزارش دهند. وی در پایان تاکید کرد: واحدهای اغذیه‌فروشی موظف به استفاده از ماسک، دستکش، کلاه، روپوش و رعایت بهداشت فردی و محیط هستند.
 • کوتاه و گویا

  ابوالفضل رجب‌زاده، رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران: بسیاری از کارخانه‌های کشور درحال تولید ماشین‌های لباسشویی هستند اما ماشین خشکشویی کاملا وارداتی است، این کالا از کشورهای ایتالیا و آلمان وارد می‌شده است که درحال‌حاضر تمام دستگاه‌های خشکشویی متعلق به واردات قبل از انقلاب است که بارها تعمیر شده و مجدد مورد استفاده قرار گرفته است. اگر در این صنعت خودکفا شویم می‌توانیم جزو کشورهای موفق دنیا باشیم. همچنین قسمت اعظم پرکلر اتیلن که چربی‌زدا است در صنایعی مانند خودرو‌ و صنایع دفاع استفاده می‌شود این ماده در صنف خشکشویی کاربرد دارد و وارداتی است که اگر در کشور تولید شود، ضمن اشتغال‌زایی، بر نرخ خدمات تاثیر بسزایی خواهد داشت.
 • خطر تعدیل نیرو جدی است

  رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی تهران آمار بالای تعدیل نیرو در واحدهای صنفی به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم حمایت دولت از اصناف برای عبور از مشکلات اقتصادی را به نقد کشید. علی بهرمند گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای صنفی دولت وعده پرداخت تسهیلات را داد؛ اما تاکنون این وعده محقق نشده و همین روند، تعدیل نیرو در واحدهای صنفی را تشدید کرده است. رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی تهران ادامه داد: اصناف در دوره تعطیلی هیچ نوع حمایتی را دریافت نکرده‌اند و پس از بازگشایی نیز به‌دلیل رعایت نکات بهداشتی و هراس مردم از ابتلا به ویروس کرونا میزان فروش صنوف به حد قابل‌توجهی نرسیده است که بدون تردید نخستین آسیب زیان‌دهی صنوف شامل حال کارگران فعال در این صنف می‌شود و بیکاری آنها تبعات اقتصادی و اجتماعی را به‌دنبال خواهد داشت.بهرمند هشدار داد و تاکید کرد که اگر اقدامات حمایتی از اصناف صورت نگیرد نمی‌توان بیکاری در این بخش را مهار کرد.
 • نرخ مصوب هر کیلو شکر ۶ هزار و ۳۰۰ تومان

  در نود و چهارمین جلسه کارگروه تنظیم بازار نرخ مصوب هر کیلوگرم شکر درب کارخانه ۶ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر