آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۷۹۶

 • فروش کاربری با واژه جدید

  دنیای اقتصاد: لایحه متمم بودجه شهرداری تهران به پارلمان محلی پایتخت ارائه شد. جزئیات جداول بودجه‌ای ارائه شده به شورای شهر نشان می‌دهد اتکای اصلی نقشه بودجه‌ای جدید مدیریت شهری بر «فروش کاربری» البته با واژه جدید در ماه‌های باقی مانده از سال ۹۸ قرار دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، پیش از این طی هفته‌های پایانی فصل پاییز، مدیران شهرداری تهران به شورای شهر اعلام کردند بنا دارند به جای تدوین و ارائه لایحه اصلاحیه بودجه، لایحه متمم بودجه را برای بررسی و تصویب به پارلمان محلی پایتخت ارائه دهند تا به این ترتیب کم‌بینی سقف بودجه امسال را به نوعی جبران کنند و مبنای هزینه‌ها و منابع درآمدی برای سال ۹۸ به شکل واقعی در بودجه ثبت شود. حالا پس از گذشت چند هفته، همان‌طور که پیش از این مدیران شهرداری از ابعاد لایحه متمم بودجه برای سال جاری خبر دادند، این لایحه با حدود رقم پیش‌بینی شده یعنی ۶ هزار میلیارد تومان به شورای شهر آمده و در نوبت بررسی قرار گرفته است.
 • لایحه ناقص برای اصلاح ساختار شهرداری

  اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت لایحه اصلاح ساختار شهرداری تهران رای دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس مفاد این لایحه، پیشنهاد شهرداری تهران این است که معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و معاونت توسعه منابع انسانی با هم ادغام و معاونتی با عنوان توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی ایجاد شود. همچنین موضوع حذف معاونت هماهنگی امور مناطق در این لایحه پیشنهاد شده و آمده است که با توجه به تداخل اکثریت وظایف معاونت هماهنگی و امور مناطق با سایر معاونت‌های تخصصی شهرداری تهران، معاونت هماهنگی و امور مناطق و واحدهای عمومی و مدیریت تحت نظارت آن از تشکیلات شهرداری حذف شود. در صورت تصویب این بند، وظیفه پیگیری امور و هماهنگی شورای شهرداران در قالب دبیرخانه‌ای ذیل حوزه شهردار تعریف خواهد شد.
 • اجاره‌بهای تا ۲ میلیون تومان در کدام مناطق متداول است؟

  دنیای اقتصاد: کمبود تقاضا در بازار اجاره مسکن هفته‌های اخیر به مراتب بیشتر از کمبود عرضه به‌چشم می‌آید. این واقعیت را واسطه‌های ملکی منعکس می‌کنند و معتقدند بازار اجاره سردترین روزهای خود را در میان تمام ایام سال سپری می‌کند.
 • درخواست گزارش از شهرداری درباره «تهران هوشمند»

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از شهرداری تهران درخواست کرد در مورد میزان تحقق برنامه‌های هوشمندسازی شهر به شورای شهر گزارش دهد. به گزارش «ایسنا» محمود میرلوحی در تذکر پیش از دستور جلسه دیروز شورای شهر تهران با بیان اینکه در برنامه سوم شهر تهران در هفت بند به موضوع هوشمندسازی و پایدارسازی شهر تاکید شده است، گفت: از شهرداری می‌خواهیم که گزارشی در مورد تحقق مصوبات در این حوزه به شورا ارائه دهد. وی با بیان اینکه در تبصره ۳۶ بودجه سال ۱۳۹۸، شهرداری موظف شده با هدف تحقق تهران هوشمند، حداقل به میزان ۴۰درصد از تعداد دکل‌های رادیویی سطح شهر بکاهد، اظهار کرد: شهرداری از این محل باید به درآمد حداقل ۵۰ میلیارد تومانی در سال‌جاری دست پیدا می‌کرد اما باید در گزارشی مشخص شود که این هدف تا چه اندازه محقق شده است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: همچنین برقراری و پشتیبانی از گسترش کارآمد ارتباطات و مبادله داده در شهر تهران باید تسهیل می‌شد و از شهرداری می‌خواهیم اقداماتی که در این زمینه انجام داده را به شورای شهر گزارش کند. میرلوحی همچنین از پرداخت ۲۵ درصد از بدهی‌های گذشته شهرداری تهران خبر داد و گفت: در غیر این صورت میزان بدهی شهرداری از ۶۹ هزار میلیارد تومان به ۷۷ هزار میلیارد می‌رسید.
 • تغییر روش سرشماری نفوس و مسکن

  رئیس مرکز آمار ایران از تلاش برای تغییر روش سرشماری نفوس و مسکن به سمت تغییر رویکرد از سرشماری سنتی به سرشماری نوین خبر داد.جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران در یک نشست تخصصی که روز گذشته با موضوع ضرورت تغییر روش اجرای سرشماری نفوس و مسکن برگزار شد بر اهمیت تغییر نگرش چه از نظر تغییر قوانین مربوط به سرشماری در کشور و چه از نظرهمکاری و هم افزایی در تبادل داده‌ها و ریز داده‌های اداری تاکید کرد.وی افزود: تغییر روش سرشماری، رویکرد اصلی نظام آماری خواهد بود.وی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های مهم مرکز آمار، اجرای سرشماری‌ها به ویژه سرشماری نفوس و مسکن است و بخش آمار سازمان ملل نیز معمولا هر ١٠ سال، توصیه نامه‌ها و روش‌های مربوط به آن را باز بینی می‌کند خاطرنشان کرد: هرچند در اجرای سرشماری سنتی نیز روش‌های مدرن تری در سال‌های مختلف همچون به کارگیری تبلت، استفاده از روش ICR، CMR و استفاده از اینترنت، توسط مرکز آمار ایران به کار گرفته شده است، اما به هر حال این روش‌ها همه در راستای سرشماری سنتی است ولی مدرن‌سازی نظام آماری که در چند سال اخیر مطرح شده است و در حال حاضر نیز مدیران مرکز آمار بیشتر بر روی آن تمرکزکرده‌اند، در راستای ثبتی مبنا‌سازی سرشماری است. حسین زاده با تاکید بر این نکته که مدرن‌سازی نظام آماری از یک انتخاب به یک الزام تبدیل شده است، افزود: گرایش‌های مسلط در دنیا کاهش آمارگیری سنتی و افزایش آمارگیری‌های ثبتی مبنا و افزایش نقش محوریت و مرجعیت سازمان‌های آماری (NSOS ) است و مرکز آمار هم گام‌های بلندی در این راستا برداشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر