آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار استان‌ها - روزنامه شماره ۴۹۱۰

 • نرخ ریزش سفرهای بهاری

  دنیای‌اقتصاد: آمار رسمی سفرها بعد از زمین‌گیر شدن کرونا نشان می‌دهد که بازار گردشگری در دورانی که هنوز شیوع ویروس کووید-۱۹ متوقف نشده است با وجود اینکه نسبت به بهار سال گذشته با ۲۲ درصد ریزش مواجه بوده است اما در دو تعطیلی مناسبتی خرداد دستخوش رونق شده است. به‌طوری‌که حدود ۲۲ درصد از خانوارهای ایرانی در نیمه اول خرداد سفر رفته‌اند.
 • ۳۵۰۰ متر حفاری افقی و جهت‌دار توسط شرکت ملی حفاری

  دنیای‌اقتصاد- اهواز- عباس سیدجلالی: مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران از انجام ۳ هزار و ۵۹۳ متر عملیات حفاری افقی و جهت‌دار چاه‌های نفت و گاز در مناطق نفتخیز خشکی و ‌دریایی کشور از سوی این شرکت در دو ماه نخست سال‌جاری خبر داد. علی دقایقی گفت: در این مدت همچنین با ایجاد هفت حفره نسبت به انجام ۳۷۳ متر مغزه‌گیری که برای بررسی و شناخت سنگ و لایه‌های مخزن صورت می‌گیرد، اقدام شده است. وی افزود: همسو با عملیات ویژه در بخش خدمات ویژه نیز متخصصان و کارکنان مجرب این مدیریت در مدت پیش گفته موفق به انجام ۴۴ عملیات نمودارگیری درون چاهی، ۸۱ عملیات نمودارگیری سطحی و ۴۹ عملیات چاه پیمایی و نصب ادوات سرچاهی شدند. دقایقی اظهار کرد: این شرکت اکنون از بزرگ‌ترین ناوگان خدمات نمودارگیری درون چاهی و نمودارگیری سطحی و حفاری جهت‌دار کشور برخوردار و برای ارائه خدمات تخصصی به شرکت‌های متقاضی و طرح‌های کلید در دست آمادگی کامل دارد.
 • جمع‌آوری ۲۵۰ تن زباله در شبانه‌روز توسط شهرداری گرگان

  دنیای‌اقتصاد- گرگان: معاون خدمات شهری شهرداری گرگان از جمع‌آوری ۲۵۰ تن زباله در شبانه‌روز توسط شهرداری گرگان خبر داد. موسی‌الرضا صفری گفت: در سه ماه نخست سال‌جاری به‌دلیل شیوع بیماری کرونا تولید زباله نزدیک به ۸۳ تن نسبت به ۳ ماه نخست سال گذشته افزایش داشته است. وی اظهار کرد: با توجه به افزایش تولید زباله در ایام شیوع کرونا انتظار داریم شهروندان با پیمانکار تفکیک زباله همکاری لازم را داشته باشند و زباله‌های خشک قابل بازیافت از درب منزل جداسازی شود که علاوه بر کاهش حجم زباله از آسیب‌های زیست‌محیطی نیز کاسته می‌شود.
 • برپایی نمایشگاه ماشین‌آلات و تجهیزات آبیاری در شیراز

  دنیای‌اقتصاد- شیراز - محمد صداقت: نخستین نمایشگاه ماشین‌آلات، نهاده‌ها و تجهیزات آبیاری کشور در دوران شیوع کووید-۱۹ با رعایت کامل الزامات سلامت محیط و فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش و سایر پروتکل‌های قراردادی، با حضور ۷۹ کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس در گلستان شیراز برگزار شد. علیرضا واحدی‌پور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: نمایشگاه در ۴ سالن سرپوشیده با حضور کشورهایی از اسپانیا، ترکیه، آمریکا، چین، لهستان، هند و عمان برپا شده است.
 • ایجاد ۸ طرح صنعتی در شهرک مراغه

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- رامین نیک‌رفتار: مدیر شهرک صنعتی مراغه از ایجاد ۸ طرح صنعتی و تولیدی با سرمایه‌گذاری ۳۹۳ میلیارد تومان در این شهرک خبر داد. رضا خیری افزود: با راه‌اندازی این واحد‌ها برای ۷۴۵ نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی فراهم خواهد شد. وی گفت: یک شرکت بزرگ تولید‌کننده تبلت و موبایل با ۸۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی برای ۱۵۰ نفر، یک واحد تولیدکننده صنایع‌غذایی با ۳۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و ۱۰۰ نفر اشتغال‌زایی، ۲ شرکت فعال در زمینه دوخت و بافت با سرمایه‌گذاری ۹ میلیارد تومان، مرحله دوم توسعه مجتمع نساجی با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و زمینه ایجاد اشتغال برای ۸۰ نفر و یک شرکت ذوب‌آهن با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیاردتومان و اشتغال ۲۵۰ نفر طرح‌هایی می‌باشند که به‌زودی در این شهرک آغاز به‌کار خواهند کرد.
 • قابلیت‌های صادرات کانتینرهای یخچالی از بنادر هرمزگان

  دنیای‌اقتصاد- بندرعباس: مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از رونق صادرات محصولات باغی و زراعی کشاورزان به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از طریق کانتینرهای یخچالی خبرداد و گفت: بنادر استان از مزایا و قابلیت‌های مناسبی در جهت صادرات محصولات یخچالی برخوردار است.
 • هدفمندی ذوب‌آهن اصفهان برای رسیدن به صنعت سبز

  دنیای‌اقتصاد- اصفهان: طرح جامع زیست محیطی با همکاری متخصصان کارخانه ذوب‌آهن و کارشناسان اداره کل محیط‌زیست استان درحال تدوین است. مدیرعامل کارخانه ذوب‌آهن به مناسبت هفته محیط‌زیست با تشریح طرح‌های زیست‌محیطی کارخانه گفت: این طرح نقشه راه این کارخانه در کنترل، پایش و کاهش آلایندگی‌های آب خاک و هوا خواهد بود. منصور یزدی‌زاده با بیان اینکه این کارخانه تاکنون بیش از ۴ هزار میلیارد ریال در طرح‌های زیست‌محیطی به‌منظور کاهش و کنترل آلایندگی‌ها هزینه کرده است،گفت: میزان آب مصرفی این کارخانه به ازای هر کیلوگرم تولید محصولات فولادی از ۱۰ به کمتر از ۵ لیتر کاهش یافته است. وی تاکید کرد: با اجرای طرح‌های صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف آب و استفاده و بازچرخانی پساب صنعتی و فاضلاب شهر‌های اطراف این میزان به کمتر از ۲ لیتر در ازای یک کیلوگرم تولید فولاد کاهش خواهد یافت. یزدی‌زاده از اجرای موفقیت‌آمیز طرح آب‌گیری از لجن‌های کنورتور‌ها در ذوب آهن خبر داد و گفت: با اجرای این طرح از آلایندگی‌های خاک و آب در اطراف کارخانه جلوگیری شد.
 • فرودگاه بجنورد در توسعه استان بسیار موثر است

  دنیای‌اقتصاد- بجنورد: استاندار خراسان‌شمالی با بیان اینکه فرودگاه بجنورد در توسعه استان بسیار موثر است، گفت: فرودگاه متعلق به همه مردم و برای رفاه حال آنان است. محمدعلی شجاعی در نشست با اعضای ستاد توسعه مردمی استان و مدیر فرودگاه بجنورد گفت: به‌زودی پروازهای این فرودگاه از تعداد فعلی بیشتر می‌شود و برقراری پرواز به جزیره کیش نیز درحال پیگیری است.\ شجاعی افزود: همچنین در سفر سال گذشته به ترکمنستان موافقت‌نامه برقراری پرواز بجنورد - عشق‌آباد امضا شده است که درحال پیگیری تحقق آن هستیم.
 • بررسی سند سازگاری با کم‌آبی خراسان‌شمالی

  دنیای‌اقتصاد- بجنورد: در نشست تخصصی با حضور استاندار خراسان‌شمالی سند سازگاری با کم آبی استان بررسی شد. محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان‌شمالی در این نشست اظهار کرد: در سند سازگاری با کم‌آبی استان باید تمام آمار و ارقام با یکدیگر همخوانی داشته باشند و دستگاه‌های اجرایی گزارش نهایی یکدستی را به وزارتخانه‌های متبوع ارسال کنند. وی ادامه داد: در ارسال گزارش نهایی این صنعت توسط دستگاه‌های اجرایی به وزارتخانه متبوع هیچ اداره‌ای حق ارسال نظر شخصی خود را ندارد و باید منافع استان را در نظر بگیرند. دکتر شجاعی گفت: اگر در این صنعت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و کم‌آب و مطرح شده است باید کشت‌های جایگزین و تکنولوژی مورد نیاز نیز مشخص باشد. وی مطرح کرد: قوانین مربوط به اسناد بالادستی برای استفاده اجباری صنایع از پساب احصا و در سند سازگاری با کم‌آبی و استان لحاظ شود تا با ارائه برنامه، صنایع استان به سمت استفاده از پساب و شبکه‌های فاضلاب بروند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر