آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار استان‌ها - روزنامه شماره ۵۰۶۳

 • اختصاص ردیف اعتباری برای دو طرح مهم گرگان

  دنیای‌اقتصاد- گرگان: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان گفت: ردیف‌دار شدن طرح‌هایی مانند سد شصت کلاته (میرداماد) گرگان، بیمارستان کودکان آیت‌الله طالقانی و تقویت اعتباری طرح‌هایی همچون سد نرماب از طرح‌های مهم استان در لایحه ۱۴۰۰ بودجه است. قدرت‌الله عابدی اظهار کرد: از اتفاقات مهم دیگر لایحه، قرارگرفتن استان گلستان در رتبه هشتم از حیث رشد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان است. وی با اشاره به گزارشی که برخی رسانه‌ها در قالب نمودار، اینفوگرافی و ... از بودجه تهیه می‌کنند، گفت: به‌عنوان یک کارشناس از هرگونه تحلیل و استدلال فنی استقبال می‌کنم، اما اگر این تحلیل‌ها منجر به ارائه استنتاج نادرست از مبانی اجرا و هدایت آن شود باید روشنگری لازم برای تنویر افکار عمومی صورت بگیرد.
 • برداشت ۴۰ هزار تن انجیر از باغ‌های انجیر فارس

  دنیای‌اقتصاد- شیراز- محمد صداقت: استان فارس با دارا بودن سطح زیر کشت ۵۰ هزار هکتار باغ‌های انجیر و تولید ۴۰ هزار تن انجیر، رتبه اول سطح زیرکشت و تولید کشور را به خود اختصاص داده است. کارشناس مسوول انجیر سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: استهبان با ۲۳ هزار هکتار بزرگ‌ترین تولیدکننده انجیر خشک استان و کشور است و پس از آن شهرستان‌های نی‌ریز، داراب، جهرم، کوه‌چنار، فیروزآباد، کوار و خرامه هستند. وی ادامه داد: از ۵۰ هزار هکتار سطح زیرکشت انجیر استان ۴۰ هزار هکتار آن بارور هستند که از این میزان تاکنون ۴۰ هزار تن محصول برداشت شده است. وی اظهار کرد: میزان تولید انجیر نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است که این به دلیل مناسب بودن میزان بارندگی سال گذشته و عملکرد بهتر باغداران بوده است. وی خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد از انجیر تولیدی به‌صورت خشکباری به بازار عرضه می‌شود و کمتر از ۱۰ درصد آن فرآوری می‌شود و اکنون ۲۱ واحد سورتینگ، بسته‌بندی و فرآوری انجیر در استان فارس فعال است. وی ادامه داد: با صدور مجوز، به زودی، ۱۰ واحد به چرخه فعالان در این زمینه اضافه خواهد شد.
 • مانور اصلاح ولتاژ شبکه‌های توزیع برق در خراسان‌جنوبی

  دنیای‌اقتصاد- بیرجند- محمد قربانی: همزمان با سراسر کشور مانور اصلاح ولتاژ شبکه‌های توزیع برق در خراسان‌جنوبی با حضور ۱۰۰ نفر پرسنل اجرایی در قالب ۳۰ گروه عملیاتی در استان برگزار شد. مهدی دادگر، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی در بازدید از روند اجرای این مانور گفت: شناسایی و رفع کانون‌های افت ولتاژ و کاهش تلفات شبکه از اهداف مهم این مانور بود. وی همچنین تامین برق با کیفیت و بهبود رضایتمندی مشترکان را نیز از دیگر اهداف این مانور برشمرد و افزود: در این مانور ۹ دستگاه ترانس و نزدیک به ۱۲ کیلومتر شبکه فشار متوسط با کابل خودنگهدار احداث شد که به رفع کانون‌های تلفات و کاهش افت ولتاژ در شبکه‌های توزیع کمک فراوانی خواهد کرد. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان‌جنوبی همچنین با اشاره به برگزاری مانور تعدیل روشنایی معابر اظهار کرد: با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کمک به کاهش مصرف سوخت و امکان بهره‌گیری بیشتر مشترکان از مصرف سوخت گاز با توجه به کاهش دمای هوا و افزایش مصرف گاز، مانور تعدیل روشنایی معابر در دستور کار قرار گرفت.
 • معرفی دو اثر نمایشی از خراسان‌شمالی به جشنواره تئاتر فجر

  دنیای‌اقتصاد- بجنورد- اسد ابراهیمی: براساس رای هیات داوران متشکل از «مجید حمزانلویی»، «محمد شاکری» و «عباس کریمی» دو اثر نمایشی « باران اگر بخواهد» به‌کارگردانی «احسان کمالی» و «دستور از بالا» به‌کارگردانی «محمد یحیی‌آبادی» و «مهدی بختور» به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌شمالی، در این دوره از جشنواره ۱۴ اثر نمایشی به دبیرخانه رسید که پس از بازبینی آثار در نهایت ۶ اثر به مرحله نهایی راه یافت. این گزارش حاکی است، در جشنواره پانزدهم چهار نمایش از اسفراین و دو نمایش از بجنورد در این دو شهرستان با یکدیگر به رقابت پرداخت.
 • ساخت دو نیروگاه برق آبی در خداآفرین

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- رامین نیک‌رفتار: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) گفت: این شرکت دو نیروگاه برق‌آبی در خداآفرین ایجاد می‌کند. رضوانی‌فر در جلسه مشترک کارگروه اشتغال شهرستان‌های خداآفرین، کلیبر و هوراند افزود: برای ساخت این نیروگاه‌ها در سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری خواهد شد. وی اضافه کرد: با بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها ۲۴۰ مگاوات برق تولید و وارد مدار برق کشور خواهد شد. وی با بیان اینکه اولویت سرمایه‌گذاری شستا با طرح‌هایی است که ارز‌آوری بالا، ضریب اشتغال بیشتر و سازگاری با اقلیم منطقه داشته باشد، خاطرنشان کرد: این شرکت افزون بر طرح نیروگاه برق‌آبی، در حوزه‌های گردشگری، دامپروری صنعتی و معادن با چشم‌انداز اشتغال‌زایی ۶۰۰ نفری در شهرستان‌های خداآفرین، کلیبر و هوراند سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • آبگیری آزمایشی مجتمع هزار هکتاری پرورش میگو در هرمزگان

  دنیای‌اقتصاد- بندرعباس: مدیرکل شیلات هرمزگان از آغاز آبگیری آزمایشی مجتمع پرورش میگوی هزار هکتاری حسینه با همت بخش خصوصی و پیگیری شیلات و حمایت‌های استانداری و سازمان جهاد کشاورزی خبر داد. عبدالرسول دریایی با اعلام اینکه فعالیت‌های شیلاتی نقش ویژه‌ای در تحقق جهش تولید در هرمزگان دارد، گفت: بدون شک ورود این مجتمع به چرخه تولید می‌تواند نقش بسزایی در تحقق اشتغال‌زایی، اقتصاد مقاومتی، ارزآوری، رونق و جهش تولید در شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان داشته باشد. وی تصریح کرد: پس از اتمام عملیات کامل آبگیری و مراحل ابتدایی کار، در فاز اول تا دهه فجر سال‌جاری و اسفندماه ۴۰۰ هکتار از اراضی پرورش میگوی این مجتمع به زیر کشت خواهد رفت. وی گفت: با زیر کشت رفتن این ۴۰۰ هکتار بالغ بر هزار و ٢٠٠تن میگو تولید خواهد شد که اشتغال ۳۰۰نفر را در برخواهد داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر