آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۷۹۲

 • مهمانان متروی سرریز پایتخت

  دنیای اقتصاد: دو دهه پس از اولین اتصال ریلی حومه غربی تهران به پایتخت، دیروز مسیر این اتصال با بهره‌برداری از خط جدید مترو در غرب استان البرز تکمیل شد.
 • مقایسه عجیب «آلودگی» توسط روحانی

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری در حالی روز گذشته در مراسم افتتاح متروی شهر جدید هشتگرد به موضوع آلودگی هوای تهران پرداخت که در عین حال نوعی مقایسه قابل تامل درباره وضعیت آلودگی هوای پایتخت با چند شهر دنیا را مطرح کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، دیروز با اشاره به موضوع آلودگی هوای تهران گفت: این روزها هوای تهران،کرج و کلان‌شهرها آلوده بوده و این آلودگی یک‌روزه ایجاد نشده است. بنابراین یک‌روزه نمی‌توان آن را برطرف کرد. کارشناسان شهری در واکنش به این دیدگاه اعلام می‌کنند اگرچه آلودگی هوای تهران یک روزه ایجاد نشده و در نتیجه اعمال دست‌کم سه نوع سیاست نادرست در تهران و سایر کلان‌شهرها در طول سال‌های گذشته تاکنون ایجاد و تشدید شده است و نمی‌توان انتظار داشت مشکل آلودگی یک روزه برطرف شود، اما در صورت عزم همگانی برای حل موضوع می‌توان تدبیری اتخاذ کرد که مشکل آلودگی در کمترین زمان ممکن برطرف شود.
 • متمم بودجه شهرداری در دستور کار شورا

  پارلمان محلی پایتخت به یک فوریت متمم بودجه ۹۸ شهرداری تهران رای مثبت داد. روز گذشته در حالی که بنا بود مدیران شهرداری به زودی لایحه اصلاحیه بودجه سال جاری شهر تهران را به شورای شهر ارسال کند، اما اعلام شد مدیران ارشد شهرداری تصمیم دارند به جای اصلاحیه، لایحه متمم بودجه را به شورای شهر برای بررسی و تصویب ارسال کند. به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر این تصمیم، افزایش درآمدهای شهرداری از محل برخی مجوزها و فعالیت‌های شهرداری‌های مناطق باشد. پیش از این بنا بود معاونت برنامه‌ریزی و بودجه شهرداری، لایحه اصلاحیه بودجه را با رقمی در حدود ۶ هزار میلیارد تومان به شورای شهر ارسال کند. از این رو ممکن است سقف ریالی متمم بودجه شهرداری در همین حدود پیش‌بینی شود. حامد مظاهریان، معاون شهردار تهران در جریان بررسی یک فوریت لایحه متمم بودجه امسال در صحن علنی شورای شهر تهران گفت: دی ماه زمان بودجه است و جمع‌بندی هزینه‌های سال از اهمیت خاصی برخوردار است. وی دلایل فوریت این امر را ارائه بودجه سال آینده در پایان دی ماه اعلام کرد و افزود: به نظر الزامی است متمم بودجه با قید یک فوریت ارائه شود.
 • صدور «دستی» فیش عوارض ساختمانی در مناطق پایتخت

  رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از بازگشت به عقب شهرداری تهران در حوزه صدور فیش عوارض ساختمانی خبر داد. محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری با اشاره به اطلاعات کسب‌شده از روند صدور فیش اعلام عوارض ساختمانی در برخی مناطق شهرداری تهران عنوان کرد: صدور فیش عوارض ساختمانی در برخی مناطق خارج از سیستم و با دخالت سلیقه مدیران شهری انجام می‌شود. این در حالی است که اعمال نظر شخصی مدیریت شهری در محاسبه و اعلان عوارض ساختمانی منجر به بروز فساد در سیستم می‌شود. به گزارش «ایسنا»‌ سالاری با بیان اینکه قرار بود تذکراتی که اعضای شورا به شهردار می‌دهند مورد بررسی قرار گیرد تا پاسخی که به ما داده می‌شود مستدل باشد، گفت: چندی پیش من به شهردار تهران تذکر دادم که هنوز در فرآیند صدور پروانه به‌خصوص گواهی‌های ساختمانی فیش‌های دستی اعلام عوارض صادر می‌شود و این عدم اعلام سیستمی یعنی فساد، بی‌عدالتی و رانت در شهرداری است که این روند در سطح تمام مناطق وجود دارد؛ اما شهردار تهران صرفا یک پاسخ کوتاه دادند و گفتند که این موضوع در حال بررسی است؛ در حالی که این مساله با یک دستور حل می‌شود. وی خطاب به حناچی تصریح کرد: شما باید تصمیم جسورانه بگیرید و این تصمیم هیچ نیازی به سرمایه و بودجه ندارد و اختیارش را هم دارید. وی افزود: علاوه بر این من چند تذکر دیگر نیز داده بودم که پاسخ‌ها مستدل نبود که یک نمونه آن تخلفات پالادیوم است. در حالی که شهردار تهران می‌تواند همین امروز با یک دستور به همه مناطق اعلام کند که فرم‌های اعلام عوارض باید سیستمی و بر اساس مصوبات صادر شود؛ اما پاسخ‌ها مستدل نیست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر