آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۷۹۵

 • خلوت‌ترین روز بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: دیروز اغلب واسطه‌های ملکی یک نیمروز بدون مراجعه و بی تماس را پشت سر گذاشتند به‌طوری‌که اگر چه در ساعات پایانی عصر شنبه، تعداد کمی مشتری در بازار برای پرس و جو حاضر شد اما در مجموع، فضای بازار معاملات ملک در روز شنبه با خاموشی کم سابقه همراه بود. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از بازار معاملات مسکن در تهران حاکی است: روز گذشته حداقل تا اوایل عصر برای خیلی از عرضه‌کنندگان فایل‌های فروش آپارتمان، به لحاظ عدم مراجعه تقاضا، وضعیت بازار حالت تعطیلی داشت. شوک روحی شهروندان از شهادت سردار سلیمانی در پی جنایت تروریست‌های آمریکایی، مهم‌ترین علتی است که می‌توان برای خالی بودن بازار ملک از مراجعه مشتری در روز شنبه‌عنوان کرد. برخی واسطه‌های جوان در این بازار اعلام کردند، آنچه در فاصله صبح تا ظهر شنبه در بازار گذشت طی حداقل ۱۷ سال گذشته از فعالیت شان در معاملات ملک سابقه نداشته است. قدیمی تر ‌های بازار ملک اما اشاره می‌کنند، برخی حوادث بزرگ سیاسی در دهه‌های گذشته به میزان اهمیت‌شان در جامعه برای اقشار مختلف، توانسته بر بازار مسکن اثر محسوس بگذارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته تنها گروهی که در بازار معاملات ملک حاضر شدند افرادی بودند که برای انعقاد قرارداد و تکمیل حلقه آخر از فرآیند معاملاتی خود مجبور شدند نسبت به انجام تعهد زمانی به یکدیگر (خریدار و فروشنده) اقدام کنند و در نتیجه به پای میز قرارداد آمدند.
 • افزایش تعداد شعب رسیدگی به تخلفات اداری در شهرداری

  سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران گفت: تعداد شعب هیات‌های بدوی رسیدگی به تخلفات اداری شهرداری تهران در راستای افزایش سرعت رسیدگی به این موضوع، از ۳ به ۵ هیات افزایش می‌یابد.
 • ۴ نقطه احتمالی برای بوی نامطبوع تهران

  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران چهار نقطه احتمالی منشأ بوی نامطبوع در پایتخت را اعلام کرد. رضا کرمی محمدی در گفت‌وگو با «ایسنا» در مورد بررسی‌های انجام شده برای منشأ بوی نامطبوع در پایتخت گفت: برابر بررسی‌های انجام‌شده و گزارش‌های موجود چهار نقطه احتمالی برای منشأ بوی نامطبوع در پایتخت اعلام شده است و البته بررسی‌ها همچنان ادامه دارد. وی در مورد این چهار نقطه تصریح کرد:‌ یک نقطه تصفیه‌خانه فاضلاب در جنوب شهر ری است، مورد دیگر پالایشگاه، دیگری آرادکوه و آخرین نقطه نیز دامداری‌های پایین آراد کوه است. البته این نقاط هنوز قطعی نشده است و احتمال دارد که نقاط دیگری هم باشد که به نظر من برخی از صنایع هم می‌توانند منشأ این بو باشند. رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مورد اینکه آیا مدیریت بحران گزارشی در این زمینه به شهرداری تهران ارائه کرده است، گفت: ما نظراتمان را در این خصوص ارائه کرده‌ایم، شهردار تهران تاکید دارند که مساله‌ بوی تهران به شکل علمی مطرح شود و در مواردی هم که فرضیاتی مطرح شد حناچی تاکید کرد که حتما استدلال‌ها و دلایل با پشتوانه علمی و منطق علمی همراه باشد.
 • تصمیم دولتی برای نوسازی و بازسازی اتوبوس‌ها

  بر اساس صورت جلسه مسوولان دولتی و مدیران شهری درخصوص نوسازی و بازسازی اتوبوس‌های درون شهری، وزارت کشور موظف شد هر ۱۵ روز یک بار پیشرفت کار را به معاون اول رئیس‌جمهور گزارش کند.
 • صدور شناسنامه برای املاک شهرداری

  معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران از تهیه شناسنامه برای تمام املاک شهرداری تهران خبر داد. عبدالحمید امامی در گفت‌وگو با «ایسنا» درمورد وضعیت باز پس‌گیری املاک شهرداری با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، بهره‌برداری از حدود ۲۰۰۰ فقره از املاک شهرداری به افراد غیر سپرده شده است، گفت: لیست این اشخاص حقیقی و حقوقی بهره بردار املاک شهرداری، تهیه و در اختیار شورای شهر قرار گرفته است. وی با بیان اینکه بهره برداری از حدود ۶۰۰ ملک به اشخاص سپرده شده بود که بررسی‌ها نشان از غیر مجاز بودن این اقدام داشت، افزود: به هر دلیلی بهره برداری از این املاک به افراد دیگر سپرده شده بود؛ اما حالا این واگذاری‌ها توجیه ندارد و باید بازپس گرفته شود. امامی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای فی‌مابین اداره کل حقوقی و سازمان املاک در شهرداری تهران برای رسیدگی به املاک اظهار کرد:‌ البته لازم به تاکید است که در این مدت ۲۱۲ ملک از املاک تخلیه و بازپس‌گیری شده است و در این زمینه هماهنگی لازم با مقامات قضایی انجام شده تا در صورت لزوم از کمک آنها بهره‌مند شویم. امامی با بیان اینکه طی هفته‌های گذشته با سازمان ثبت اسناد و املاک، تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم تا بر اساس آن بتوانیم از اطلاعات متقابل یکدیگر بهره‌مند شویم، گفت: در سه ماه اخیر سازماندهی کلیه املاک شهرداری را در دستور کار قرار دادیم.
 • نیاز ۳۰۰ میلیارد تومانی برای کاهش سرفاصله در خط ۷ مترو

  مدیرعامل شرکت مترو تاکید کرد: تکمیل ایستگاه تختی کمک بسیار زیادی به کاهش سرفاصله حرکتی در خط ۷ می‌کند؛ اما برای تکمیل این ایستگاه به حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. به گزارش خبرگزاری مهر، علی امام به بازدید از روند احداث ایستگاه تختی به‌عنوان آخرین ایستگاه از خط ۷ در بخش شرقی پرداخت. امام با اشاره به اهمیت ایستگاه تختی خاطرنشان کرد: این ایستگاه با توجه به استقرار پایانه شرق در امتداد آن و نیز اثرگذاری چشمگیر بر کاهش سرفاصله حرکتی در خط ۷ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی با تاکید بر اینکه تکمیل این ایستگاه به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار، امکان بهره‌برداری از این ایستگاه برای سال آینده وجود دارد در غیر این صورت در سال ۱۴۰۰ می‌توان شاهد بهره‌برداری از آن بود. این در حالی است که ساخت پایانه به اعتباری جداگانه نیاز دارد. ایستگاه تختی که در منطقه ۱۴ تهران قرار گرفته، در حال حاضر در مرحله عملیات حفاری و احداث سازه نگهبان در بخش تونلی قرار دارد و بخش روباز آن نیز به‌صورت همزمان در حال ساخت است. این ایستگاه به دلیل اینکه یک ایستگاه جزیره‌ای است، از نظر ابعاد ۵/ ۲ برابر ایستگاه‌های عادی مساحت دارد. خط ۷ مترو تهران با ۲۲ ایستگاه، ۲۷ کیلومتر طول دارد. تاکنون ایستگاه‌های میدان صنعت، شهید نواب صفوی، تربیت مدرس، رودکی، کمیل، بریانک، هلال احمر، مهدیه، میدان محمدیه، مولوی و بسیج از این خط افتتاح شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر