وی به ذخایر گازی غنی در استان بوشهر اشاره و با بیان اینکه حدود ۵۰‌درصد ذخایر گازی و حدود ۱۰‌درصد ذخایر نفتی ایران در استان بوشهر است، افزود: در سفر به استان بوشهر بحث اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در حوزه نفت و گاز را به‌شدت پیگیری خواهیم کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه بخشی از پروژه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی و مطالعات فشارافزایی روی فازهای پارس‌جنوبی آغاز می‌شود.

اوجی با بیان اینکه با توجه به افت فشار میدان‌های گازی برآورد ما این است طی ۶ تا ۸ سال آینده حدود ۲۲‌میلیارد دلار برای حفظ و نگهداشت تولید گاز میدان‌های گازی که عمدتا مشترک است باید سرمایه‌‌گذاری کنیم، افزود: بخش اعظم این کار در این استان و بر روی فازهای پارس‌جنوبی و از جمله نار و کنگان که در استان بوشهر است، برنامه‌ریزی خواهد شد.

  ۷۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های مسوولیت اجتماعی

وی با تاکید بر اینکه شعار وزارت نفت دولت سیزدهم این است که هرجا فعالیت‌هایی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی داریم، مردم هم از قبل آن باید بهره‌مند شوند، تصریح کرد: بیش از ۳۶۰ پروژه در این سفر استانی تعریف شده است؛ بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های مسوولیت اجتماعی است که بیشتر آنها در شهرستان جم و عسلویه خواهد بود.

وزیر نفت همچنین به پروژه تامین آب از مرکز سیراف به شهرک‌های توحید و تندگویان که با مشارکت وزارت نیرو بوده، اشاره کرد و ادامه داد: امروز به فرماندار و آقای احمدی، نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی قول دادیم که وزارت نفت ۷۰ میلیارد تومان تا پایان امسال به این پروژه تخصیص می‌دهد. انشاء‌الله تکمیل شود و فاز نخست آن به بهره‌برداری برسد.

اوجی با اشاره به اینکه قرار بود صبح امروز خدمت مردم عسلویه برسیم و با برنامه‌ریزی که انجام شده بود به اتفاق رئیس‌جمهوری از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) که ساخت سکوی میدان رشادت با ۶۵‌درصد پیشرفت را برعهده دارد، بازدید کنیم که این لطف حاصل نشد، ادامه داد: انشالله در اولین فرصت خدمت مردم عسلویه خواهیم رسید.

وی گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم به مردم قول خواهد داد که از قبل پروژه‌های سرمایه‌‌گذاری صنعت نفت و گاز، مردم این منطقه هم در حوزه‌های بهداشتی، آموزشی، رفاهی و همراه بهره‌مند شوند. همان‌طور که گفته شد وزارت نفت بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان برای ۳۶۰ پروژه عام‌المنفعه برای استان اعتبارت تخصیص خواهد داد که بخشی امسال و بخشی نیز در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نفت در پاسخ  به پرسشی درباره برنامه این وزارتخانه برای پدافند غیرعامل فرودگاه جم گفت: ما نشستی با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه داشتیم و هزینه‌های پشتیبانی و حفظ و نگهداشت آن را تقبل کردیم که در رابطه با این موضوع توافق‌های خوبی با وزارت راه در حال انجام است و قول می‌دهیم که بحث تامین هزینه‌ها و اعتبارات را نیز وزارت نفت تامین کند.

اوجی درباره برنامه وزارت نفت برای اورژانس هوایی و آتش‌نشانی هوایی پایتخت انرژی نیز گفت: این برنامه را باید بررسی کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند