آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۶۸۸

 • اهرم شهرداری در تنظیم بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: مبلغ عوارض ساخت مسکن در ۲۲ منطقه پایتخت براساس فرمول جدید شهرداری مشخص شد. میانگین عوارض،‌ مترمربعی ۲۳۰ هزار تومان است. هم‌اکنون عوارض ساخت،‌ معادل ۷/ ۱ درصد میانگین قیمت فروش آپارتمان‌ها است. این نسبت در مقایسه با سال ۹۳ که ۳ درصد بود، کاهش یافته است. علت کاهش، آن هم به‌رغم افزایش مبالغ عوارض، «لحاظ نکردن تورم ملکی» در فرمول محاسبه عوارض است. به این ترتیب، همچنان سهم شهر توسط سازنده‌ها به شکل واقعی پرداخت نمی‌شود. عوارض شهرداری می‌تواند با اصلاحاتی، اهرم تنظیم بازار مسکن شود.
 • علت کاهش عرضه «رهن کامل» در بازار اجاره

  دنیای اقتصاد: در چند روز اخیر به شکل محسوسی از تعداد آپارتمان‌های رهن کامل در بازار اجاره کاسته شده و اکنون کانون عرضه این گروه از فایل‌ها، آپارتمان‌های کوچک‌متراژ با مساحت کمتر از ۷۰ مترمربع است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در حالی که طی هفته‌های گذشته تقریبا در تمام گروه‌های متراژی تعدادی از آپارتمان‌ها توسط موجران به شکل رهن و اجاره یا رهن کامل قابل تبدیل عرضه شده بود، اما به تدریج ذخیره این فایل‌ها به پایان رسیده و اکنون فقط در گروه آپارتمان‌های نقلی و کوچک‌متراژ به ویژه در نیمه شرقی تهران می‌توان واحدهای عرضه شده به‌صورت «رهن کامل» را یافت.
 • تهیه سند ساماندهی شهر تهران

  مدیرکل دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه وشهرسازی از تدوین سند ساماندهی پایتخت تا پایان شهریور امسال خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، غلامرضا کاظمیان با اعلام این مطلب که تدوین سند ساماندهی پایتخت تا پایان شهریور ۹۸ نهایی می‌شود، گفت: بر اساس قانون امکان‌سنجی، تمرکززدایی، ساماندهی و انتقال مرکز سیاسی از شهر تهران، کارگروه فوق تشکیل و جلسات مکرری برگزار شد که هم اکنون نیز در حال تدوین سند و ارائه در کارگروه هستیم که این سند تا پایان شهریورماه نهایی می‌شود.
 • آورده ۴ هزار میلیارد تومانی برای مترو با ایجاد مجتمع‌های ایستگاهی

  رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به لزوم راه‌اندازی مجتمع‌های ایستگاهی مترو گفت: با راه‌اندازی مجتمع‌های ایستگاهی می‌توان سالانه ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان برای مترو آورده کسب کنیم.

بیشتر