• معادله بودجه با اراضی ملی

  دنیای‌اقتصاد: زمین‌های دولتی به‌عنوان بخشی از اراضی ملی، ارزشمندترین دارایی دولت‌ها محسوب می‌شود؛ اما «مواجهه غلط» با آن می‌تواند بودجه کشور را از «عایدی اصلی و مستمر» این اراضی محروم کند. نتایج بررسی درباره «نحوه استفاده از زمین‌های دولتی» در چهار کشور نشان می‌دهد بهترین مدل «تامین مالی با اراضی ملی» که سه هدف اقتصادی و شهری را محقق کند، «اجاره بلندمدت» است. در چین و آمریکا، عایدی حاصل از واگذاری حق بهره‌برداری از زمین‌های دولتی،‌ معادل حداقل ۲۰درصد کل درآمدهای دولت است و نیمی از هزینه زیرساخت‌ها از همین محل تامین می‌شود. در این کشورها سیاستگذار دنبال «درآمد آنی و کوتاه‌مدت» از اراضی نیست و در عین حال، بخشی از درآمد مستمر را از «مالیات بر زمین‌های با مالکیت خصوصی» کسب می‌کند. در ایران اما، معادله غلط در حال اجراست. زمین‌های دولتی به اسم توسعه شهرها، به‌صورت خام - با ارزش حداقلی - فروخته می‌شود و با این مدل واگذاری -حراج- همه عواید حاصل از «تجهیز زمین به خدمات روبنایی و زیربنایی»، نصیب خریدار می‌شود.
 • اجاره‌های تا ۵ میلیون تومانی در بازار املاک مسکونی

  دنیای‌اقتصاد: حداکثر بضاعت متقاضیان اجاره آپارتمان در مناطق مصرفی بازار ملک به اذعان مشاوران ملکی ۴ تا ۵ میلیون تومان بابت پرداخت اجاره‌بهای ماهانه بوده و مبلغ ودیعه آنها اغلب بین حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان متغیر است.
 • اداره تهران، ۴۲ درصد ارزان‌تر از گذشته

  شهردار تهران با اشاره به تغییرات اساسی در هزینه‌کرد برای اداره شهر گفت: به قیمت ثابت منابع مالی در اختیار، در دوره پنجم مدیریت شهری ۴۲ درصد شهر را ارزان‌تر اداره کردیم.
 • سرانجام تامین اتوبوس‌ها در تهران

  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی درخصوص سرانجام مناقصه‌های برگزار شده برای تامین اتوبوس با استفاده از توان داخلی توضیحاتی ارائه کرد.
 • محدوده میانی خط ۶ متروی تهران تکمیل شد

  معاون شهردار تهران با اشاره به تکمیل محدوده میانی خط ۶ متروی تهران با افتتاح ایستگاه شهرک آزمایش، سه خواسته مهم مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل پایتخت و توسعه آن را با رئیس‌جمهور مطرح کرد.
 • فیلتر حباب‌گیر خرید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: ضلع سوم معاملات مسکن از شکل‌گیری «معادله جدید خرید» و شاید موقت در بازار خبر می‌دهد. سمت تقاضا در بازار املاک پایتخت با استفاده از یک فیلتر، گزینشی خرید می‌کند؛ به‌طوری‌که تقریبا مشتری برای «نوساز»ها وجود ندارد و اولویت خریداران، فایل‌هایی با قیمت مشابه قیمت‌های پایان ۹۹ است.داده‌های یک بازار آنلاین درباره «تورم پنهان مسکن» در نیمه اول خرداد، جهت قیمت مسکن را در مسیر دو ماه اول امسال نشان می‌دهد. از طرفی حجم فایل‌های فروش نیز به قدری افزایش پیدا کرده که بیانگر نگاه معنادار سمت عرضه به آینده قیمت است.
 • ارزان‌ترین و گران‌ترین دستمزد در ساخت مسکن

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار ایران در گزارشی ارزان‌ترین و گران‌ترین دستمزدها در ساخت مسکن را اعلام کرد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش که روز گذشته منتشر شد، متوسط دستمزد ساعتی منتخبی از نیرو‌های انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی از جمله در ساخت‌وسازهای مسکونی در نیمه‌ دوم سال ١٣٩٩ و درصد تغییرات آن نسبت به دوره‌ قبل و دوره‌ مشابه سال قبل اعلام شده است.محاسبات «دنیای‌اقتصاد» براساس حداقل، حداکثر و متوسط دستمزدهای ساعتی نیروی انسانی شاغل در ساخت وسازهای مسکونی نشان می‌دهد در نیمه دوم سال ۹۹ ضعیف‌ترین اقشار به لحاظ درآمد ماهانه، کارگران ساده ساختمانی بوده‌اند.
 • رکود معاملات ملکی شرق و غرب تهران

  دنیای‌اقتصاد: وضعیت بازار معاملات در مناطق مصرفی شهر تهران بررسی شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مشاوران املاک در دو منطقه چهار و پنج که به عنوان دو منطقه مصرفی شهر تهران شناخته می‌شوند، درباره آخرین تحولات معاملاتی بازار ملک در این محدوده از شهر تهران عنوان می‌کنند: در حال حاضر برخلاف برخی مناطق نیمه جنوبی شهر تهران که بازار معاملات تا حدودی گرم شده، در این مناطق همچنان سایه رکود بر معاملات خرید و فروش آپارتمان سنگینی می‌کند.
 • مجوز ۵۰۰ میلیاردی برای مصلای تهران

  هیات وزیران در حالی آیین‌نامه اجرایی مربوط به اقدامات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و طرح اقدام ملی تامین مسکن در اجرای حکم مقرر در بند (ب) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را مصوب کرد که در لابه‌لای این مصوبه یک تکلیف جدید از طریق اختصاص اعتبار برای تکمیل مصلای تهران نیز گنجانده شده است.
 • شیوع نوع دوم املاک خالی

  دنیای‌اقتصاد: چهار عارضه ثانویه «کرونا»، بازار املاک اداری و تجاری را به کما برد. گزارش «دنیای‌اقتصاد» از اوضاع املاک غیرمسکونی در تهران حاکی است، تقاضای اجاره واحد تجاری و دفتر کار به‌شدت افت کرده و نبض قیمت و اجاره‌بهای این املاک تغییر معنادار کرده است. «اکونومیست» نیز از شیوع «نوع دوم املاک خالی» خبر داد. در آمریکا، این مالکان یک ابتکار عمل زده‌اند.
 • نبض معاملات املاک اداری در تهران

  دنیای‌اقتصاد: بازار معاملات املاک اداری این روزها در حالی با تنوع گسترده فایل عرضه شده به بازار مواجه است که میزان تقاضا برای خرید و اجاره این واحدها به شدت کاهش یافته است.تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد این رکود شدید در بازار معاملات املاک اداری که به خصوص در یک‌سال گذشته وبا ادامه روند شیوع ویروس کرونا شدت یافته است، هم‌اکنون عمیق‌تر از رکود حاکم در بازار معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی است. فعالان بازار معاملات املاک اداری معتقدند در حالی که پیش از این و به دلیل هزینه تبدیل واحدهای مسکونی به واحدهای اداری و دریافت موقعیت اداری برای آنها، قیمت واحدهای اداری بالاتر از قیمت واحدهای مسکونی بود هم‌اکنون این روند تغییر کرده است و در برخی موارد حتی دیده می‌شود که قیمت واحدهای اداری از قیمت واحدهای مسکونی مشابه آنها کمتر است. آنها دلیل این موضوع را کاهش تقاضا برای خرید واجاره املاک اداری از یک سو و دشوار بودن معامله این واحدها در شرایط رکودی بازار مسکن می‌دانند.
 • تورم زمین تک‌رقمی شد

  دنیای‌اقتصاد: زمینه مناسب «ریزش بیشتر قیمت مسکن» در پایتخت فراهم شد. آخرین نبض قیمت «ملک کلنگی» در تهران، از سقوط تورم فصلی زمین مسکونی در زمستان ۹۹ حکایت دارد. نرخ رشد قیمت زمین پس از ۴ فصل صعود تند، سرانجام تک‌رقمی شده که از تغییر وضعیت در بازار بالادست ساخت‌و‌ساز خبر می‌دهد. سازنده‌ها در مواجهه با فازپساجهش، دغدغه تورم زمین را داشتند و آن را مانع تغییر فاز مسکن می‌دانستند. با این حال، خروج تقاضای غیرمصرفی از بازار زمین، بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته است.
 • تغییرات زمستانی اجاره ‌بها اعلام شد

  دنیای‌اقتصاد: تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت اجاره‌بها که مربوط به بازه فصل زمستان ۱۳۹۹ است، حاکی از افزایش ۷/ ۳۳ درصدی میانگین اجاره‌بها نسبت به یک سال پیش از آن است.
 • مطالبه مهندسان مشاور از رئیس‌جمهور

  جامعه مهندسان مشاور ایران با انتشار نامه‌ای، پرسش‌ها و انتظارات خود از رئیس‌جمهور آینده کشور را تشریح کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، طی این نامه جامعه مهندسان مشاور از رئیس‌جمهور آینده کشور درخواست کرد، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی خود برای برون‌رفت کشور از ابرچالش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که ایران امروز با آن دست به گریبان است را در ۹ سرفصل تشریح کند. عناوین این سرفصل‌ها شامل توسعه پایدار و حفظ منابع بین نسلی کشور، آزادسازی اقتصاد و توانمندسازی بخش خصوصی از طریق حذف انحصارات، تنش‌زدایی از روابط بین‌الملل کشور و اتخاذ دیپلماسی اقتصادی قوی با هدف توسعه سرمایه‌گذاری و صادرات، مشارکت همه متخصصان در فرآیند تهیه سند برنامه هفتم کشور، حل معضل بیکاری، حل مشکلات مالی صندوق‌های بازنشستگی و بانک‌های کشور، اولویت‌های مرتبط با توسعه معادن به منظور کاهش وابستگی به نفت و نیز بهره‌وری از انرژی‌های پاک است. همچنین جامعه مهندسان مشاور خواست، رئیس‌جمهور آتی ایران تعهد دهد هرگز بیش از نیمی از درآمد نفتی را صرف هزینه جاری نکند و هر سال ۵ درصد از میزان درآمد نفتی که صرف هزینه‌های جاری می‌شود، کاسته شود.
 • شیفت به دوچرخه شکست خورد؟

  دنیای‌اقتصاد: سهم دوچرخه از «رفت‌وآمدهای درون‌شهری» پایتخت قرار بود به ۵/ ۱ درصد برسد. اما نبض دوچرخه‌سواری درمجموع دو حالت تفریح و سفرکاری، هم‌اکنون زیر یک‌درصد است که از ناکامی مدیریت شهری در شیفت ترددها به پاک‌ترین شکل حکایت دارد. وضع موجود نشان می‌دهد برنامه هدایت شهروندان به استفاده از دوچرخه دست‌کم برای جابه‌جایی‌های کم‌مسافت، شکست خورده است. نجات تهران از خودرو و ترافیک، به جسارت مدیران برای انجام دو حرکت نیاز دارد. در شهرهای موفق جهان، دوچرخه بخشی از شبکه حمل‌ونقل غیرخودرویی محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر