• مقایسه عرضه املاک در ایران و کانادا

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اصولی در همه فرآیندهای زنجیره تامین و عرضه انواع ملک، اعم از مسکونی، تجاری، کارگاهی، تفریحی، اداری و...، ازجمله پیش‌نیازهای لازم برای رشد و توسعه اقتصادی پویا و پایدار یک کشور است.
 • هشدار در مورد جدا‌سازی اصناف

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت و مجلس اخیرا از ایجاد سندیکای صادرکنندگان خوشنام خبر دادند. آنها هدف خود از این اقدام را ایجاد کانالی برای شناسایی صادرکنندگان متعهد اعلام کردند. این تصمیم بعد از انتشار اخباری مبنی بر عدم‌بازگشت مقادیری ارز به کشور از سوی برخی صادرکنندگان اتخاذ شده است. حالا این اتفاق تبدیل به محلی برای اظهارنظر موافقان و مخالفان شده است.
 • موانع صادرات و واردات باتری

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان باتری از شرایط سخت تامین مواد اولیه این حوزه خبر داد. سیدمجید هدایت گفت: «صنعت باتری و ذخیره ساز، صنعتی بالنده در کشور است که در سخت‌ترین شرایط اقتصادی طی سال‌های اخیر به رشد و شکوفایی رسیده است. تامین کل نیاز کشور به باتری با بهترین کیفیت و کمترین افزایش قیمت در مقایسه با سایر قطعات به‌رغم افزایش چشمگیر بهای مواد اولیه و نهاده‌های تولید از افتخارات تولیدکنندگان این کالای استراتژیک است.»
 • انتقاد از بی‌توجهی دولت به اصناف

  رئیس فراکسیون اصناف مجلس ازمناسب نبودن حمایت دولت از اصناف در زمان بروز ویروس کرونا انتقاد کرد.
 • تولید نیاز داخلی لوازم برقی خانگی

  رئیس اتحادیه آسانسور و تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران اعلام کرد بیشتر نیاز بازار در داخل کشور تامین می‌شود.
 • تعطیلی اصناف در یزد

  جانشین ستاد کرونای یزد که ابتدای هفته، خبر از محدودیت فعالیت اصناف این استان داده بود، حالا تعطیلی کامل اصناف غیرضروری را بنا به آمار بالای بستری‌ها در استان اعلام کرد. احمد ترحمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد گفت: «بنا به اجرای مصوبات ستاد ملی و ابلاغیه صادرشده، از روز سه‌شنبه، تا پایان هفته، تنها ۱۱ گروه‌ شغلی اجازه فعالیت خواهند داشت. آمار بستری‌های کرونا در یزد و تست‌های مثبت کرونا به‌طور وحشتناکی بالاست و وضعیت مراجعان به مراکز درمانی استان اصلا خوب نیست. فروشگاه‌های زنجیره‌ای مایحتاج مردم، نانوایی‌ها، داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها، سبزی‌فروشی‌ها، میادین میوه و تره‌بار، پروتئین‌فروشی‌ها، جایگاه‌های سوخت، لبنیاتی‌ها، مراکز تامین آمبولانس، غذای بیرون‌بر، پخش دارو و موادغذایی جزو ۱۱ شغل دارای مجوز فعالیت در استان یزد هستند.»
 • پخش تخم‌مرغ زیر قیمت مصوب

  رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از شرایط بد این صنف اظهار نگرانی کرد. ناصر نبی‌پور گفت: «متاسفانه درحال‌حاضر حجم قابل‌توجهی تخم‌مرغ تولیدی روی دست مرغداران مانده و کسی به فکر آنان نیست. شرطی که گذاشته شد این بود که اگر تولید‌کننده بخواهد تخم‌مرغ را کیلویی ۱۲ هزار تومان عرضه کند ۱۰۰ درصد نهاده‌های ذرت و سویای آنها تامین شود.
 • تقاضای خواربارفروشان از اداره مالیات

  رئیس اتحادیه خواربارفروشان تهران برای کمک به افرادی که در این صنف فعالیت دارند و دچار رکود شده‌اند از سازمان امور مالیاتی تقاضای کمک کرد. صفر فرهمند‌جم گفت: «متاسفانه شیوع ویروس کرونا، منجر به رکود بالا در کسب‌وکار همه صنوف شده و با توجه به افزایش نرخ ارز، سود مورد نظر برای کسبه نیز کاهش داشته است؛ اما سازمان امور مالیاتی هیچ‌یک از مشکلات اصناف را لحاظ نمی‌کند و مانند همیشه به محاسبه مالیات می‌پردازد.
 • ناتوانی اصناف ایلام از پرداخت اجاره‌بها

  رئیس اتاق اصناف مرکز استان ایلام گفت: واحدهای صنفی در شهرهای کوچک مشکلات بیشتری دارند و باید در تصمیماتی که برای استان‌ها گرفته می‌شود شرایط کاری و اقتصادی شهرهای کوچک لحاظ شود.
 • اصناف سبزوار در معرض آسیب کرونا

  رئیس اتاق اصناف سبزوار اعلام کرد ۴ هزار واحد صنفی در این شهر در معرض آسیب ناشی از کرونا هستند. علی کیانی گفت: «چهارهزار واحد صنفی در این شهر از جمله صنوف مربوط به خوراکی و اقامتی بیش از سایر صنوف در معرض خسارت و آسیب ناشی از کرونا قرار دارند.
 • موانع چهارگانه رشد صنعت دارو

  دنیای اقتصاد: ایران از نظر زیرساخت تولید داروهای انسانی، یکی از کشورهای پیشرو در غرب آسیا به‌شمار می‌آید و‌ در صنعت بیوتکنولوژی دارویی در دنیا حرف برای گفتن داریم. با این حال برخی موانع بوروکراتیک، باعث شده تا این ظرفیت‌ها به خوبی شکوفا نشود. برای بررسی ابعاد مختلف این ماجرا به سراغ دکتر امیر فرشچی عضو سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران رفتیم.
 • کدام صنوف تهران تعطیل شدند؟

  در پی شیوع کرونا در کشور و خصوصا تهران، وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا از دیروز فعالیت سه گروه شغلی در ۴۳ شهرستان کشور را تعطیل اعلام کرد تا شاید با این روش قدری از میزان سرایت و مرگ و میر کاهش پیدا کند. این محدودیت‌ها از دیروز (۵ آبان) به مدت یک هفته به‌شدت اعمال می‌شود و در صورت لزوم در هفته بعد نیز این محدودیت‌ها اعمال خواهد شد. بر این اساس فعالیت مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ به‌مدت یک هفته در شهرستان‌های اعلام‌شده ممنوع خواهد بود.
 • تعدیل ناخواسته نیرو در صنف قنادان

  رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی‌فروشی و کافه قنادی تهران اعلام کرد به‌دلیل کمبود مواد اولیه، قنادان امکان تولید برخی از محصولات را ندارند. علی بهرمند در این‌خصوص گفت: «شرایط مواد اولیه، خصوصا روغن و آرد مخصوص قنادی به‌قدری اسفبار است که امکان تولید برخی از محصولات را به قنادان نمی‌دهد. حل این بحران نیازمند ارائه راهکار از سوی دولتمردان است. از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون، به جهت تعطیلی‌های مکرر و ایجاد جو امتناع از خرید مردم به‌دلیل ترس از کرونا، کسب‌وکار در این صنف با بحران و رکود بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است. این در حالی است که کمبود مواد‌اولیه در حال‌حاضر خسارت غیرقابل جبرانی را به واحدهای صنفی این اتحادیه وارد کرده است؛ خسارت‌هایی که موجب ورشکستگی و بعضا خروج از فعالیت صنفی شده است. در مواردی به‌دلیل تخصص برخی از کارگران در تهیه محصولی خاص که مواد اولیه آن با بحران روبه‌رو شده، کارفرمایان مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند.»
 • سوءاستفاده دلالان در بازار فولاد بیداد می‌کند

  رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران از عدم شفافیت در بازار آهن و فولاد و حضور پرتعداد دلال‌ها در این بازار گلایه کرد. حمیدرضا رستگارپور گفت: «متاسفانه کشف قیمت آهن و فولاد در کشور ما شفاف نیست و سوءاستفاده دلالان در این بازار به‌شدت رشد کرده است. در شرایط کنونی و به‌دلیل چسبندگی قیمت آهن به نرخ ارز شاهد سوءاستفاده دلالان در بازار فولاد و آهن کشور هستیم.در حقیقت همه صنایع به آهن و فولاد نیاز دارند ولی نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که افزایش هزینه ساخت‌وساز تنها مربوط به گرانی آهن و فولاد نیست و سایر هزینه‌های مرتبط با ساخت‌وساز هم در کشور رشد کرده است. نرخ آهن در اسفند ۱۳۹۸ حدود کیلویی ۶ هزار تومان بود اما در شرایط کنونی این نرخ به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.» رستگارپور یکی از دلایل افزایش قیمت را نوسانات ارزی توصیف کرد و گفت: «با اینکه مواد اولیه آهن و فولاد در ایران تولید می‌شود ولی در شرایط کنونی قیمت آهن و فولاد از نوسانات ارزی تاثیر گرفته است. نظر شخصی من این است که اگر زنجیره تولید تا مصرف را ضابطه‌مند کنیم می‌توانیم قیمت آهن و فولاد را کنترل کنیم.»
 • رشد ۳۰ درصدی قیمت آبزیان

  بازرس آبزیان اتحادیه پرنده و ماهی تهران از افزایش ۳۰ درصدی قیمت این مواد خوراکی در بازار صحبت کرد. فخرالدین احمدی گفت: «نوسانات قیمت ارز و دلار بازار ماهی را بسیار آشفته کرده به‌طوری‌که عده‌ای سودجو به‌دنبال صادرات ماهی به کشورهای همسایه هستند. این مساله باعث شده طی چهار روز اخیر، قیمت ماهی قزل‌آلا سالمون ۳۰ درصد و ماهی‌های گرم‌آبی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته باشد.» این مقام مسوول در اتحادیه پرنده و ماهی تهران در ادامه گفت: «در جنوب کشور به علت کاهش ذخایر، صید ماهی بسیار کاهش یافته و به علت نبود مدیریت مناسب تمام صید صیادان به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود و این در کمبود ماهی در بازار بسیار تاثیرگذار بوده است. در صورتی که مدیریت مناسبی بر صادرات ماهی به کشورهای همسایه و حاشیه خلیج‌فارس انجام شود و با نظارت جلوی صادرات غیراصولی آن گرفته شود، ماهی با قیمت مناسبی در بازارهای داخلی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر