در دولت سیزدهم در صنعت نفت برای جذب سرمایه موردنیاز این صنعت اقداماتی انجام شده که بیشتر بر جذب سرمایه از داخل کشور معطوف بوده و راهکارهایی مانند عرضه اوراق گواهی سپرده کالایی برای نفت در بورس انرژی نیز در دستور کار قرار دارد. «محسن خجسته‌مهر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این موارد، گفته که در راستای خنثی‌‌‌سازی تحریم‌‌‌ها اگر از تمام مقدوراتی که در کشور وجود دارد استفاده کنیم، کشور ما دچار تکانه نمی‌شود و این همان سیاست‌‌‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی است. خجسته‌‌‌مهر درباره گزارش‌‌‌های خارجی مبنی بر تهدید بازارهای سنتی نفت ایران به ‌‌‌دلیل جنگ روسیه و اوکراین و افزایش واردات از روسیه، گفت: ما در حال حاضر روند گذشته صادرات نفت خودمان را ادامه می‌‌‌دهیم و این در حالی است که بازار نفت همیشه قاعده خاص خودش را دارد. با این حال با اطمینان می‌توان گفت نسبت به دولت گذشته صادرات نفت بیشتری انجام می‌‌‌دهیم. در خصوص وصول مطالبات نفتی نیز مشکلی نداریم و همان‌طور که زمان می‌‌‌گذرد به صورت مدیریت‌شده صادرات را پی می‌‌‌گیریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه این افزایش صادرات هم به مقاصد جدید بوده و هم مشتریان جدیدی داشته است، عنوان کرد: همچنین پیگیری‌‌‌ها و سخت‌کوشی‌‌‌هایی بوده که توانسته بخشی از بازار سنتی را احیا کند. علاوه بر آن پشتکار همکاران ما در شرکت ملی نفت نیز وجود داشته و اینها مجموعه عواملی بوده که منجر به افزایش صادرات نفت ایران شده است. خجسته‌‌‌مهر همچنین درباره برنامه رشد ظرفیت تولید نفت کشور گفت: برآورد برای رسیدن به ظرفیت تولید ۷/ ۵میلیون بشکه نفت در روز واقع‌‌‌گرایانه و مبتنی بر پتانسیل تولیدی مخازن نفتی ایران است و مبنای کارشناسی دارد. البته برای رسیدن به این تولید ۹۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که در وهله نخست از حداکثر ظرفیت تامین مالی داخل کشور استفاده کنیم. ضمن اینکه برای اجرای این پروژه‌‌‌ها شرکت‌های خارجی هم می‌توانند وارد سرمایه‌گذاری شوند. حضور شرکت‌های خارجی را منتفی نمی‌‌‌دانیم و این مسیر همیشه باز است.

وی با اشاره به افزایش توان شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی در سال‌های اخیر عنوان کرد: هر زمان که جمهوری اسلامی ایران یک تصمیم درست را اتخاذ کرده، موجب رشد و بالندگی کشور شده است. به طور مثال هیچ‌کس باور نمی‌‌‌کرد در سال ۱۳۹۰ در دولت دهم ما بتوانیم فقط توسط شرکت‌های ایرانی فازهای پارس جنوبی را توسعه دهیم اما همه مردم ایران دیدند که در یک تصمیم راهبردی و استراتژیک، قرارداد توسعه ۱۰ فاز پارس جنوبی به یک باره و در یک روز با چیزی حدود ۲۲میلیارد دلار با شرکت‌های ایران منعقد شد. اگر امروز می‌‌‌بینیم مردم با قطعی گاز روبه‌رو نیستند و به راحتی از گاز استفاده می‌کنند و شهروندان در سرمای زمستان گذشته با قطعی گاز مواجه نشدند، حاصل همان تصمیم راهبردی است.

اکنون شرکت‌های ایرانی دیگر شرکت‌های نوپا و تازه‌‌‌کار دهه‌‌‌های گذشته نیستند و این شرکت‌ها به درخت تنومندی تبدیل شده‌‌‌اند که به‌‌‌راحتی آمادگی و توان لازم برای اجرای پروژه‌‌‌های بین‌المللی را دارند. او در ادامه گفت: اکنون در بخش طراحی و نصب ۱۰۰‌درصد توان ایرانی وجود دارد. در ساخت کالا نیز حدود ۸۵‌درصد کالاهای موردنیاز صنعت نفت ایرانی است، بنابراین شرکت‌های ایرانی اکنون به‌‌‌طور کامل از نظر توان فنی و اجرایی آمادگی حضور در خارج از مرزها برای اجرای پروژه را دارند. به گفته معاون وزیر نفت، در زمینه حضور شرکت‌های ایرانی در عرصه بین‌الملل همکاری‌هایی انجام شده که به امضای تفاهم‌نامه و قرارداد منجر شده است. او افزود: همچنین بخش خصوصی در بخش‌هایی نسبت به صدور خدمات فنی و مهندسی در حال حاضر اقدام می‌کند. سیاست ما در شرکت ملی نفت ایران نیز این است و این شرکت نسبت به صدور خدمات فنی و مهندسی آمادگی دارد. در حال حاضر نیز مذاکراتی در ایران و خارج از ایران در کشورهای هدف برای صدور خدمات فنی و مهندسی در جریان است. ضمن اینکه سیاست ما این است که بخش خصوصی را تقویت کنیم تا با اراده تسهیلات و حمایت در خارج از مرزها پروژه اجرا کنند.

خجسته‌‌‌مهر در رابطه با عدم‌استقبال از عرضه نفت خام در بورس، اعلام کرد: پیشنهاد جدیدی را در شرکت ملی نفت ایران و یک مدل جدید فروش نفت ارائه کردیم که فرآیند کارشناسی آن رو به اتمام است و آن هم انتشار اوراق مربوط به گواهی سپرده کالایی است. با انتشار این اوراق، بخش داخلی کشور می‌تواند منابع در دسترس خود را در اختیار وزارت نفت به ‌‌‌منظور انجام سرمایه‌گذاری قرار دهد. همچنین تملک معادل نفت خام آن نقدینگی را متناسب با بخشی از نفتی که عرضه می‌‌‌کنیم در اختیار این شرکت قرار خواهد داد و به صورت واقعی بخش مهمی از منابع مالی موردنیاز را تامین خواهیم کرد. جزئیات این طرح با تکمیل فرآیند کارشناسی به اطلاع مردم می‌‌‌رسد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند