ابرترافیک در انتظار سفرهای کریسمس

خطوط هوایی آمریکا که بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان را در اختیار دارد، خود را برای رکوردشکنی حضور مسافران در سالن‌‌‌های فرودگاه‌‌‌های خود آماده کرده‌‌‌اند. برآوردها نشان می‌‌‌دهد که حدود ۱۱۵.۲ میلیون آمریکایی در حال بستن چمدان‌‌‌های خود برای شروع سفرهای کریسمس و سال نو هستند که برخی ممکن است خود را برای آب و هوای بد آماده کنند که می‌تواند منجر به دردسرهای زیادی در سفر شود، زیرا اطمینان دارند که از تکرار فاجعه لغو ۱۷هزار پرواز در شرکت هواپیمایی سوث وست در سال گذشته جلوگیری شود.

خطوط هوایی آمریکا در تعطیلات طولانی کریسمس خود را برای ۲.۸میلیون پرواز روزانه آماده می‌‌‌کند. از ۲۸ دسامبر چمدان‌‌‌ها و چرخ‌‌‌های باری فرودگاه بین‌المللی اورلاندو انباشته می‌‌‌شوند؛ چرا که خطوط هوایی آمریکا می‌‌‌دانند امسال مسافران بیشتری پرواز خواهند کرد. اما در عین حال قصد دارند از دردسرهای بزرگی که کریسمس سال گذشته با آن مواجه بوده‌‌‌اند، جلوگیری کنند. سی‌‌‌ان‌‌‌ان در گزارشی به شرایط سفرهای هوایی در تعطیلات کریسمس پرداخته است که طبق این گزارش، سه شرکت هواپیمایی قدیمی در ایالات‌متحده خود را برای سفرهای طولانی‌‌‌تر و بزرگ‌تر از تعطیلات کریسمس آماده می‌‌‌کنند. امریکن ایرلاینز، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی این کشور، انتظار دارد ۲۲ دسامبر، شلوغ‌‌‌ترین روز سفر تعطیلات ۱۹ روزه آن باشد که از، ۲۰ دسامبر آغاز شده‌است. در مجموع، این شرکت هواپیمایی قصد دارد به ۱۲.۷ میلیون مسافر خدمات‌‌‌رسانی کند.

به گفته این شرکت هواپیمایی، دوره تعطیلات ۲۰۲۳ طولانی‌‌‌تر از سال‌‌‌های گذشته است که این امر، منعکس‌‌‌کننده تغییر عادت‌‌‌های سفر مشتریان و برنامه‌‌‌های مدرسه در بسیاری از بازارهای مرکزی آمریکاست.  اداره هوانوردی فدرال می‌گوید که ترافیک هوایی تعطیلات به طور کلی در پنج شنبه قبل از کریسمس به اوج خود می‌رسد و کنترل کننده‌‌‌های ترافیک هوایی این آژانس ۴۸.۹هزار پرواز را انجام می‌‌‌دهند. دلتا نیز با توجه به گسترش چشمگیر سفرهای زمستانی، برای شلوغ‌‌‌ترین روزهای خود، از هفت جهت راه هوایی ایجاد می‌‌‌کند. دلتا انتظار دارد در مجموع به حدود ۹ میلیون نفر روزانه بیش از ۶۰۰هزار مشتری خدمات‌‌‌رسانی کند.  گروه صنعت هوایی فرودگاه‌‌‌های آمریکا نیز می‌‌‌گوید، در طول تعطیلات سال نوی میلادی روزانه ۲.۸ میلیون مسافر به طور کلی پرواز می‌‌‌کنند که نشان‌‌‌دهنده افزایش ۱۶درصدی در تعداد پروازهای تعطیلات در مقایسه با سال ۲۰۲۲ است.

از این رو، خطوط هوایی تا پیش از شروع اوج سفرها اقدام به استخدام کارکنان جدید کردند تا مانند سال گذشته با بحران کمبود نیروی کار مواجه نشوند. اما با وجود این، همچنان درگیر آن خواهند بود، زیرا بسیاری از کارمندان نیز قصد سفر در ایام تعطیلات را دارند. از طرفی مانند سال گذشته که به دلیل برودت هوا، پروازهای بسیاری در ایام تعطیلات لغو شدند، این نگرانی برای خطوط هوایی وجود دارد که امسال نیز مجددا این لغو پروازها تکرار شوند. اما با وجود تمام تهدیدهایی که مطرح است، سفرهای تعطیلات سال نو به اوج خود از سال ۲۰۰۰ به بعد رسیده و توانست به دومین سال پرمسافر تعطیلات کریسمس پس از سال ۲۰۱۹ تبدیل شود.

براساس پیش‌بینی انجمن اتومبیل آمریکا (AAA) مسافران هوایی باید خود را برای منتظر ماندن در صف‌‌‌های طولانی آماده کنند، زیرا احتمالا دوره سفر ۱۰ روزه کریسمس و سال نو میلادی، شلوغ‌‌‌ترین دوره سفر در فرودگاه‌‌‌های آمریکا خواهد بود. AAA برآورد می‌‌‌کند که ۷.۵ میلیون مسافر هوایی در فرودگاه‌‌‌ها تردد کنند که این بالاتر از رکورد قبلی با ۷.۳ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۹ است. حتی براساس اعلام این انجمن قیمت بلیت هواپیما کمی کمتر از سال گذشته است. به طور کلی، براساس این گزارش انتظار می‌‌‌رود ۱۱۵ میلیون آمریکایی به مقاصد دورتر از ۵۰ مایل سفر کنند که این فصل را به رتبه شلوغ‌‌‌ترین سفرها از سال ۲۰۰۰ تبدیل می‌‌‌کند. شلوغ‌‌‌ترین سال تاریخی سفرهای کریسمس، سال ۲۰۱۹ بود یعنی قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ .

فوربز نیز در گزارشی از AAA اعلام کرد که در تعطیلات کریسمس امسال، فرودگاه‌‌‌ها با شلوغ‌‌‌ترین زمان خود مواجه خواهند شد که تا به امروز در طول تعطیلات داشته‌‌‌اند. براساس سایت ردیابی بلیت هواپیمای هاپر (Hopper) از ۲۱ تا ۲۷ دسامبر حدود ۲۴.۵ میلیون صندلی از فرودگاه‌‌‌های آمریکا خارج می‌‌‌شوند که نسبت به ظرفیت برنامه‌‌‌ریزی شده در کریسمس سال گذشته۱۱درصد افزایش دارد. هاپر پیش‌بینی می‌‌‌کند که فرودگاه بین‌المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا بیشترین حجم مسافران تعطیلات را با نزدیک به ۱.۵ میلیون مسافر در هفته کریسمس خواهد داشت. فرودگاه‌‌‌های دنور و دالاس/فورت ورث نیز بیش از یک میلیون مسافر را در طول تعطیلات شلوغ ترک خواهند کرد. فرودگاه‌‌‌های انگلیس نیز مانند آمریکا، سالن‌‌‌هایی مملو از جمعیت خواهند داشت و فرودگاه هیترو انتظار دارد در تعطیلات کریسمس حدود ۶.۵ میلیون مسافر از ترمینال‌‌‌های آن سفر کنند. این ازدیاد مسافران هوایی در تمام اروپا نیز مشاهده می‌شود و تعطیلات سال نو میلادی امسال درپروازها «رکوردشکنی» خواهد کرد.

سفرهای جاده‌‌‌ای کریسمس

اما در کنار رکوردزنی سفرهای هوایی، جاده‌‌‌ها نیز با رکوردی فراتر از ۲۰۱۹ مواجه خواهند شد. برآوردها نشان می‌‌‌دهد نزدیک به ۱۰۴ میلیون نفر از طریق جاده‌‌‌ها به سفر بروند. ترافیک در شب و روز کریسمس به اوج خود خواهد رسید و مسافران زیادی در جاده‌‌‌ها برای رسیدن به مقصد انتظار خواهند کشید. براساس اعلام شرکت ارائه‌‌‌دهنده داده‌‌‌های حمل‌ونقل INRIX پرازدحام‌‌‌ترین روزهای جاده در ۲۳ و ۲۸ دسامبر است. همچنین در کنار سفرهای جاده‌‌‌ای انتظار می‌‌‌رود بیش از ۴ میلیون آمریکایی با روش‌‌‌های جایگزین مانند اتوبوس، قطار و کشتی کروز سفر کنند. رقمی که از ۳.۸ میلیون نفری که در سال ۲۰۱۹ به ثبت رسید، بالاتر است. علاوه بر آمریکا، دیگر مناطق جهان نیز با ازدحام بیش از حد مسافران مواجه خواهند شد. براساس اعلام مسوولان حوزه حمل‌ونقل در انگلیس و فرانسه، سفرهای ریلی به اوج خود خواهد رسید و هرج و مرج‌‌‌های بسیاری احتمالا ایجاد خواهد شد. انگلیس در بخش ریلی خود دیگر قادر به ارائه بلیت جدید نیست در حالی که با انبوهی از تقاضا مواجه است و فرانسه به دلیل اعتصاب غیرمنتظره کارکنان خود، با کمبود نیروی کار و خدمات به مسافران مواجه شده است.