آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۹۲

 • دوره گذار از شهرفروشی

  دنیای اقتصاد: مهدی حجت، معاون شهرسازی پایتخت مسیر دسترسی به درآمدهای پایدار برای اداره شهر از جمله اتصال شهرداری به شارژ شهری را تشریح کرد. در دوره گذار از شهرفروشی -فروش مجوزهای تراکم و تغییر کاربری- قرار است از ظرفیت‌های بالقوه همچون وصول مطالبات شهرداری (از جمله سهم دولت در تامین مالی پایتخت)، در ازای کاهش درآمدهای ناسالم استفاده شود. مقصد، واقعی‌سازی عوارض نوسازی است.
 • توصیه کارشناسی به فروشندگان املاک کلنگی

  دنیای اقتصاد: بازار خرید وفروش املاک کلنگی در مناطق مختلف شهر تهران که طی ماه‌های اخیر با افزایش تقاضا برای خرید این املاک از سوی سازندگان با افزایش قیمت مواجه شده بود، هم‌اکنون در شرایط نسبتا آرامی قرار گرفته است.
 • گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان در ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: «واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)» در جدیدترین گزارش خود «گران‌ترین» و « ارزان‌ترین» شهرهای جهان را معرفی کرد. در رتبه‌بندی این نهاد که هر ۶ ماه یک‌بار تحت عنوان «هزینه جهانی زندگی» منتشر می‌شود، قیمت ۱۶۰ قلم کالا در ۱۳۳ شهر از ۹۰ کشور جهان بر اساس دلار آمریکا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به گزارش این نهاد، سنگاپور برای پنجمین بار پیاپی عنوان گران‌ترین شهر جهان را به‌دست آورد. پس از سنگاپور، شهرهای پاریس فرانسه، زوریخ سوئیس، هنگ‌کنگ و اسلو نروژ به ترتیب در رده‌های دوم تا پنجم «گران‌ترین» شهرهای جهان قرار دارند. در انتهای این رتبه‌بندی نیز شهرهای دمشق سوریه، کاراکاس ونزوئلا و آلماتی قزاقستان به ترتیب به‌عنوان «ارزان‌ترین‌» شهرهای جهان معرفی شده‌اند؛ شهرهایی که ارزانی آنها دلیلی بر وضعیت رفاهی مناسب‌شان نیست.
 • اعلام آمادگی وزارت کشور برای نوسازی بافت فرسوده

  معاون توسعه عمران شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به اینکه فرآیندهای مربوط به زیست، حیات و اقتصادی شدن باید به بافت‌های فرسوده هدایت شود، گفت: بناهای تاریخی که در بافت‌های فرسوده قرار دارند ثروت شهرها هستند. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی افشانی افزود: برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری باید فعالیت‌های فیزیکی و اجتماعی توامان با یکدیگر پیش برده شود. وی بیان کرد: تمام زمین‌های دولتی در بافت‌های فرسوده باید به اداره‌های راه و شهرسازی واگذار شود و در گام بعدی در این محل‌ها سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت.

بیشتر