فعالیت ۵۵ مرکز تجاری در کشورهای هدف صادراتی

دنیای اقتصاد-تبریز: مهدی ضیغمی در بیست و هفتمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی ایران که با حضور مسئولان کشوری، استانی و روسا و هیئت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: مشکل چند نرخی بودن ارز، یک مشکل سیستمی بوده و تلاش‌های زیادی برای رفع آن شده ولی این مشکل تا به حال حل نشده است. 

وی افزود: مجبور هستیم تا عوارض ایجاد شده در بحث چند نرخی بودن ارز را حل کنیم، اما این اقدامات بسیار راهگشا نیستند. ما در سازمان توسعه تجارت تلاش می‌کنیم تا بتوانیم به عنوان خانه صادرکنندگان کشورمان، نماینده آن‌ها در دولت بوده و مسائل را مطرح و رفع کنیم.

وی با اشاره به مشکل تفاوت نرخ ارز نیمایی و بازار، گفت: امسال یک نرخ توافقی را ایجاد کردیم که منابع آن غالبا صادرکنندگان غیرنفتی واقعی، خرد و کالاهای کشاورزی هستند. 

ضیغمی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ایران وظیفه دارد تا بازارهای جدیدی را ایجاد کرده، صادرات کشور را متنوع کرده و به گروه‌های کالایی جدید فرصت دهد.

وی خاطرنشان کرد: امسال تعداد رایزنان بازرگانی به ۲۵ نفر رسیده و تا آخر سال جاری نیز به تعداد ۳۰ تا ۳۵ نفر خواهد رسید و تلاش داریم تا سال بعد نیز این تعداد را به ۷۵ رایزن برسانیم؛ هم‌چنین تعداد ۵۵ مرکز تجاری فعال نیز در کشورهای هدف داریم.

وی افزود: زمانی که نرخ ارز نزدیک به بازار بود، بر اساس رفتار صادرکنندگان، بخش قابل توجهی از ارز صادرات به سیستم بانکی بازگشت پس مشکل از صادرکنندگان نیست و باید ساختارها اصلاح شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مشکلات کارت بازرگانی و تعهدات ارزی صادرکنندگان در سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ ، گفت: مرداد ماه سال گذشته مصوب کردیم که تعهدات ارزی صادرات سال ۹۷ را با جریمه ریالی جبران کنیم، ولی چون زیرساخت‌ها در برخی دستگاه‌ها حاضر نبود، این موضوع یک سال زمان برد ولی ظرف ۱۰ روز آینده سامانه بالا می‌آید و صادرکنندگان می‌توانند برای سال ۹۷ جریمه ریالی خود را پرداخت کنند.

وی افزود: برای تعهدات ارزی از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ نیز مصوب کردیم تا ارز خود را به نیمایی بیاورند و مشکلشان حل شود و امیدواریم تعیین تکلیف صادر کنندگانی که امکان این کار را ندارند، با مدلی شبیه به سال ۹۷ انجام دهیم و تا پایان سال، پرونده تعهدات ارزی صادرکنندگان تا سال ۱۴۰۰ بسته شده و مسائل حل شود.

وی با بیان اینکه تعهدات سال ۱۴۰۱ کارت بازرگانی تا پایان دی تمدید شده است، افزود: بر اساس قوانین، کارت بازرگانی به صورت سیستمی اطلاعات را می‌خواند. می‌خواهیم برای همه صادر کنندگانی که به دلیل تعهدات ایجاد شده طی چهار سال (۹۷ تا ۱۴۰۰) کارت بازرگانی آن‌ها بسته شده است، می‌توانند پرونده خود را از طریق استان به کمیته رفع تعهد ارزی ارسال کنند و ما نیز اختیار داده‌ایم تا اگر بخش صادرات بسته است، بخش واردات این افراد را باز کنند تا تاجرانی که مشکل واردات مواد اولیه را داشتند، با این کار رفع تعهد ارزی آن‌ها حل شده و کارت به صورت یک طرفه باز شود.

ضیغمی با تاکید بر این‌که باید تبعیض بین واردکنندگان و صادرکنندگان رفع شود، افزود: کشورهایی داریم که رفتاری با صادرکنندگان دارند که می‌تواند الگویی برای ما باشد. کشورهایی در شاخص‌های صادراتی جهان پیشرو هستند و ما نیز اگر نمی‌توانیم مشکلات ارز را حل کنیم حداقل باید با در نظر گرفتن شرایط، مشکلات جدیدی ایجاد نکنیم.

وی افزود: چالش جدی در کشور ایجاد شده که نتیجه یک اتفاق خوب است، آن هم این است که رشد تولید کشور نیاز به سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها، مواد اولیه و ماشین آلات دارد. این کار نیز نیاز به ارز دارد که آن هم از طریق صادرات غیرنفتی تامین می‌شود. 

وی با بیان اینکه امیدواریم با دیپلماسی اقتصادی پیگیر شده از سوی رئیس جمهور محترم، اتفاقات خوبی پیش‌رو داشته باشیم، اظهار کرد: در نشستی که قرار است با حضور سران اتحادیه اوراسیا در روسیه برگزار شود، توافقنامه بین ایران و سایر کشورها امضا می‌شود و در این راستا شاهد پیوستن ایران به تجارت آزاد اوراسیا خواهیم بود. 

وی خاطرنشان کرد: با تداوم این روند، رویکرد کشور از فضای بسته تجاری به تعاملی با کشورها تبدیل شده و ظرف سال آینده، اخبار خوبی برای تجارت کشور خواهیم داشت.