رشد ۱۶ برابری سطح کشت قراردادی آذربایجان شرقی

دنیای اقتصاد-تبریز:  اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ایجاد نهادهای تخصصی برای انتقال دانش فنی، افزایش کمی و کیفی تولید و ساماندهی واحدهای تولید در یک زنجیره تولید با اجرای کشاورزی قراردادی محقق می‌شود.

وی افزود: کشت قراردادی، یکی از موضوعاتی است که در راستای تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم » در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و یکی از پیش شرط‌های اصلی تحقق آن نیز مشارکت کشاورزان و بهره برداران بخش است.

وی ادامه داد: کشاورزان با انعقاد قرارداد با شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان مجموعه دولتی و همچنین تشکل‌ها و بخش‌های خصوصی که نیاز به گندم دارند، تولید و فروش را به صورت بهینه مدیریت می‌کنند.

وی ادامه داد: در بستر قرارداد، یک سری کمک‌های مالی به کشاورزان می‌شود که در نهایت منجر به افزایش تولید در واحد سطح محصولات خواهد شد.

فتحی خاطرنشان کرد: ۳۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزان استان با آگاهی از مزایای طرح کشاورزی قراردادی و با تلاش همه مدیران و کارشناسان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی تحت کشاورزی قراردادی قرار گرفته که بیشترین سطح عقد قرارداد کشور را به خود اختصاص داده است.

وی از تحقق ۹۶ درصدی برنامه کشت‌ قراردادی گندم در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: تخفیف ۲۰ درصدی بیمه و پرداخت یک میلیون و پانصد هزار ریال به ازای هر تن گندم تحویلی شماری از مزایای کشت قراردادی است.

 از نظر سطح برنامه ابلاغی، به ترتیب استان‌های آذربایجان شرقی( ۳۴۹هزار و ۹۴۰ هکتار)، همدان( ۳۱۵هزار و ۷۸ هکتار) و کردستان ( ۲۶۵هزار و ۳۲۴ هکتار) بیشترین سطح ابلاغی کشاورزی قراردادی را به خود اختصاص داده‌اند و استان‌های کرمانشاه، خوزستان، فارس و گلستان در ردیف‌های بعدی قرار گرفته‌اند.