آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار استان‌ها - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • رونق مشاغل جایگزین اطراف دریاچه

  دنیای اقتصاد – تبریز – سیما نیک‌رفتار: تضمین معیشت جوامع محلی پیرامون دریاچه ارومیه از طریق اجرای طرح‌های اشتغال جایگزین، رویکردی برای حفظ حیات در اطراف این پهنه آبی است که در قالب پرورش شتر، کشت زعفران، فرآوری گیاهان دارویی، کاشت پسته و کلزا و اشتغال با کمک‌های صندوق خرد روستایی از چند سال قبل آغاز شده است.
 • اصفهان، میزبان نمایشگاه‌های کامپیوتر و استارت‌آپ‌ها

  دنیای اقتصاد – اصفهان: بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری و دومین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارت‌آپ‌ها، دو نمایشگاه پرطرفداری هستند که از امروز تا دوازدهم آبان‌ در اصفهان برپا خواهند شد. این دو نمایشگاه که ۱۸۵ استارت‌آپ، شرکت و موسسه را گرد هم جمع خواهند کرد، در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در پل شهرستان برگزار خواهند شد و ۹ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص خواهند داد. شرکت‌ها، موسسه‌ها و استارت‌آپ‌های حاضر در این نمایشگاه، انواع توانمندی‌های خود شامل نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه‌های داده و امنیت تبادل اطلاعات، آموزش و پژوهش، خدمات دولت الکترونیک و کسب‌و‌کارهای نوین را به نمایش می‌گذارند تا مخاطبان ویژه این نمایشگاه بتوانند با آخرین دستاوردهای این حوزه آشنا شوند. در کنار این دو نمایشگاه، جشنواره فروش تجهیزات دیجیتال نیز برپا خواهد بود تا علاقه‌مندان و عموم مردم بتوانند کالاهای الکترونیک و دیجیتالی مورد نیاز خود را از ۲۰ فروشگاه برتر حاضر در نمایشگاه خریداری کنند.
 • افتتاح سامانه جامع کنترل تردد و بازرسی پالایشگاه نفت بندرعباس

  دنیای اقتصاد – بندرعباس: سامانه جامع کنترل تردد و بازرسی شرکت پالایش نفت بندرعباس با هدف افزایش ضریب ایمنی از نظر امنیتی و ترافیکی به بهره‌برداری رسید.
 • طلب ۲۵۰ میلیون تومانی دانشگاه علوم پزشکی همدان از بیمه‌ها

  دنیای اقتصاد - همدان- مجید ملکیان: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با اشاره به ظرفیت‌سازی برای جذب دانشجوی خارجی در همدان از مطالبه ۲۵۰ میلیون تومانی دانشگاه از بیمه‌ها خبر داد. رشید حیدری‌مقدم اظهار امیدواری کرد: به زودی شاهد پرداخت مطالبات دانشگاه از بیمه‌ها باشیم. وی در ادامه ضمن ارائه مطالبی در مورد بین‌المللی‌سازی آموزش پزشکی اظهار کرد: زیرساخت‌های لازم برای پذیرش دانشجویان خارجی در مقاطع مختلف ایجاد شده و جذب دانشجویان با تابعیت غیرایرانی در دستور کار قرار گرفته است. وی اظهار امیدواری کرد: با ادامه روند فعلی و ظرفیت‌سازی بیشتر برای جذب دانشجوی خارجی شاهد تبدیل دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا به دانشگاه نسل سوم باشیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا درباره عقد قرارداد برای پذیرش دانشجویان خارجی گفت: ‌اکنون تعداد دانشجویان با ملیت غیرایرانی به ۲۳۷ دانشجو رسیده که کمتر از ۲۰ نفر آنها دانشجویان بورسیه هستند. وی دانشجویان خارجی را سفیران فرهنگی کشور دانست و گفت: کشور ما ظرفیت بالایی در پذیرش توریسم سلامت دارد و زیرساخت‌های بسیار ارزشمندی در استان همدان در حوزه سلامت وجود دارد که می‌تواند این استان را به قطب توریسم سلامت تبدیل کند. حیدری‌مقدم ادامه داد: در استان تعداد ۱۴ بیمارستان دانشگاهی وجود دارد که چهار مورد از این تعداد آموزشی بوده و بیمار مراجعه‌کننده به این مراکز با تعرفه دولتی و با پذیرش شرایط این مراکز تحت درمان قرار می‌گیرد.
 • پایان هدررفت منابع هیدروکربوری برای حفظ محیط زیست

  دنیای اقتصاد – اهواز: برای نخستین بار در مناطق نفت‌خیز جنوب، توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون استقرار یک تفکیک‌کننده نفت وگاز در واحد بهره‌برداری مارون ۳ جهت بازیافت نفت ارسالی به گودال سوخت و در راستای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی با موفقیت انجام شد. به گزارش روابط عمومی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون، مدیرعامل این شرکت بر اتخاذ هرگونه اقدام در راستای صیانت از زیست‌بوم پیرامونی و منابع هیدروکربوری تاکید کرد و گفت: با هدف استفاده حداکثری از کالاها و امکانات موجود و برای صرفه‌جویی اقتصادی، تفکیک گر چاه شماره ۳۶ که از مدار عملیات خارج شده بود، پس از بررسی و بازنگری از نظر فرآیندی، بازسازی و رنگ آمیزی شد و در فاز اول عملیات اجرایی، تفکیک‌گر مورد اشاره با طول ۱۶ متر و وزن تقریبی ۵۰ تن، توسط دو دستگاه جرثقیل ۸۰ تنی از محل اولیه آن روی چاه شماره ۳۶ جدا و به مجتمع صنعتی شماره ۳ مارون انتقال داده شد. حمید کاویان افزود: در مرحله دوم عملیات اجرایی، برنامه‌ریزی‌های لازم برای طرح بارگیری انجام و با توجه به فضای محدود بین تاسیسات، نسبت به مخلوط‌ریزی، متراکم کردن و محوطه‌سازی جهت استقرار جرثقیل ۱۶۵ تن اقدام شد که با انجام تست تراکم و اطمینان از آماده بودن محوطه، تفکیک‌گر ابتدا توسط جرثقیل ۱۶۵ تن روی کمرشکن قرار داده شده و پس از حمل، در سه مرحله و مطابق طرح بارگیری، درون حوضچه و در عمق ۵ متری سطح زمین قرار داده شد.

بیشتر