دکتر رشید حیدری‌مقدم در کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا استان همدان افزود: دستگاه‌های اکسیژن‌ساز توان پاسخگویی به بیماران ۴۰ تخت را دارند. وی اضافه کرد: یک دستگاه اکسیژن‌ساز شب در بیمارستان سینا شهر همدان نصب شد و به زودی دستگاه‌هایی هم در بیمارستان‌های بهشتی و بعثت نصب و راه‌اندازی می‌شود. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان اظهار کرد: اکنون تعداد بیماران دارای علائم حاد تنفسی که در بیمارستان‌های این استان بستری هستند سه برابر شده و اگر چهار برابر شود توان کنترل بیماری را به علت کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز از دست می‌دهیم. حیدری‌مقدم ادامه داد: بیمارستان‌های زیرمجموعه علوم‌پزشکی همدان دارای ۳ هزار و ۲۰۰ تخت است با این اوصاف اگر تنها ۵ درصد شهرستان ۷۰۰ هزار نفری همدان به این ویروس مبتلا شوند نیاز به ۳۵هزار تخت است. وی تاکید کرد: چنانچه ۱۰ تا ۲۰ درصد به بیماران کنونی اضافه شود مجبوریم آنها را در راهروی بیمارستان‌ها پذیرش و بستری کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: عملکرد این استان در مهار این ویروس تاکنون مطلوب بوده است و اکنون شاخص بروز تجمعی به ازای هر ۱۰۰ هزار جمعیت در کشور ۳۰۰ مبتلا به کرونا و در همدان ۱۱۰ نفر است. حیدری‌مقدم اضافه کرد: کنترل بیماری در همدان به معنای توان مهار این ویروس در همه زمان و روزها نیست چه بسا با یک لغزش و کم‌توجهی مردم همه بیمارستان‌های این استان از افراد کرونایی پر و تکمیل شود. وی اظهار کرد: طبق آخرین داده‌های آماری بانوان خانه‌دار ۴۶ درصد از افرادی هستند که تست‌شان مثبت یا مشکوک به کرونا بودند و با مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته مثبت بودن بیماری آنها تایید شده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان یادآوری کرد: سه گروه بانوان خانه‌دار به علت حضور در بیرون از منزل برای خرید، دورهمی‌های خانوادگی، حاضران در مراسم زیرزمینی و کارکنان دولت بیشترین آلودگی به کرونا را دارند. حیدری‌مقدم ادامه داد: پیش‌تر ۷۰ درصد مبتلایان به کرونا از جوامع شهری و ۳۰ درصد آنها روستایی بودند، اما اکنون شمار روستاییان رو به افزایش است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: کنترل کرونا علاوه بر رعایت بهداشت فردی، شست‌وشوی مرتب دست‌ها، زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نیاز به مسوولیت‌پذیری اجتماعی دارد و افراد آلوده به این ویروس نباید بیماری خود را مخفی کنند چرا که کرونایی بودن یک انگ اجتماعی نیست. وی گفت: اکنون چهار شهرستان همدان، ملایر، نهاوند و تویسرکان در وضعیت قرمز، بهار در وضعیت نارنجی و بقیه شهرستان‌ها در وضعیت زرد هستند و در مجموع استان همدان در شرایط هشدار نزدیک به قرمز است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: وضعیت همدان اکنون از ۷۰ درصد استان‌های کشور بهتر است و وجود کادر درمان آماده به کار، بهبود شرایط زیرساخت‌های بهداشت و درمانی و رعایت مردم در این مولفه تاثیر زیادی داشته است. حیدری‌مقدم یکی از نگرانی‌های جدی علوم‌پزشکی همدان را خستگی و فرسودگی شغلی کادر بهداشت و درمان دانست. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی همدان ادامه داد: مجموعه علوم‌پزشکی دغدغه معیشت مردم را دارد، اما اجازه نمی‌دهد به این بهانه مکانی به محل شیوع بیماری کرونا و افزایش شمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها تبدیل شود. حیدری‌مقدم الزام به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در صنوف، مشاغل و دستگاه، ترغیب مردم به خرید اینترنتی و آنلاین، جلوگیری از برگزاری مراسم عروسی و عزا و جشن تولد، ارائه خدمات بانکداری الکترونیک، افزایش غرفه‌های عرضه ماسک در شهر، گندزدایی سطوح آلوده‌کننده، تداوم حساس‌سازی و علائم هشدار را از مولفه‌های موثر در کاهش بار این بیماری دانست.

وی پیشنهاد داد: شهرداری همدان بالُن قرمز رنگ منقش به توصیه‌های بهداشتی را در مرکز شهر همدان قرار دهد، همچنین روی صورت تندیس بوعلی سینا به عنوان چهره جهانی علم طب ماسک بزند.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند