آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۲۶

 • پایان ابرپروژه در پایتخت

  دنیای اقتصاد: رویکرد حاکم بر توسعه عمرانی شهر تهران در دوره جدید فعالیت شهرداری با تغییرات اساسی همراه شده و ماموریت بزرگراه‌سازی در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به نفع تامین نیازهای مغفول مانده شهر در حوزه گردشگری و تفرجی و نیز برقراری آسایش و آرامش برای شهروندان به خط پایان رسیده است.
 • پیام احتمالی زلزله اشتهارد

  دنیای اقتصاد: زمین‌لرزه ۲/ ۳ ریشتری بامداد دیروز در حوالی اشتهارد،‌ به‌دلیل فرضیه‌‌‌ای که بعد از زلزله هفته گذشته ملارد ازسوی زلزله‌شناسان مطرح شد، دو پرسش ایجاد کرده است. در پی زلزله ۲/ ۵ ریشتری چهارشنبه گذشته در حوالی ملارد، عنوان شد تعادل تنش در دو سوی گسل ماهدشت-جنوب کرج به‌هم خورده و چنانچه گسل‌های شمال تهران یا اشتهارد آماده حرکت باشند، احتمال فعالیت آنها افزایش می‌یابد. با زلزله دیروز، برآورد یک زلزله‌شناس درباره «افزایش احتمال فعالیت گسل اشتهارد یا کاهش احتمال جنبش گسل شمال» نشان می‌دهد «زلزله کوچک اشتهارد به تغییر محسوس احتمالات منجر نمی‌شود.»
 • آپارتمان‌های زیرقیمت در بازار مسکن زمستان

  دنیای اقتصاد: با وجود اینکه در سال‌های رکود اغلب در بازه زمانی آذر و دی‌ماه، بازار مسکن سردتر از دیگر اوقات سال بوده است، اما امسال یک آذر استثنایی پس از حدود چهار سال رکود رقم خورد و حجم معاملات مسکن با بیش از ۵۲ درصد رشد نسبت به آذر پارسال همراه شد. این پاییز استثنایی نوید یک زمستان استثنایی در بازار مسکن را می‌دهد و احتمال اینکه سطح خرید و فروش آپارتمان در این ماه نیز یک رکورد ویژه را رقم بزند، کم نیست. با این وجود برخی از مالکان که تعداد آنها در بازار مسکن اندک هم نیست، با این تصور که متقاضیان خرید مسکن هرگز بازار را ترک نخواهند کرد، قیمت‌های پیشنهادی خود را از هم‌اکنون و قبل از فرارسیدن بازارگرمی شب عید، افزایش داده‌اند.
 • نقشه «اماکن امن» به‌روز می‌شود

  سازمان مدیریت بحران شهر تهران درباره اشکالاتی که کارشناسان به «نقشه تخلیه اضطراری برای زلزله پایتخت» وارد کرده‌اند، توضیح داد. شنبه شب گذشته شهرداری تهران در پایان جلسه ستاد مدیریت بحران، نقشه اماکن امن مناطق ۲۲ گانه برای اسکان اضطراری مردم در زلزله احتمالی را منتشر کرد.
 • تبعات افزایش محدوده شهرها

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر بر اساس گزارش شهرداری تهران تعداد واحدهای مسکونی که برای دریافت عوارض نوسازی شناسایی شده‌اند ۴/ ۳ میلیون واحد است، یادآور شد: این میزان واحد مسکونی با احتساب بعد خانوار بر اساس آمار ۹۵ که ۳/ ۳ نفر است مشخص می‌کند حداقل ظرفیت جمعیت‌پذیری شهر تهران در حال حاضر ۲۲/ ۱۱ میلیون نفر است در حالی که در صدور مجوزهای ساختمانی اگر بر اساس طرح جامع مصوب تهران عمل می‌شد ظرفیت جمعیت‌پذیری تهران نباید از ۸/ ۱۰ میلیون نفر تجاوز می‌کرد، بنابراین اگر قرار باشد شهرداری همچنان به عرضه‌ تراکم ادامه دهد میزان ظرفیت جمعیت‌پذیری بستگی به میزان تخلف آن دارد.

بیشتر