وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه دولت برای حمایت از بخش گردشگری کشور پرداخت ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات را در دستور کار خود قرار داده است اظهار کرد: تاکنون ۱۲ هزار میلیارد ریال از این تسهیلات که حدود ۶۷ درصد آن را شامل می‌شود به متقاضیان پرداخت شده و ۶ هزار میلیارد ریال باقی‌مانده نیز در روند پرداخت قرار دارد.

وی خسارات ناشی از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا دربخش‌های گردشگری کشور را در ۱۵ ماه گذشته حدود ۲۲۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع‌دستی توسعه گردشگری را از جمله برنامه‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: حذف روادید سفر بین کشورهای مختلف از جمله این برنامه‌ها بود که در همین راستا روادید بین ایران باکشورهای عمان و چین نیز به صورت یک‌طرفه حذف شد،‌ ضمن اینکه در چند روز آینده نیز با سفر به روسیه برای حذف روادید بین ایران و روسیه به صورت دوطرفه مذاکره خواهیم کرد. مونسان برابرشدن میانگین خروج مسافر داخلی از کشور با میانگین ورود مسافر خارجی در سال ۱۳۹۸ برای نخستین بار درکشور را نتیجه تلاش هشت ساله دولت عنوان کرد و گفت: آمار مسافران خروجی سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیون نفر بود که با کاهش ۲۰درصدی در سال ۹۸ به ۸ میلیون نفر رسید. در مقابل ورود مسافران خارجی هم در این مدت از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افزایش یافت. وی با اشاره به اینکه سند جامع گردشگری کشور در سال‌های گذشته تدوین و تصویب شده است افزود: هم اکنون با سازمان جهانی گردشگری درحال تدوین برنامه عملیاتی گردشگری کشور هستیم که در این طرح نیازسنجی توسعه این صنعت در عرصه بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌شود. مونسان اظهار کرد: انتظار می‌رود این طرح، مکملی برای سند جامع گردشگری و با استقبال سرمایه‌گذاران و فعالان گردشگری کشور همراه باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز شنبه برای دیدار با سرمایه‌گذاران و فعالان عرصه گردشگری کیش و بازدید از چند طرح گردشگری شامل مرمت کاخ مرجان، هتل‌های آسمان، پالاس، گرند ملیا و سپنتا گشت به این جزیره سفر کرده بود. از میان آثار و بناهای تاریخی جزیره کیش ۶ اثر از جمله شهر تاریخی حریره، کاخ مرجان، بازار فرانسوی‌ها، کاخ الیت، مسجد امیر و ماشه در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند