• موافقت با اختصاص تسهیلات به ابرطرح راه‌آهن خراسان‌جنوبی

  دنیای‌اقتصاد- بیرجند- محمد قربانی: استاندار خراسان‌جنوبی از موافقت هیات امنای ارزی کشور با اختصاص تسهیلات ریالی به ابرطرح راه‌آهن استان، برای نخستین بار در کشور خبر داد. محمدصادق معتمدیان با اعلام این خبر اظهار کرد: تزریق این اعتبار، روند اجرای طرح راه‌آهن استان را شتاب می‌بخشد. معتمدیان ضمن تبریک این اتفاق خوب به مردم گفت: راه‌آهن شرق، مطالبه بحق مردم خراسان‌جنوبی است و می‌تواند با اتصال بندر چابهار به کشورهای آسیای میانه، تحولی عظیم در منطقه ایجاد کند.
 • قشم؛ پایتخت گردشگری دریایی ایران

  دنیای‌اقتصاد- بندرعباس: با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرکز مردم‌شناسی و میراث ناملموس خلیج‌فارس روستای سلخ قشم به بهره‌برداری رسید. مدیر میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم در این باره گفت: این مرکز با زیربنای ۱۰۰مترمربع با بیش از ۱۰۰قطعه از اشیای مربوط به فرهنگ و سنت و آیین‌های قدیمی قشم جمع‌آوری شده است. همچنین اقامتگاه بومگردی در روستای دفاری قشم در زمینی به مساحت ۲هزار مترمربع و به ارزش ۴۰میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید. مومنی مدیرعامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه این مرکز یکی از اقامتگاه‌هایی است که توسط بخش‌خصوصی راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: یک هتل گردشگری در منطقه سوزای قشم نیز به بهره‌برداری رسید که در مجموع با ۵۷میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، ۳۷۰تخت به ظرفیت اقامتی قشم افزوده و با راه‌اندازی این دو طرح گردشگری، برای ۵۵ نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
 • کشف گور تاریخی در یک روستای کردستان

  دنیای‌اقتصاد- سنندج: معاون میراث فرهنگی استان کردستان از کشف گور تاریخی در روستای لنگریز استان کردستان خبر داد. صابر وفایی با اعلام این خبر گفت: در نتیجه گمانه‌زنی آثار در معرض خطر واقع در محدوده سد درحال احداث نی‌آباد حد فاصل سنندج به شهرستان سروآباد و در محدوده اراضی روستای لنگریز هیاتی موفق به کشف و کاوش گور تاریخی متعلق به دوره اشکانی شدند. وی افزود: محققان باستان‌شناسی و سایر علوم میان‌رشته‌ای درحال‌حاضر، تحقیق و مطالعه روی بقایای اسکلت مکشوفه را آغاز و با اتمام مطالعه، نتیجه حاصله را در قالب گزارش و مقالات علمی منتشر خواهند کرد.
 • تابستان داغ فروش فولاد خراسان

  دنیای‌اقتصاد- مشهد: مجتمع فولاد خراسان با ثبت ۲هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان فروش در ۶ ماه نخست امسال،۲۵ درصد رشد درآمد ریالی ناشی از فروش محصولات خود را به ثبت رساند که این رقم در مقایسه با فروش سال قبل در همین مدت، بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان افزایش درآمد را برای این شرکت بزرگ بورسی نشان می‌دهد.
 • ارزیابی روستاهای هورامان برای ثبت در فهرست آثار جهانی

  دنیای‌اقتصاد- سنندج- اسرین مقصودی: با حضور حسام مهدی ارزیاب یونسکو و محمد حسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روند ارزیابی روستاهای منطقه هورامان در استان کردستان برای ثبت در فهرست آثار جهانی آغاز شد. اسماعیل مریوانی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با اعلام این خبر گفت: ارزیاب یونسکو از مسیر روستای هجیج واقع در استان کرمانشاه برای ارزیابی روستاهای منتخب هورامان در کردستان با همراهی مسوولان وزارت میراث فرهنگی وارد استان شد. وی افزود: اقدام‌های اولیه برای بررسی روستاهای ناو، ژان، و هوارهای هورامان (مناطق ییلاقی در هورامان) در روزهای اول و دوم بازدید انجام شد و ارزیابی سایر روستاها و مناطق هورامان ادامه خواهد داشت.
 • گام جدید در فناوری معدنی

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- سیما نیک‌رفتار: یک گام دیگر در مسیر توسعه فناوری‌های معدنی برداشته شد. با حضور مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع‌معدنی و مدیرعامل سازمان منطقه ویژه ربع‌رشیدی تفاهم‌نامه‌ای با هدف ایجاد منطقه ویژه فناوری‌های معدنی منعقد شد تا زیست‌بوم نوآوری و فناوری‌های حوزه معدن رونق بگیرد.
 • گام‌های بلند بنیاد مستضعفان برای رفع محرومیت در خراسان‌جنوبی

  دنیای‌اقتصاد - بیرجند - محمد قربانی: شهرستان مرزی درمیان در خراسان‌جنوبی در همسایگی مرز افغانستان چند ماهی است که با اقدامات ارزشمند و توجه ویژه بنیاد مستضعغان نسیم خوش توسعه و آبادانی را برای زدودن چهره فقرومحرومیت به‌عنوان «شهرستان معین» بنیاد مستضعفان تجربه می‌کند. براساس این گزارش، گام‌های بلند و توسعه‌محور محمدصادق معتمدیان استاندار جهادی خراسان‌جنوبی این روزها حرکتی نو برای تحولی ماندگار در خراسان‌جنوبی حکایت می‌کند. در دیدار معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی با پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان، معتمدیان گزارش کاملی از اقدامات موثر بنیاد مستضعفان بعد از سفر پرویز فتاح به استان ارائه کرد.
 • گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای برای پالایشگاه گاز سرخون و قشم

  دنیای‌اقتصاد- بندرعباس: گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای طرح تربیت فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت به رئیس HSE شرکت پالایش گاز سرخون و قشم اعطا شد. به گزارش روابط‌عمومی این شرکت طرح تربیت فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت در سال ۹۶ با اعزام منتخبان چهار شرکت اصلی که طی فرآیند ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای با محوریت HSEوزارت نفت تعیین و انتخاب شده بودند در فرانسه برگزار شد. به همین منظور مراسم اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای نفرات با حضور مقام عالی وزارت نفت و ارتباط ویدئوکنفرانس در مناطق عسلویه و اهواز برگزار و با توجه به موفقیت مهندس مسلم علی‌محمدی رئیس HSE و نماینده شرکت پالایش گاز سرخون و قشم در این دوره گواهینامه فوق به ایشان اعطا شد.
 • ضرورت تسریع در تهیه طرح جامع گردشگری گلستان

  دنیای‌اقتصاد- گرگان: رئیس کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شورای شهر گرگان بر ضرورت تسریع در تهیه طرح جامع گردشگری تاکید کرد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر گرگان، حسین ربیعی در شصت و سومین جلسه کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی گرگان ضمن تشکر از تلاش‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بافت تاریخی، اقدامات شهرداری در این حوزه را گامی موثر در رونق بخشیدن به بافت تاریخی گرگان برشمرد. وی با اشاره به اینکه طرح کلی جامع گردشگری استان گلستان توسط سازمان میراث و گردشگری استان درحال تدوین است، گفت: این طرح می‌تواند در شهرداری نیز با پرداختن به جزئیات بیشتر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
 • پیشرفت ۲۵ درصدی تعمیرات واحد ۴ بخار نیروگاه شهیدرجایی

  دنیای اقتصاد- قزوین: بیستمین روز از فعالیت‌های تعمیرات اساسی واحد شماره ۴ بخاری نیروگاه شهیدرجایی مطابق با برنامه‌ریزی تعریف شده ادامه دارد. به گزارش روابط‌عمومی مدیریت تولید برق شهیدرجایی، تعمیرات واحد شماره ۴ بخاری به ظرفیت ۲۵۰ مگاوات درحالی ادامه دارد که با انجام برش کاری لوله‌های «رهیت»، دمونتاژ توربین HP، IP و LP و تعویض بسکت‌های «GAH» پیشرفت این فعالیت تعمیراتی به ۲۵ درصد رسیده است. قلیاشویی بخشی از بویلر، انجام تست‌های الکتریکی روی روتور ژنراتور، پاکسازی لوله‌های بویلر از رسوبات، همچنین دمونتاژ والوهای اصلی توربین، تعمیرات ۴ دستگاه الکتروموتور و فن ۶/ ۶ کیلوولت و تعمیرات اساسی «ترین» شماره ۴ تصفیه‌خانه شیمی، از دیگر فعالیت‌های تعمیراتی است که با موفقیت به پایان رسیده یا درحال انجام است. در این دوره از برنامه‌های تعمیراتی، دودکش این واحد هم تعمیرات اساسی خواهد شد به‌طوری که اکنون دیواره سیمانی این تجهیز درحال تخریب است تا با دیواره جدید، جایگزین شود.
 • کاشت گیاه روغنی کاملیا در فارس

  دنیای‌اقتصاد- شیراز - محمد صداقت: مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه کاملیا یکی از گیاهان روغنی مهم است که بعد از گیاه کلزا به لحاظ درصد وخواص روغن آن مورد توجه است، گفت: با هدف تنوع‌بخشی به تولید محصولات زراعی و تولید روغن با کیفیت، کاشت آزمایشی کاملیا در ۸ شهرستان این استان انجام شده است. احمد دهقان افزود: متوسط عملکرد کاملیا در شرایط دیم بیش از یک تن در هکتار است که با انجام آزمایشی کاشت کاملیا در شرایط دیم امید می‌رود سطح زیرکشت این گیاه به سرعت افزایش یابد. دهقان اظهار کرد: مقاومت این گیاه روغنی به سرما و مصرف کم آب آن، از مزایای این گیاه است همچنین طی مراحل مختلف رشد هیچ‌گونه آفتی ندارد و محصولی سالم و استاندارد تولید خواهد شد.
 • تولید ۵۰ درصد طلای کشور در کردستان

  دنیای‌اقتصاد- سنندج- اسرین مقصودی: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: پارسال ۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم طلا در کردستان تولید شده که بیش از ۵۰ درصد طلای کشور است. محمد دره‌وزمی در جلسه مدیریت تولیدی و صنعتی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان افزود: در معدن طلای زرکوه کردستان یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم دارند که پارسال ۵۰میلیارد تومان ارزش ‌افزوده به حساب مالیاتی واریز و بین شهرداری‌ها تقسیم شده است. سهم دولتی نیز به حساب خزانه واریز شده است و این یعنی حداکثر استفاده از ظرفیت معادن کردستان. دره‌وزمی اظهار کرد: حوزه معدن را یکی از ظرفیت‌های استان شناخته‌ایم که در کردستان برای فرآوری معادن مسیری مشخص کرده‌ایم که از خام‌فروشی جلوگیری شود.
 • تولید شمش ۱۱۰ تنی در مجتمع اسفراین

  دنیای اقتصاد – بجنورد: مدیر تولید ذوب مجتمع صنعتی اسفراین گفت: به همت کارشناسان مجرب داخلی برای نخستین بار در مجتمع صنعتی اسفراین، شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی تولید شد. به گزارش روابط عمومی مجتمع صنعتی اسفراین، محمود نظام دوست با اعلام این خبر اظهار کرد: در واحد ذوب و ریخته‌گری مجتمع صنعتی اسفراین تولید شمش فوق سنگین ۱۱۰ تن به روش ریخته‌گری دو پاتیله برای نخستین بار در کشور با به کارگیری دانش روز فولادسازی و با تکیه ‌بر توان علمی و تجربی کارشناسان توانمند و مجرب داخلی با موفقیت انجام شد.
 • نامه کارگران پالایشگاه کرمانشاه در حمایت از خصوصی سازی

  جمعی از کارگران پالایشگاه کرمانشاه در نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه اعلام کردند: «ما ضمن اعلام رضایتمندی کامل از عملکرد مدیریتی و وضعیت مطلوب شرکت در زمان مدیریت بخش خصوصی، اعلام می‌کنیم که مدیریت جدید با نگاه متحولانه در کلیه ابعاد،کلیه امکانات موجود را در راستای تامین امنیت روحی و روانی پرسنل به کار گرفته به‌نحوی که اندک نگرانی در این خصوص برای کارکنان باقی نمانده است. افزایش و رونق تولید،تنوع تولید در انواع فرآورده‌های ویژه،تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری به قراردادی مستقیم و از بین بردن واسطه‌ای به‌نام پیمانکار،پیگیری مجدانه در پیشرفت و توسعه کمی و کیفی شرکت، افزایش و پرداخت به موقع حقوق و مزایا حتی زودتر از سایر شرکت‌های نفتی دولتی مستقر در استان، عدم تعدیل نیروی انسانی، حفظ کرامت انسانی و افزایش امکانات رفاهی بدون تبعیض، ارزش دادن به جایگاه شخصی و اداری پرسنل،تلاش در جهت انجام خواسته‌های پرسنل که سالیان متمادی احقاق حق صورت نگرفته بود و... که به‌صورت کلی می‌شود گفت هر آنچه بعد از واگذاری شرکت انجام شده سیر صعودی و افزایشی داشته و تاکنون روند کاهش نداشته است. ما بر خود لازم دانستیم جهت اطلاع حضرتعالی رضایت و حمایت قاطع خود را از واگذاری شرکت و مدیریت بخش خصوصی اعلام نماییم.»
 • ایجاد نخستین کارخانه نوآوری شمال‌غرب در تبریز

  دنیای‌اقتصاد- تبریز- سیما نیک‌رفتار: مدیرعامل منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی تبریز از آغاز مراحل اجرایی نخستین کارخانه نوآوری شمال‌غرب کشور در تبریز خبر داد. سعید غریب‌خواجه با اشاره به امضای تفاهم‌نامه ایجاد کارخانه نوآوری تبریز در سفر اخیر معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افزود: در صورت تامین تمام تعهدات طرفین در این تفاهم‌نامه، تلاش می‌شود کارخانه نوآوری تبریز با ماموریت جذب شتاب‌دهنده‌ها، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تا شهریور سال آینده راه‌اندازی شود. وی اضافه کرد: شهرداری تبریز تامین فضای مورد نیاز برای ساخت این کارخانه را به متراژ ۱۲ هزار مترمربع به همراه زیرساخت‌های لازم، تعهد کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر