آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار استان‌ها - روزنامه شماره ۴۸۰۸

 • عصر سخت کفش تبریز

  دنیای اقتصاد – تبریز – سیما نیک‌رفتار: چرم تبریز و کفش‌های تولیدی در آذربایجان شرقی که توانسته افزون بر ۴۰ هزار نفر را در این حوزه به اشتغال وادارد مدتی است با مشکلات ریزودرشت دست‌وپنجه نرم می‌کند. گفتنی است که بیش از ۶۰ درصد کفش ایران در تبریز تولید می‌شود، همچنین بیش از ۹۰ درصد کفش چرمی دست‌دوز حاصل هنرنمایی مردمان این استان است. تبریز به‌عنوان پایتخت چرم و کفش کشور، قطب تولید این کالا در کشور است و نخستین کارخانه مدرن چرم‌سازی در این شهر در سال ۱۳۱۰ تاسیس و در سال ۱۳۱۱ به بهره‌برداری کامل رسید.
 • همکاری شهرداری، شورای شهر و دانشگاه آزاد اسلامی قیامدشت

  دنیای‌اقتصاد – شهرری – روح‌اله حسین‌زاده: تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و مشاوره‌ای شهرداری و شورای شهر قیامدشت و دانشگاه آزاد اسلامی این شهر (واحد تهران شرق) با هدف توسعه سازمان‌یافته و روزافزون همکاری‌های این نهادهای اجرایی و علمی امضا شد. قاسم فرج‌پور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق در این مراسم، هدف از امضای این تفاهم‌نامه را رسیدن به الگوی علمی و اسلامی در توسعه کشور دانست و گفت: این واحد دانشگاهی به‌عنوان قطب مدیریت بحران و بلایای طبیعی بین ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی کل کشور شناخته و تعیین شده است.
 • اختصاص ۲/ ۱ میلیارد تومان به آموزش و پرورش گلستان

  دنیای‌اقتصاد – گرگان: مدیرکل آموزش و پرورش گلستان با بیان اینکه طبق قانون یک تا ۵ درصد عوارض شهرداری‌ها باید به آموزش و پرورش اختصاص داده شود، گفت: در ۶ ماه نخست امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از این محل به آموزش و پرورش استان کمک شده است. احسان گوهری‌راد اظهار کرد: یکی از سیاست‌های آموزش و پرورش براساس سند تحول بنیادین ارتباط با سایر دستگاه‌ها است. وی افزود: ما به دنبال جلب مشارکت مردم، بخش‌های دولتی و غیردولتی و سایر موسسه‌ها هستیم که این همکاری صرفا به معنای دریافت کمک‌های نقدی نیست؛ بلکه ما به دنبال این هستیم تا این بخش‌ها هم بتوانند در تصمیم‌گیری‌های مدارس نقش داشته باشند. مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد مدارس استان با مشارکت خیران ساخته می‌شود، گفت: شوراهای آموزش و پرورش برای ساماندهی مشارکت سایر بخش‌ها و کمک‌های مردمی شکل گرفته است. وی با اشاره به تحصیل بیش از ۳۶۲ هزار دانش‌آموز در مدارس استان اظهار کرد: سرانه‌های دانش‌آموزی بسیار محدود است و اگر مشارکت مردم و سایر بخش‌های دولتی و غیردولتی نباشد با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.
 • ۶۰ درصد مالکیت فولاد اکسین از آن فولاد خوزستان شد

  دنیای‌اقتصاد – اهواز – محمد علاف‌پور: مدیرعامل فولاد خوزستان گفت: با تلاش و پیگیری هیات‌مدیره و سایر مسوولان استان، ۶۰ درصد مالکیت فولاد اکسین از آن فولاد خوزستان شد. علی محمدی افزود: به‌دنبال سیاست‌گذاری شرکت فولاد خوزستان در تکمیل زنجیره ارزش فولاد از معدن تا نورد، خرید سهام سنگ آهن در بالادست و شرکت‌های نوردی در پایین‌دست را در دستور کار قرار دادیم. وی گفت: خرید عمده سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد اسفند سال ۹۶ انجام شد و اکنون مالکیت ۶۰ درصدی فولاد اکسین تا پایان سال به فولاد خوزستان منتقل می‌شود. با این اقدام زنجیره تامین از معدن تا نورد تکمیل خواهد شد. محمدی اشاره‌ای هم به شکسته شدن پی‌درپی رکوردهای تولید در ماه جاری داشت و افزود: کارکنان فولاد خوزستان با همت و تلاش و روحیه جهادی ثابت کردند، در شرایط مختلف به تولید مستمر ادامه می‌دهند. در ماه جاری در کمتر از دو هفته رکورد تولید فولاد شکسته شد و امید داریم تا پایان سال به برنامه تولید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تُن دست پیدا کنیم. وی به بومی‌سازی بیش از ۲۵ هزار قطعه مورد نیاز صنعت فولاد اشاره کرد و افزود: ساخت اولین کوره پاتیلی، ساخت اولین ترانس کوره، افتتاح نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی با فناوری ایرانی پرد، حضور در میان ۴۰ شرکت برتر بورس، برگزاری نخستین نمایشگاه بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و مواد با هدف حمایت از صنایع کوچک و تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان داخلی، تنها بخشی از افتخارات جاری مجموعه فولاد خوزستان است.
 • ۳۲ صادرکننده نمونه هرمزگان تجلیل شدند

  دنیای‌اقتصاد - بندرعباس: همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه هرمزگان با حضور استاندار و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در بندرعباس برگزار شد. خلیل قاسمی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در ابن مراسم ضمن تبریک روز ملی صادرات به بازرگانان و صادرکنندگان نمونه استان افزود: در شرایط فعلی که کشور در جنگ اقتصادی است، هرمزگان با سه کشور همسایه مراوده و تعامل بسیار خوبی در حوزه صادرات دارد. وی افزود: استان دارای قطب‌های بسیاری همچون قطب فولاد، قیر، محصولات صیفی و کشاورزی است که همه اینها نیازمند حمایت‌های خاص سازمان توسعه تجارت ایران و مسوولان ذی‌ربط هستند. وی اظهار کرد: هرمزگان در ابتدای سال، هدف‌گذاری ۳ میلیارد دلاری ارزی صادرات غیر‌نفتی را در حوزه صنعت، معدن و تجارت تنظیم کرد که اکنون خوشبختانه بخش اعظم این هدف‌گذاری محقق شده است. رئیس سازمان صمت هرمزگان همچنین به رشد صادرات در حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در حوزه گردشگری تلاش‌های بسیاری در استان انجام شده است که از لحاظ وزن و ارزش رشد ۲۱ درصدی صادرات را نشان می‌دهد. قاسمی اظهار کرد: باید با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان شرایط صادرات بهتری را برای صادرکنندگان استان فراهم کنیم. حمید زادبوم، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این همایش گفت: صادرکنندگان ما در شرایط کنونی جهادی کار می‌کنند.

بیشتر